ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Մոսկվայում մասնակցեց ԱՊՀ անդամ երկրների ԱԽ քարտուղարների ամենամյա 6-րդ հանդիպմանը
2018 թվականի նոյեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Մոսկվայում մասնակցեց ԱՊՀ անդամ երկրների ԱԽ քարտուղարների ամենամյա 6-րդ հանդիպմանը։ Հանդիպման օրակարգում էին ահաբեկչության դեմ պայքարի, դրա ֆինանսավորման և կենսաբանական անվտանգությանը վերաբերող հարցեր։
Օրակարգի համաձայն, քարտուղարը հանդես եկավ ելույթով՝ ներկաներին ներկայացնելով ՀՀ ներքաղաքական իրավիճակը։ Այնուհետ, քարտուղարը կարևորեց գոյություն ունեցող, ինչպես նաև նոր ձևավորվող ձևաչափերի և նախաձեռնությունների շրջանակներում միջազգային ահաբեկչության, դրա ֆինանսավորման, ծայրահեղականության, փողերի լվացման և կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարում համատեղ ջանքերի իրականացումը ու ներկայացրեց դրանց ուղղությամբ Հայաստանում իրականացվող աշխատանքները։
Իր ելույթում Ա․ Գրիգորյանը մատնանշեց Հայաստանում գործող ռեֆերենս լաբորատորիաների կարևորությունը՝ ինչպես երկրի ներսում այնպես էլ դրանից դուրս հատուկ վտանգավոր համաճարակների վաղաժամ կանխարգելման ու դրանց հաղթահարման հետ կապված միջոցառումների կազմակերպման համատեքստում։ Միաժամանակ, Քարտուղարը տեղեկացրեց, որ վերոնշյալ լաբորատորիաներն, ունենալով երկրորդ կարգի անվտանգության մակարդակ, ամբողջովին գտնվում են ՀՀ համապատասխան պետական մարմինների վերահսկողության ներքո։
Ելույթի ավարտին Ա․ Գրիգորյանը մատնանշեց, որ Հայաստանը մշտապես ցուցաբերել և շարունակում է ցուցաբերել պատրաստակամություն՝ համագործակցելու շահագրգիռ կողմերի հետ կենսաբանական անվտանգության ապահովման ոլորտում և գործում է միջազգային իրավունքի շրջանակներում, առավելապես թափանցիկ և կանխատեսելի։

Секретарь Совбеза РА Армен Григорян присутствовал на ежегодной 6-й встрече Секретарей Советов безопасности государств-членов СНГ в Москве
21 / 11 / 2018
21-го ноября 2018 года, в Москве, Секретарь Совбеза РА Армен Григорян присутствовал на ежегодной 6-й встрече Секретарей Советов безопасности государств-членов СНГ. В повестку дня встречи были включены вопросы борьбы с терроризмом и его финансированием, а также вопросы, касающиеся биологической безопасности.
Согласно повестке, Секретарь выступил с речью, в которой излагалась внутриполитическая ситуация в Армении. Далее Секретарь отметил осуществление совместных усилий в борьбе с международным терроризмом, его финансированием, экстремизмом, отмыванием денег и организованной преступностью в рамках новых форматов и инициатив и представил деятельность, направленную на их выполнение в Армении.
В своем выступлении Секретарь Совбеза РА, в контексте ранней профилактики и ликвидации опасных эпидемий внутри страны и за ее пределами, также обозначил важность действующих референс-лабораторий в Армении. Одновременно Секретарь сообщил, что вышеупомянутые лаборатории, имеющие второй уровень безопасности, полностью находятся под контролем соответствующих государственных органов Республики Армения.
В завершение встречи А. Григорян отметил, что Армения всегда проявляла и продолжает проявлять готовность сотрудничать с заинтересованными сторонами в области биологической безопасности и действует преимущественно прозрачно и предсказуемо в рамках международного права.