Կայացել է ՀԱՊԿ ԱԱԽ քարտուղարների կոմիտեի հերթական նիստը
Ս/թ. մայիսի 20-ին ԱԱԽ աշխատակազմի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արամ Թանանյանի գլխավորած ԱԱԽ աշխատակազմի պատվիրակությունը մասնակցել է Տաջիկստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած ՀԱՊԿ ԱԱԽ քարտուղարների կոմիտեի հերթական նիստին: Նիստին մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են Պայմանագրի գործողության տարածքում միջազգային և կոլեկտիվ անվտանգության վերաբերյալ արդիական խնդիրները, ինչպես նաև` որոշ ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների քաղաքացիներին Մերձավոր Արևելքում ընթացող ռազմական հակամարտություններին մասնակցելու նպատակով միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների կողմից հավաքագրելու և երկրից դուրս բերելու հակազդեցության հարցերը:
Վերանայվել և հաստատվել է 2015թ. առաջին կիսամյակի արտաքին քաղաքական, անվտանգության և պաշտպանության հարցերի վերաբերյալ ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ներկայացուցիչների միջև խորհրդատվությունների անցկացման պլանը:

The meeting of the Committee of Secretaries of the Security Councils of member countries of the Collective Security Treaty Organization was held on
20 / 05 / 2015
On May 20, the delegation of the National Security Council Staff headed by theActing Chief of Staff of the National Security Council Aram Tananyan,participated in the meeting of the Committee of Secretaries of the Security Councils of member countries of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) which was held in Tajikistan. The CSTO Secretary-general Nikolai Bordyuzha attended and had a speech.
During the meeting the issues of international and collective security in the area of the whole Treaty and the issues of combating the recruitment and departure of citizens of some member countries of the Collective Security Treaty Organization to participate in the armed conflict in the Middle East on the side of international terrorist organizations were discussed.
A Plan of consultations on foreign policy, security and defense between representatives of member countries of the Collective Security Treaty Organization in the first half of 2015 was considered and approved.