Հայաստան. պատուհան դեպի տիեզերք
Ապրիլի 1-12-ը Վիեննայում ընթանում է ՄԱԿ-ի Բաց տիեզերքի հարցերով գրասենյակի՝ (UNOOSA) իրավական ենթակոմիտեի 58-րդ նստաշրջանը, որին մասնակցել է ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի խորհրդական Ավետ Պողոսյանը։
Նստաշրջանի ընթացքում Ա. Պողոսյանը հանդես է եկել ելույթով՝ ներկայացրել տիեզերքի խաղաղ օգտագործման վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենքի քննարկվող տաբերակը։ Ելույթն ամբողջությամբ կարող եք դիտել տեսանյութում։
Ելույթի հայերեն տեքստը՝ ստորև։
Հարգարժան նախագահող, նախ թույլ տվեք շնորհավորել Ձեզ ենթակոմիտեի նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ: Վստահ եմ, ձեր նախագահության ներքո կոմիտեն նոր նվաճումներ կգրանցի:
Ձերդ գերազանցություններ
Ես ներկայացնում եմ մի երկիր, որը ընդամենը 2012 թվականից է մաս կազմել ՄԱԿ-ի տիեզերքի խաղաղ օգտագործողների ընտանիքին: Չափազանցություն կլինի ասել, որ մենք մեր կոմիտեի ակտիվ անդամներից ենք եղել: Բայց այսուհետ դուք շատ հաճախ եք լսելու մեր մասին, Հայաստանի մասին, որպես տիեզերքի ուղղությամբ ակտիվ գործունեություն ծավալողի, և հավատացնում եմ Ձեզ, ոչ միայն այս հարթակից: Վստահ եմ, որ բոլորդ գիտեք մեր երկրում անցյալ տարի հենց այս օրերին տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին, որի արդյունքում Հայաստանում ապրող մարդիք սեփական կամքով, առանց մեկ կաթիլ արյան, առանց բռնության, սիրո և համերաշխության մթնոլորտում ձևավորեցին նոր, ժողովրդի կողմից գերբարձր վստահություն վայելող իշխանություն: Ընդամենը մեկ տարի է անցել այդ կարևոր իրադարձություններից, սակայն մեր ժողովրդի նվաճումներն արդեն ակներև են. ըստ էության մենք արմատախիլ ենք արել համակարգային կոռուպցիան, անցկացրել ենք երկու մաշտաբային ընտրություններ, որոնք և մեր հասարակության, և անխտիր մեր բոլոր միջազգային գործընկերների կողմից որակվել են որպես ժողովրդավարկան, թափանցիկ և համաշխարհային առաջընթաց նորմերին համապատասխան:
Այժմ մեր երկիրը թևակոխել է տնտեսական հեղափոխության փուլ: Բիզնեսի պետական վերահսկողությունը հասցված է մինիմումի, նվազեցված է հարկային վարչարարությունը, բարձր տեխնոլոգիաները և արդյունաբերությունը հռչակված են գերակա ճյուղեր: Որպես արդյունք, Հայաստանը բազմաթիվ վերլուծական կենտրոնների կողմից համարվում է IT ոլորտի ձեռնարկությունների և ստարտափների գործունեության համար ամենահարմար երկրներից մեկը: Պատահական չէ, որ այս տարվա աշնանը հենց Հայաստանում է տեղի ունենալու IT համաշխարհային կոնգրեսը (World Conference On Information Technology) :
Հայաստանը, այն ժամանակներից, երբ դեռ Խորհրդային Միության մաս էր, համարվել է միկրոէլեկտրոնիկայի, միկրոինժեներիայի, առաջատար տեխնալոգիաների երկիր: Մեզ մոտ գործել են ռազմական և տիեզերական արդյունաբերության հետ առնչվող ձեռնարկություններ, մենք առաջատար ենք համարվել ինժիներիայի բնագավառում բարձրակարգ մասնագետների պատրաստման ոլորտում: Եվ պատահական չէ, որ այժմ էլ մեր առաջադեմ միտքը տալիս է պտուղներ. Հայաստանում հարմար պայմաններում աշխատում են են տասնյակ հազարավոր ծրագրավորողներ, ինժեներներ և այլ բարձր տեխլոլոգիաներին առնչվող աշխատեղներ:
Հարգելի պատվիրակներ, հաշվի առնելով վերոշարադրյալը, ինչպես նաև հստակ գիտակցելով մարդկության առաջ ունեցած մեր պետության պատասխանատվությունը, վստահ լինելով, որ յուրաքանչյուր պետություն, բացի ամենօրյա, սոցիալական, քաղաքական հարցեր լուծելուց ունի առաքելություն իր վրա վերցնելու մարդկության առաջընթացի բեռից թեկուզ մի փոքրիկ կտոր, ես պատիվ ունեմ հայտատարելու, որ մեր կառավարությունը որոշել է համակարգել և ազատականացնել տիեզերական արդյունաբերության և տիեզերական բնագավառում ծառայություն մատուցելու ոլորտը: Մոտ մեկ տարի է, նոր կառավարության ձևավորումից քիչ անց, մենք ձեռնամուխ ենք եղել տիեզերական օրենսդրության ձևավորման աշխատանքներին և հենց այս օրերին «Տիեզերական գործունեության մասին» օրենքը մեր կառավարության կողմից քննարկման վերջնական փուլում է և ամենայն հավանականությամբ, մինչ այս ամսվա վերջ մեր երկրը վերջապես կունենա այդ օրենքը:
Հատուկ ուզում եմ շեշտել, որ տիեզերական գործունեությունը մեր երկրում բացարձակապես չի հարկվելու, տիեզերական գործունեության լիցենզիա ունեցող ձեռնարկությունները ամբողջովին ազատվում եմ հարկային պատականություններից և նրանց ամբողջ ծավալով կարող են կենտրոնանալ այդ գործունեության գիտական, տեխնիկական և հումանիտար ասպեկտների վրա: Կրկնում եմ. եթե դուք Հայաստանում ունեք տիեզերական գործունեություն ծավալելու համար լիցենզիա, ապա վճարելու եք 0 տոկոս ԱԱՀ, 0 տոկոս շահութահարկ: Ահա թե ինչու է իմ ելույթը վերնագրված «Հայաստան. պատուհան դեպի տիեզերք»: Մեր պետությունը բացում է ձեզ համար նոր հորիզոններ, նոր հեռանկարներ, բացում է պատուհան դեպի տիեզերք:
Տիեզերական գործունեությունը կարգավորող օրենսդրության վերջնական ձևավորումից հետո օրենսդրության հիմնական դրույթների ամփոփ տարբերակը կուղարկվի պատվիրակություններին: Վստահ եմ ձեզանից շատերին ես մոտ ապագայում պատիվ եմ ունենալու հյուրընկալել Հայաստանում և այս նոր բացված հրաշալի հնարավորությունները ներկայացնել ավելի հանգամանալից: Համոզված եմ, մեզ սպասում է բեղմնավոր համագործակցություն: Կարող եք ազատորեն դիմել հայկական պատվիրակությանը հետաքրքրող ինֆորմացիայի համար:

Армения. Окно в космос.
1-12 апреля в Вене состоялась 58-я сессия Юридического подкомитета Комитета ООН по использованию космического пространства в мирных целях (UNOOSA), в которой принял участие советник Секретаря Совета безопасности Республики Армения Авет Погосян.
На сессии А. Погосян выступил с докладом, представил обсуждаемый вариант закона Республики Армения о мирном использовании космического пространства. Просмотреть полную версию выступления можно в видео-материале.
Уважаемый Председатель! Прежде всего позвольте мне поздравить Вас с вступлением на пост Председателя Подкомитета. Уверен, под вашим председательством комитет зафиксирует новые достижения.
Ваши превосходительства!
Я представляю страну, которая лишь с 2012 года стала частью семьи ООН по мирному использованию космического пространства. Было бы преувеличением сказать, что мы были одними из активных членов нашего комитета. Но отныне, вы весьма часто будете слышать о нас, об Армении, и уверяю вас, не только с этой платформы, как об активном участнике, развивающем деятельность в направлении мирного использования космоса.
Убежден, что все присутствующие в курсе событий, произошедших в нашей стране, в прошлом году именно в эти дни, в результате чего, люди, проживающие в Армении, по собственной воле, без единой капли крови, без проявления насилия, в атмосфере любви и согласия, сформировали новую власть, которая пользуется высоким доверием народа. Прошел всего год после этого важного события, однако достижения нашего народа очевидны: фактически мы искоренили системную коррупцию, провели масштабные выборы, которые, как со стороны нашего общества, так и со стороны всех наших международных партнеров, безоговорочно квалифицированы как демократические, прозрачные и соответствующие глобальным нормам прогресса. Сейчас наша страна вступила в фазу экономической революции.
Государственный контроль над бизнесом сведен к минимуму, сокращено налоговое администрирование, высокие технологии и промышленность объявлены доминирующими отраслями. В результате, многие аналитические центры считают Армению одной из наиболее подходящих стран для деятельности предприятий и стартапов IT-сферы. Не случайно, что именно в Армении, осенью этого года пройдет Всемирный конгресс по информационным технологиям. (World Conference On Information Technology): Армения. Օкно в космос.
Армения, еще будучи в составе Советского Союза, считалась страной микроэлектроники, микроинженерии и передовых технологий. У нас действо¬вали предприятия, связанные с военной и космической отраслями, и наша страна являлась одной из ведущих в подготовке высококвалифицированных специалистов в инженерной области. И неслучайно, что и сейчас наши прогрессивные мысли приносят свои плоды. Десятки тысяч программистов, инженеров и других работников, чья деятельность связана со сферой высоких технологий, работают в Армении в благоприятных условиях.
Уважаемые делегаты, принимая во внимание вышесказанное, а также четко осознавая ответственность нашего государства перед человечеством, будучи уверенными, что каждое государство, за исключением решения повседневных, социальных и политических вопросов, должно осуществлять миссию взять на себя хотя бы небольшой кусочек груза прогресса человечества, я имею честь объявить что наше правительство решило координировать и либерализовать сферу космической промышленности и предоставления услуг в космической области.
Прошло немногим более года после формирования нового правительства, мы предприняли работы по разработке космического законодательства и именно в эти дни «Закон о космической деятельности» находится на этапе окончательного обсуждения в правительстве, и по всей вероятности, к концу этого месяца наша страна, в конечном итоге, уже будет иметь этот закон. Особо хочу подчеркнуть, что космическая деятельность в нашей стране не будет облагаться налогом вообще, компании, получившие лицензию на космическую деятельность, будут полностью освобождены от налогового бремени и в полном объеме смогут сосредоточиться на научных, технических и гуманитарных аспектах данной деятельности.
Если у вас есть лицензия на космическую деятельность в Армении, вы будете платить 0% НДС, 0% налога на прибыль. Вот почему мое выступление носит название «Армения. Окно в космос". Наше государство открывает для вас новые горизонты, новые перспективы, открывает окно во вселенную. После конечной сформулированности закона о космической деятельности, краткое изложение основных положений законодательства будет отправлено делегациям. Уверен, что многих из вас в ближайшем будущем буду иметь честь принять в Армении и представить эти новые замечательные возможности более подробно.
Убежден, что нас ждет плодотворное сотрудничество. Для получения интересующей информации вы можете связаться с представителями армянской делегации.