ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի ելույթը Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանատանը
Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնում սա իմ առաջին աշխատանքային այցն է Ռուսաստանի Դաշնություն: Այսօր, մինչ Ձեզ հյուրընկալվելը, հանդիպեցի Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի հետ: Իմ ռուս գործընկերոջ հետ քննարկել ենք մի շարք օրակարգային հարցեր: Կարող եմ փաստել, որ հանդիպումն անցել է ջերմ և կառուցողական մթնոլորտում:
Մենք մեր ժողովրդի հատկանշական գիծ հանդիսացող կառուցողական դիրքորոշման շնորհիվ ենք ունեցել բազմաթիվ հաջողություններ մեր ողջ պատմության ընթացքում։ Իսկ 20-րդ դարը նշանավորվում է հայ ժողովրդի պատմության մեջ կարևոր նվաճումներով: Մենք կարողացանք ոչ միայն ստեղծել պետություն, այլև հայտ ներկայացրեցինք արցախահայությանը պաշտպանելու համար։ Ցավոք, Արցախի ճակատում տարած փառապանծ հաղթանակից հետո մենք չկարողացանք կառուցել մեր երազած պետությունը։
Սիրելի ներկաներ, իմ խորին համոզմամբ, այսօր մենք ապրում ենք հայ ժողովրդի նորագույն պատմության ամենաբեկումնային ժամանակաշրջանը: Մեզ բացառիկ հնարավորություն է ընձեռվել կառուցել հզոր, զարգացած և բարեկեցիկ Հայաստան, որը ոչ միայն հոգ է տանում իր քաղաքացիների, այլ նաև սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցների համար։
Հատկանշական է, որ Հայ ժողովուրդը իր պատմության ողջ ընթացքում, անցնելով բազում դժվարությունների միջով, ձեռք է բերել առանձնահատուկ իմունիտետ, որը թույլ է տալիս ամենադժվար պահերին գտնել ամենայուրահատուկ լուծումներ` իր գոյության պահպանման և զարգացման համար։ Հաճախ, երբ թվում էր, թե բոլոր ռացիոնալ հաշվարկների պայմաններում մենք կկորցնենք ամեն ինչ, ժողովուրդը գտնում էր իր ինքնատիպ լուծումը։ Սարդարապատը և Արցախը այդ ինքնատիպ լուծումներից են։
Այս տարվա ապրիլին տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունը ևս յուրահատուկ օրինակ է։ Հայ ժողովուրդը, լինելով աշխարհասփյուռ, և իր հավաքական գիտելիքի մեջ կուտակելով մարդկության փորձը` կարողացել է կազմակերպել բացառիկ քաղաքական մի գործընթաց, որը Հայաստանը դրել է զարգացման նոր ուղու վրա։ Մենք կարողացել ենք մեկ տեղում խտացնել Գանդիի, Դոստոևսկու, Ռուսսոյի իմաստությունը, և օգտագործելով հայ ժողովրդի դարավոր փորձը` կատարել անհնարին մի բան, որի անունն է թավշյա հեղափոխություն։
Վստահ եմ, համակարծիք եք, որ Հայ ժողովուրդը կարիք ունի ուժեղ և ինքնիշխան պետության, և դրա համար կան բոլոր նախադրյալները։ Մենք պետք է համախմբենք մեր բոլոր կարողությունները հզոր և կայուն Հայաստան կառուցելու համար։ Երկար ժամանակ մեր ընկալումներում հայ ժողովուրդը եղել է բաժանված երեք մասի, և դրա կարգախոսն էր Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք: Ես առաջարկում եմ այս կարգախոսը փոխարինենք նոր կարգախոսով.
հայ ժողովուրդ-հայոց պետականություն-հայկական շահ։ Սա այն կարգախոսն է, որը պետք է մեզ միավորի և հզորացնի։
Միասի'ն այս գաղափարն իրականացնելու համար մենք ունենք բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները: Միասնական լինելու պարագայում մենք պատրաստ ենք դիմակայել բոլոր մարտահրավերներին: Արդյունքում կկարողանանք ամրապնդել մեր ուրույն տեղը գլոբալ աշխարհում, լսելի դարձնել հայոց պետականության պարզ, հստակ և բարձր ձայնը։
Նոր Հայաստանը մի պետություն է, որտեղ ամեն մեկը կարող է իրացնել իր ունակությունները, և որի արժեքի հիմքում մարդն է, որովհետև մենք համարում ենք, որ մեր հիմնական արժեքը և հարստությունը հենց մարդն է։ Այդ իսկ պատճառով, համոզված եմ, որ հայ ժողովրդի ազգային գաղափարախոսության հիմքում ընկած է ուժեղ, ինքնիշխան և զարգացած Հայաստանի գաղափարը, որը հենվում է յուրաքանչյուր անհատի վրա։
Մեզնից յուրաքանչյուրը պետք է լծվի հայոց պետականության հզորացման սուրբ գործին։ Մենք պարտավոր ենք կառուցել Տիգրան Մեծի, Պապ Թագավորի, Վիկտոր Համբարձումյանի, Շառլ Ազնավուրի, Մոնթեի երազած հայրենիքը։

Дорогие соотечественники!
Это мой первый рабочий визит, в качестве Секретаря Совета безопасности, в Российскую Федерацию. Сегодня, до встречи с вами, я встретился с Секретарем Совета безопасности России Николаем Патрушевым. Со своим российским коллегой мы обсудили ряд вопросов повестки дня. Могу сказать, что встреча прошла в теплой и конструктивной атмосфере.
На протяжении всей нашей истории мы зафиксировали многочисленные достижения благодаря характерной нашему народу конструктивной ориентации. А 20-й век ознаменовался существенными досижениями в истории армянского народа. Мы смогли не только создать государство, но и заявили о защите армян Арцаха. К сожалению, после доблестной победы на передовых Арцаха, мы не смогли построить государство нашей мечты
Уважаемые присутствующие, по моему глубокому убеждению, сегодня мы стали свидетелями самого переломного периода в новейшей истории армянского народа . Нам предоставлена уникальная возможность построить мощную, развитую и процветающую Армению, которая заботится не только о своих гражданах, но и о наших соотечественниках, проживающих за рубежом.
Примечательно, что на протяжении всей своей истории, армянский народ, пробиваясь через множество трудностей, приобрел уникальный иммунитет, позволяющий в самые трудные моменты найти своеобразные решения для выживания и развития . Часто, когда нам казалось, что в условиях всех имеющихся рациональных расчетов мы потеряем все, народ находил уникальные решения. Ярким примером таких своеобразных решений есть Сардарапат и Арцах.
Бархатная революция, свершившаяся в апреле этого года, также является уникальным примером. Армянский народ, будучи разбросанным по всему миру, и собрав опыт человечества в своих глобальных знаниях, сумел организовать исключительный политический процесс, который выдвинул Армению на новый путь развития. Мы смогли собрать воедино мудрость Ганди, Достоевского, Руссо и используя многовековой опыт армянского народа, совершить почти невозможное – бархатную революцию.
Убежден, вы согласны, что армянский народ нуждается в сильном и суверенном государстве и для этого есть все предпосылки. Мы должны консолидировать все наши возможности по созданию сильной и стабильной Армении. Долгое время, в нашем восприятии, армянский народ был разделен на три части: Армения – Арцах - Диаспора. Я предлагаю заменить его новым лозунгом новым призывом, который должен объединить и сделать нас могущественным: армянский народ – армянская государственность - армянские интересы. Этот девиз, призван объединить и сделать нас сильнее.
Вместе мы имеем все необходимые предпосылки для реализации этой идеи и будучи едины, мы готовы противостоять всем вызовам. В результате мы сможем укрепить наше особое место в глобальном мире и во всеуслышание, ясным, отчетливым и громким голосом, заявить об армянской государственности.
Новая Армения - государство, где каждый может реализовать свои способности и основа которого - человек, потому что мы считаем, что наша основная ценность и богатство – это и есть человек. Я убежден, что идея сильной, суверенной и развитой Армении основана на национальной идеологии армянского народа, которая опирается на каждом индивидууме.
Каждый из нас должен участвовать в священном деле укрепления армянской государственности. Мы обязаны построить Родину Тиграна Великого, царя Папа, Виктора Амбарцумяна, Шарля Азнавура, Родину грез Монте.