ԱԽ քարտուղարի ելույթը Անվտանգության հարցերը համակարգող բարձրաստիճան ներկայացուցիչների ամենամյա հանդիպմանը
Այսօր ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Ռուսաստանի Դաշնության ՈՒֆա քաղաքում ելույթ ունեցավ «Անվտանգության հարցերը համակարգող բարձրաստիճան ներկայացուցիչների ամենամյա տասներորդ հանդիպմանը»:
Ելույթը նվիրված էր «Պետության անվտանգության և կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացման ապահովումը, աճող հիբրիդային սպառնալիքների պայմաններում» թեմային։
«Հանդիպման հարգելի մասնակիցներ,
Նախ թույլ տվեք ողջունել Ձեզ և մաղթել բեղմնավոր աշխատանք: Ապա ի դեմս ՌԴ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի, ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ռուսական կողմին ջերմ ընդունելության և այսօրվա միջոցառման լավ կազմակերպման համար:
Սա Անվտանգության հարցերը համակարգող բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հոբելյանական X հանդիպումն է, որն արդեն դարձել է ավանդական ամենամյա համաժողով և անվտանգության ոլորտի արդիական հարցերի քննարկման արդյունավետ հարթակ:
Հիբրիդային սպառնալիքների աճի պայմաններում պետությունների ազգային անվտանգության ապահովումը և կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացումն ապահովելու խնդիրն այսօր կարևոր է, ուստի մեր հանդիպման օրակարգի քննարկումը ժամանակին և ճիշտ քայլ է:
Ազգային անվտանգության ներկա մարտահրավերների և սպառնալիքների ուժեղացմանը զուգահեռ ի հայտ են եկել դրանց սկզբունքորեն և որակապես նոր դրսևորումները: Միևնույն ժամանակ, բնորոշ միտումներից է դարձել ոչ ռազմական մարտահրավերների և սպառնալիքների աճը, որոնք սկզբունքորեն տարբերվում են ավանդական ռազմական մարտահրավերների և սպառնալիքների շրջանակից:
Պետք է նշել, որ ժամանակակից աշխարհում դժվար է պատկերացնել ռազմական գործողությունների վարումը իր սկզբնական տեսքով, առանց ամենատարբեր ուղղվածություններ ունեցող ուղեկցող միջոցների օգտագործման: Միևնույն ժամանակ, հիբրիդային ազդեցությունը կարող է, և հաճախ օգտագործվում է առանց ռազմական ուժի օգտագործման, իսկ ռազմական ուժը, փաստորեն, դառնում է վերջնական փաստարկ, երբ բոլոր հիբրիդային միջոցները չեն բերել սպասված արդյունքը:
Մեկ այլ ոչ պակաս կարևոր գործոն. այսօր ինչ-որ մեկի նկատմամբ բացահայտ ռազմական գործողությունների սկիզբը, տարբեր հանգամանքների և պատճառների բերումով, հաճախ կամ անհնար է կամ դժվար, կամ էլ հղի է անցանկալի միջազգային արձագանքով: Իսկ մաքուր հիբրիդային ազդեցությունը հեղինակներին հնարավորություն է տալիս անհրաժեշտության դեպքում պահպանել անանունությունը, հեռավորությունը և այսպես կոչված մի կողմում գտնվել, ժխտել իրենց որպես կողմի ներգրավվածությունը տեղի ունեցող հակամարտության մեջ:
Հիբրիդային ազդեցության գործիքները կարող են լինել մեկանգամյա, կարճաժամկետ կամ երկարատև բնույթ կրել. պետական մարմինների կայք էջերի վրա մեկ կիբեր հարձակումից, քաղաքական, դիվանագիտական և ֆինանսա-տնտեսական ճնշման ակտերից մինչև երկարաժամկետ և նպատակաուղղված գործողություններ` պետությունների միջազգայնորեն մեկուսացման և միջազգային խոշոր ու տարածաշրջանային ենթակառուցվածքային և ներդրումային ծրագրերից նրանց հեռացման նպատակով:
Որպես թիրախ ընտրված պետության տնտեսության թուլացման համար կարող են փորձեր իրականացվել պոտենցիալ ներքին և արտաքին ներդրողների մոտ ստեղծել թյուր կարծիք այդ երկրում ներդրումային միջավայրի ոչ բարենպաստ լինելու վերաբերյալ, հսկողության տակ գտնվող լրատվամիջոցների միջոցով անվստահության և անորոշության մթնոլորտ ստեղծել: Այդ նպատակով տեղեկատվական դաշտում նպատակաուղղված տարածվում են տեղեկություններ, որոնք բերում են նման ենթադրությունների, կողմնակալ կառույցների օգնությամբ արհեստականորեն իջեցվում են վարկանիշային ցուցանիշները և կատարվում են իրականությանը չհամապասխանող անբարենպաստ կանխատեսումներ:
Ընդհանրապես, պետք է ընդգծել, որ տեղեկատվական բաղադրիչը այսօր հաճախ զբաղեցնում է կենտրոնական տեղը հիբրիդ սպառնալիքների ընդհանուր գունապնակի մեջ, տեղեկատվական և հաղորդակցման տեխնոլոգիաների արագ զարգացման և դրանց՝ գործունեության գրեթե բոլոր ոլորտներ ներխուժման հետ կապված: Պարադոքսալ է, բայց փաստ՝ 21-րդ դարում, համաշխարհային պատմության մեջ ամենից տեղեկացված և կրթված դարում, միլիոնավոր մարդկանց մոլորության մեջ գցելը, սեփական տեսանկյունը պարտադրելը շատ ավելի հեշտ է, քան նախկինում:
Հայրենիքի (Отечествօ) գաղափարի աղավաղման և միասնական ու անքակտելի հայրենիքի (Родина) ընկալման թուլացման նպատակով կարող են փորձեր իրականացվել ապակառուցողական քարոզչության միջոցով, բազմազգ պետություններում ազգամիջյան տարանջատումներ սերմանելու կամ նույն ազգի տարբեր մասերի միջև սեպ խրել կրոնական, տարածաշրջանային, հայրենակցական կամ այլ հիմքերով:
Պետք է նշեմ, որ տարբեր ժամանակներում փորձեր են իրականացվել բաժանել հայության տարբեր մասերին, բայց բոլորն անխուսափելիորեն ձախողվել են: Պատճառն այն է, որ հայ ժողովուրդը ձևավորված լինելով հնագույն ժամանակներում, հենվելով սեփական քաղաքակրթական հիմքին, հազարավոր տարիների ընթացքում անցել է ծանրագույն փորձությունների միջով և ուժեղ իմունիտետ է ձեռք բերել նման գործողությունների նկատմամբ:
Հիբրիդային սպառնալիքներին հակազդելը պետք է լինի նաև ճկուն և դինամիկ, բազմածրագրային և բազմակողմանի:
Հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարում կարևոր դեր է խաղում անհրաժեշտ ներքին իրավական դաշտի ստեղծումը և ժամանակակից պահանջներին բավարարող արդիական, հայեցակարգային և ռազմավարական փաստաթղթերի առկայությունը: Այս առումով ես տեղեկացնում եմ, որ ներկայումս մենք նախաձեռնել ենք Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության նոր ռազմավարության նախապատրաստման գործընթացը: Այս գործընթացում, որը իրականացվում է մեր երկրի Անվտանգության խորհրդի համակարգող դերի ներքո, ընդգրկված են ոչ միայն պետական մարմինները, նախարարությունները և գերատեսչությունները, մենք նաև պարբերաբար հանդիպումներ ենք ունենում ոչ պետական կառույցների ներկայացուցիչների և փորձագիտական հանրության ներկայացուցիչների հետ: Այս հանդիպումների ընթացքում ես ներկայացնում եմ նոր Ռազմավարության մեր տեսլականը, ընթանում են շատ առարկայական, բովանդակային քննարկումներ հարցերի ամբողջ շրջանակով, կապված նոր փաստաթղթի պատրաստման հետ: Մենք ելնում ենք նրանից, որ նոր Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը պետք է արտահայտի Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովումը՝ ելնելով ամբողջ հայության շահերից:
Նշեմ նաև, որ ընթացքի մեջ է գտնվում նաև որ ՀՀ-ի Կիբերանվտանգության հայեցակարգի նախագծի պատրաստումը, որը մշակվում է նույն տրամաբանությամբ, ինչ Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը:
Հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարում մենք հատուկ կարևորում ենք միջազգային համագործակցության ընդլայնումը և խորացումը, քանի որ առանց այդ բաղադրիչի, այսօր որևէ պետություն չի կարող լիովին ապահովել իր անվտանգությունը: Հայաստանի Հանրապետությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ է, զարգացնում է ռազմավարական գործընկերային հարաբերություններ իր մերձավոր դաշնակիցների հետ նաև երկկողմ հիմունքներով:
Նշեմ, որ 2016 թվականին ընդունված ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության ռազմավարությունում մինչև 2025 թ. ընկած ժամանակահատվածի համար «հիբրիդային պատերազմների» տեխնոլոգիաների կիրառումը դասվում է այն գործոնների շարքին, որոնք ունեն կամ կարող են ունենալ բացասական ազդեցություն հավաքական անվտանգության համակարգի վրա: Դրա արդյունքում վերոնշյալ Ռազմավարության մեջ իրականացման ենթակա գործողությունների շարքում նախատեսվում է հիբրիդային տեխնոլոգիաների կիրառման պրակտիկայի ուսումնասիրություն և վերլուծություն:
Հայաստանի Հանրապետությունը նաև փոխշահավետ համագործակցություն է իրականացնում այլ պետությունների, միջազգային կազմակերպությունների և գործընկերների հետ:
Մենք բաց ենք համատեղ և կառուցողական աշխատանքի համար բոլոր երկրների և կառույցների հետ, որոնք շահագրգռված են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության մակարդակի բարձրացման հարցում:
Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում գրեթե բոլոր բնագավառներում իրականացվում են հիմնարար փոփոխություններ և լայնածավալ բարեփոխումներ՝ մրցունակ և տեխնոլոգիապես զարգացած ազգային տնտեսություն ստեղծելու համար: Մենք համոզված ենք, որ բազմաթիվ ոլորտներում ձեռք բերված շոշափելի արդյունքները և ձեռքբերումները կբարձրացնեն մեր տնտեսական համակարգի անվտանգության մակարդակը և կարևոր դերակատարություն կունենան հիբրիդային սպառնալիքներին հակազդելու գործում:
Հայաստանում տնտեսական կայունության կարևորագույն ցուցանիշներից մեկը ազգային արժույթի՝ դրամի, կայունությունն է աշխարհի առաջատար արժույթների նկատմամբ: Հայաստանի պետական բյուջեում 2018 թ.-ի տնտեսական աճը նախատեսվում էր 4.8%-ի, իսկ գնաճը` 2.7%-ի մակարդակում: Ինչպես տեղյակ եք 2018 թ.-ին Հայաստանում տեղի են ունեցել արմատական փոփոխություններ, որոնք բարձրացրել են տնտեսության դիմացկունությունը և տնտեսական աճը կազմել է ՝5.2%, բացի այդ այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստանում ՀՆԱ-ի աճ է գրանցվել 7.1%-ով, իսկ ապրիլ ամսվա տնտեսական ակտիվության ինդեքսը կազմել է 9.2%:
Ժամանակակից աշխարհում միջազգային տնտեսական ինտեգրացիան կառուցված է այնպես, որ ոչ մի երկիր, նույնիսկ տնտեսապես զարգացած, մեծ և ինքնաբավ երկիրը չի կարող ամբողջությամբ հրաժարվել այս կամ այն հումքի, բաղադրիչների, պատրաստի ապրանքատեսակների արտերկրից ներմուծումից: Հայաստանը զարգացող տնտեսությամբ փոքր երկիր է և այս առումով մեզ համար հատկապես կարևոր է արդյունավետ, բազմակողմանի միջազգային համագործակցությունը և այն հանդիսանում է տնտեսական անվտանգության ապահովման կարևորագույն տարրը:
Մեր կառավարության գործունեության առաջնահերթություններից մեկը Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամակցումն է: Մենք ձգտում ենք Հայաստանի առավել արդյունավետ մասնակցությանը այս միությունում, միևնույն ժամանակ ջանքեր գործադրելով համագործակցության մեխանիզմների բարելավման և առկա ինտեգրացիոն գործիքների լիարժեք գործունեությունն ապահովելու համար:
Ամփոփելով, կցանկանայի նշել, որ հիբրիդային սպառնալիքների առաջացումը պահանջում է ինչպես նոր հայեցակարգային և ռազմավարական մոտեցումների ստեղծում, այնպես էլ հիբրիդ ազդեցության գործիքների դեմ արդյունավետ գործնական մեխանիզմների ձևավորում:
Ավարտելով ելույթը, ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել դահլիճում գտնվող պետությունների ներկայացուցիչներին ուշադրության համար և մաղթել բոլորին աշխատանքային հաջողություններ:

Выступление секретаря СовБеза на ежегодной международной встрече высоких представителей, курирующих вопросы безопасности
Сегодня секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян на X международной встрече высоких представителей, курирующих вопросы безопасности в российском городе Уфа выступил с речью.
Речь была посвящена теме «Обеспечение национальной безопасности и устойчивого социально-экономического развития государств в условиях роста гибридных угроз»
Представляем полную русскую версию речи ниже.
«Здравствуйте, уважаемые участники встречи,
Позвольте поприветствовать вас и пожелать плодотворной работы. Также хочу поблагодарить Российскую сторону во главе с Секретарем Совета Безопасности России Николаем Патрушевым за оказанный тëплый прием и хорошую организацию сегодняшнего мероприятия.
Это десятая, юбилейная международная встреча высоких представителей, курирующих вопросы безопасности, которая уже стала традиционным ежегодным форумом и эффективной площадкой для обсуждения актуальных вопросов сферы безопасности.
Проблематика обеспечения национальной безопасности и устойчивого социально-экономического развития государств в условиях роста гибридных угроз сегодня актуальна, поэтому еë обсуждение в рамках повестки дня нашей встречи – своевременный и верный шаг.
Параллельно с усилением имеющихся вызовов и угроз национальной безопасности, выявились принципиально и качественно новые их проявления. При этом характерной тенденцией стал рост невоенных вызовов и угроз, принципиально отличающихся от спектра традиционных вызовов и угроз военного характера.
Нужно сказать, что в современном мире трудно представить ведение военных действий в чистом виде без применения сопутствующих мер самой различной направленности. В то же время, гибридное воздействие может применяться и часто применяется без применения военной силы, а военная сила фактически становится последним аргументом, когда все остальные, гибридные меры не принесли ожидаемого результата.
Есть ещë один немаловажный фактор: сегодня явное, открытое начало военных действий против кого-либо в силу различных обстоятельств и причин зачастую либо невозможно или затруднено, либо чревато нежелательной международной реакцией. А чисто гибридное воздействие даëт его авторам возможность при необходимости сохранять анонимность, дистанцироваться и как бы оставаться в стороне, отрицать свою причастность к происходящему в качестве конфликтующей стороны.
Гибридные инструменты воздействия могут носить как разовый, краткосрочный, так и долгосрочный характер: от разовых кибератак на сайты государственных органов, актов политического, дипломатического и финансово-экономического давления до многолетних и целенаправленных действий с целью международной изоляции государств и их вытеснения из крупных международных и региональных инфраструктурных и инвестиционных проектов.
Для ослабления экономики государства, выбранного в качестве мишени, могут также делаться попытки навязать потенциальным внутренним и внешним инвесторам представлений о якобы неблагоприятной инвестиционной среде в конкретном государстве, создания подконтрольными средствами массовой информации атмосферы недоверия и неопределëнности. С этой целью в информационном поле целенаправленно распространяются сведения, наводящие на такие выводы, при помощи ангажированных структур искусственно занижаются рейтинговые оценки и составляются не соответствующие действительности неблагоприятные социально-экономические прогнозы.
Вообще нужно подчеркнуть, что информационная составляющая сегодня часто занимает центральное место в общем спектре гибридных угроз в силу бурного развития информационно-коммуникационных технологий и их проникновения практически во все сферы деятельности. Парадоксально, но факт: в двадцать первом веке, самом информированном и образованном за всю мировую историю, ввести в заблуждение миллионы людей, навязать им свою точку зрения зачастую оказывается даже проще, чем в прежние времена.
С целью размывания идеи Отечества и восприятия единой и неделимой Родины могут делаться попытки путëм деструктивной пропаганды посеять межнациональную рознь в многонациональных государствах, либо внести раскол между различными частями одного народа по конфессиональному, региональному, земляческому или иному признаку. Должен сказать, что в разное время делались попытки внести раскол и разобщение между различными частями армянства, но все они неизменно заканчивались провалом. Потому что сформировавшийся в глубокой древности армянский народ, опирающийся на собственный цивилизационный фундамент, за тысячелетия прошёл череду тяжёлых испытаний и выработал стойкий иммунитет против таких действий.
Противодействие гибридным угрозам также должно носить гибкий и динамичный характер и быть таким же разноплановым и разнонаправленным.
В деле борьбы с гибридными угрозами важную роль играет создание необходимой внутригосударственной нормативной базы и наличие актуализированных, отвечающих современным требованиям концептуальных и стратегических документов. В связи с этим информирую, что в настоящее время нами инициирован процесс подготовки новой Стратегии национальной безопасности Республики Армения. В этот процесс, который осуществляется при координирующей роли Совета Безопасности нашей страны, широко вовлечены не только государственные органы, министерства и ведомства, мы также проводим регулярные встречи с представителями негосударственных структур, экспертного сообщества. В ходе этих встреч я озвучиваю наше видение новой Стратегии, проходят очень предметные, содержательные обсуждения по всему спектру вопросов, связанных с подготовкой нового документа. Мы прежде всего исходим из того, что новая Стратегия национальной безопасности должна выражать интересы обеспечения безопасности Республики Армения в интересах всего армянства.
Отмечу, что в процессе подготовки находится также проект Концепции кибербезопасности Республики Армения, которая разрабатывается в русле той же логики, что и Стратегия национальной безопасности.
В деле противодействия гибридным угрозам мы придаём особую важность расширению и углублению международного сотрудничества, поскольку без этого компонента ни одно государство сегодня не в состоянии полноценно обеспечить свою безопасность. Республика Армения является членом Организации Договора о коллективной безопасности, развивает со своими ближайшими союзниками отношения стратегического партнёрства и на двусторонней основе.
Отмечу, что в принятой в 2016 году Стратегии коллективной безопасности ОДКБ на период до 2025 года применение технологий «гибридных войн» указано в числе факторов, которые имеют либо могут иметь негативное влияние на систему коллективной безопасности. Вследствие этого в упомянутой Стратегии в числе намеченных к осуществлению действий предусмотрены изучение и анализ практики применения технологий гибридных войн.
Республика Армения также осуществляет взаимовыгодное взаимодействие в сфере безопасности с другими государствами и международными организациями – партнëрами. Мы открыты для совместной и конструктивной работы со всеми странами и структурами, заинтересованными в повышении уровня международной и региональной безопасности.
Сегодня в Республике Армения практически во всех сферах осуществляются коренные преобразования и масштабные реформы с целью создания конкурентоспособной и технологически развитой национальной экономики. Мы убеждены, что уже достигнутые по многим направлениям весомые результаты и достижения повышают запас прочности нашей экономической системы и сыграют важную роль в том числе в деле противодействия гибридным угрозам.
Одним из важнейших показателей экономической стабильности в Армении является устойчивый, без резких колебаний курс национальной валюты – драма по отношению к ведущим мировым валютам. В госбюджете Армении на 2018 год экономический рост был заложен в размере 4,8%, а инфляция – на уровне 2,7%. Как вы знаете в 2018-ом году в Армении произошли коренные изменения. Это повысило устойчивость экономики Армении, и в 2018 году экономический рост составил 5,2%, так что запланированный на 2019 год показатель роста реалистичен и исходит из имеющихся у нас возможностей. В первом квартале текущего года в Армении уже зарегистрирован рост ВВП на 7,1%, а индекс экономической активности в апреле составил 9,2%.
Международная экономическая интеграция в современном мире выстроена таким образом, что ни одна, даже самая развитая в экономическом плане, крупная и самодостаточная страна не может полностью обойтись без зарубежных поставок тех или иных видов сырья, комплектующих и готовой продукции из-за рубежа. Армения же является небольшой страной с развивающейся экономикой, и в этом плане эффективное, многоплановое международное сотрудничество представляет для нас особую важность и является ключевым элементом обеспечения экономической безопасности.
Одним из приоритетных направлений деятельности нашего правительства является членство в Евразийском экономическом союзе. Мы стремимся к максимально продуктивному участию Армении в этом союзе, одновременно прилагая усилия для совершенствования механизмов сотрудничества и обеспечения полноценного функционирования имеющихся интеграционных инструментов.
Подытожив сказанное, отмечу, что появление гибридных угроз требует, как выработки новых концептуальных и стратегических подходов, так и формирования эффективных практических механизмов противодействия инструментам гибридного воздействия.
Завершая своë выступление, хочу поблагодарить присутствующих в этом зале представителей государств за внимание и пожелать всем успешной работы.