ԱԽ քարտուղարի ելույթը Անվտանգության հարցերը համակարգող բարձրաստիճան ներկայացուցիչների ամենամյա հանդիպմանը
Այսօր ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Ռուսաստանի Դաշնության ՈՒֆա քաղաքում ելույթ ունեցավ «Անվտանգության հարցերը համակարգող բարձրաստիճան ներկայացուցիչների ամենամյա տասներորդ հանդիպմանը»:
Ելույթը նվիրված էր «Պետության անվտանգության և կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացման ապահովումը, աճող հիբրիդային սպառնալիքների պայմաններում» թեմային։
«Հանդիպման հարգելի մասնակիցներ,
Նախ թույլ տվեք ողջունել Ձեզ և մաղթել բեղմնավոր աշխատանք: Ապա ի դեմս ՌԴ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի, ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ռուսական կողմին ջերմ ընդունելության և այսօրվա միջոցառման լավ կազմակերպման համար:
Սա Անվտանգության հարցերը համակարգող բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հոբելյանական X հանդիպումն է, որն արդեն դարձել է ավանդական ամենամյա համաժողով և անվտանգության ոլորտի արդիական հարցերի քննարկման արդյունավետ հարթակ:
Հիբրիդային սպառնալիքների աճի պայմաններում պետությունների ազգային անվտանգության ապահովումը և կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացումն ապահովելու խնդիրն այսօր կարևոր է, ուստի մեր հանդիպման օրակարգի քննարկումը ժամանակին և ճիշտ քայլ է:
Ազգային անվտանգության ներկա մարտահրավերների և սպառնալիքների ուժեղացմանը զուգահեռ ի հայտ են եկել դրանց սկզբունքորեն և որակապես նոր դրսևորումները: Միևնույն ժամանակ, բնորոշ միտումներից է դարձել ոչ ռազմական մարտահրավերների և սպառնալիքների աճը, որոնք սկզբունքորեն տարբերվում են ավանդական ռազմական մարտահրավերների և սպառնալիքների շրջանակից:
Պետք է նշել, որ ժամանակակից աշխարհում դժվար է պատկերացնել ռազմական գործողությունների վարումը իր սկզբնական տեսքով, առանց ամենատարբեր ուղղվածություններ ունեցող ուղեկցող միջոցների օգտագործման: Միևնույն ժամանակ, հիբրիդային ազդեցությունը կարող է, և հաճախ օգտագործվում է առանց ռազմական ուժի օգտագործման, իսկ ռազմական ուժը, փաստորեն, դառնում է վերջնական փաստարկ, երբ բոլոր հիբրիդային միջոցները չեն բերել սպասված արդյունքը:
Մեկ այլ ոչ պակաս կարևոր գործոն. այսօր ինչ-որ մեկի նկատմամբ բացահայտ ռազմական գործողությունների սկիզբը, տարբեր հանգամանքների և պատճառների բերումով, հաճախ կամ անհնար է կամ դժվար, կամ էլ հղի է անցանկալի միջազգային արձագանքով: Իսկ մաքուր հիբրիդային ազդեցությունը հեղինակներին հնարավորություն է տալիս անհրաժեշտության դեպքում պահպանել անանունությունը, հեռավորությունը և այսպես կոչված մի կողմում գտնվել, ժխտել իրենց որպես կողմի ներգրավվածությունը տեղի ունեցող հակամարտության մեջ:
Հիբրիդային ազդեցության գործիքները կարող են լինել մեկանգամյա, կարճաժամկետ կամ երկարատև բնույթ կրել. պետական մարմինների կայք էջերի վրա մեկ կիբեր հարձակումից, քաղաքական, դիվանագիտական և ֆինանսա-տնտեսական ճնշման ակտերից մինչև երկարաժամկետ և նպատակաուղղված գործողություններ` պետությունների միջազգայնորեն մեկուսացման և միջազգային խոշոր ու տարածաշրջանային ենթակառուցվածքային և ներդրումային ծրագրերից նրանց հեռացման նպատակով:
Որպես թիրախ ընտրված պետության տնտեսության թուլացման համար կարող են փորձեր իրականացվել պոտենցիալ ներքին և արտաքին ներդրողների մոտ ստեղծել թյուր կարծիք այդ երկրում ներդրումային միջավայրի ոչ բարենպաստ լինելու վերաբերյալ, հսկողության տակ գտնվող լրատվամիջոցների միջոցով անվստահության և անորոշության մթնոլորտ ստեղծել: Այդ նպատակով տեղեկատվական դաշտում նպատակաուղղված տարածվում են տեղեկություններ, որոնք բերում են նման ենթադրությունների, կողմնակալ կառույցների օգնությամբ արհեստականորեն իջեցվում են վարկանիշային ցուցանիշները և կատարվում են իրականությանը չհամապասխանող անբարենպաստ կանխատեսումներ:
Ընդհանրապես, պետք է ընդգծել, որ տեղեկատվական բաղադրիչը այսօր հաճախ զբաղեցնում է կենտրոնական տեղը հիբրիդ սպառնալիքների ընդհանուր գունապնակի մեջ, տեղեկատվական և հաղորդակցման տեխնոլոգիաների արագ զարգացման և դրանց՝ գործունեության գրեթե բոլոր ոլորտներ ներխուժման հետ կապված: Պարադոքսալ է, բայց փաստ՝ 21-րդ դարում, համաշխարհային պատմության մեջ ամենից տեղեկացված և կրթված դարում, միլիոնավոր մարդկանց մոլորության մեջ գցելը, սեփական տեսանկյունը պարտադրելը շատ ավելի հեշտ է, քան նախկինում:
Հայրենիքի (Отечествօ) գաղափարի աղավաղման և միասնական ու անքակտելի հայրենիքի (Родина) ընկալման թուլացման նպատակով կարող են փորձեր իրականացվել ապակառուցողական քարոզչության միջոցով, բազմազգ պետություններում ազգամիջյան տարանջատումներ սերմանելու կամ նույն ազգի տարբեր մասերի միջև սեպ խրել կրոնական, տարածաշրջանային, հայրենակցական կամ այլ հիմքերով:
Պետք է նշեմ, որ տարբեր ժամանակներում փորձեր են իրականացվել բաժանել հայության տարբեր մասերին, բայց բոլորն անխուսափելիորեն ձախողվել են: Պատճառն այն է, որ հայ ժողովուրդը ձևավորված լինելով հնագույն ժամանակներում, հենվելով սեփական քաղաքակրթական հիմքին, հազարավոր տարիների ընթացքում անցել է ծանրագույն փորձությունների միջով և ուժեղ իմունիտետ է ձեռք բերել նման գործողությունների նկատմամբ:
Հիբրիդային սպառնալիքներին հակազդելը պետք է լինի նաև ճկուն և դինամիկ, բազմածրագրային և բազմակողմանի:
Հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարում կարևոր դեր է խաղում անհրաժեշտ ներքին իրավական դաշտի ստեղծումը և ժամանակակից պահանջներին բավարարող արդիական, հայեցակարգային և ռազմավարական փաստաթղթերի առկայությունը: Այս առումով ես տեղեկացնում եմ, որ ներկայումս մենք նախաձեռնել ենք Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության նոր ռազմավարության նախապատրաստման գործընթացը: Այս գործընթացում, որը իրականացվում է մեր երկրի Անվտանգության խորհրդի համակարգող դերի ներքո, ընդգրկված են ոչ միայն պետական մարմինները, նախարարությունները և գերատեսչությունները, մենք նաև պարբերաբար հանդիպումներ ենք ունենում ոչ պետական կառույցների ներկայացուցիչների և փորձագիտական հանրության ներկայացուցիչների հետ: Այս հանդիպումների ընթացքում ես ներկայացնում եմ նոր Ռազմավարության մեր տեսլականը, ընթանում են շատ առարկայական, բովանդակային քննարկումներ հարցերի ամբողջ շրջանակով, կապված նոր փաստաթղթի պատրաստման հետ: Մենք ելնում ենք նրանից, որ նոր Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը պետք է արտահայտի Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովումը՝ ելնելով ամբողջ հայության շահերից:
Նշեմ նաև, որ ընթացքի մեջ է գտնվում նաև որ ՀՀ-ի Կիբերանվտանգության հայեցակարգի նախագծի պատրաստումը, որը մշակվում է նույն տրամաբանությամբ, ինչ Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը:
Հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարում մենք հատուկ կարևորում ենք միջազգային համագործակցության ընդլայնումը և խորացումը, քանի որ առանց այդ բաղադրիչի, այսօր որևէ պետություն չի կարող լիովին ապահովել իր անվտանգությունը: Հայաստանի Հանրապետությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ է, զարգացնում է ռազմավարական գործընկերային հարաբերություններ իր մերձավոր դաշնակիցների հետ նաև երկկողմ հիմունքներով:
Նշեմ, որ 2016 թվականին ընդունված ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության ռազմավարությունում մինչև 2025 թ. ընկած ժամանակահատվածի համար «հիբրիդային պատերազմների» տեխնոլոգիաների կիրառումը դասվում է այն գործոնների շարքին, որոնք ունեն կամ կարող են ունենալ բացասական ազդեցություն հավաքական անվտանգության համակարգի վրա: Դրա արդյունքում վերոնշյալ Ռազմավարության մեջ իրականացման ենթակա գործողությունների շարքում նախատեսվում է հիբրիդային տեխնոլոգիաների կիրառման պրակտիկայի ուսումնասիրություն և վերլուծություն:
Հայաստանի Հանրապետությունը նաև փոխշահավետ համագործակցություն է իրականացնում այլ պետությունների, միջազգային կազմակերպությունների և գործընկերների հետ:
Մենք բաց ենք համատեղ և կառուցողական աշխատանքի համար բոլոր երկրների և կառույցների հետ, որոնք շահագրգռված են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության մակարդակի բարձրացման հարցում:
Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում գրեթե բոլոր բնագավառներում իրականացվում են հիմնարար փոփոխություններ և լայնածավալ բարեփոխումներ՝ մրցունակ և տեխնոլոգիապես զարգացած ազգային տնտեսություն ստեղծելու համար: Մենք համոզված ենք, որ բազմաթիվ ոլորտներում ձեռք բերված շոշափելի արդյունքները և ձեռքբերումները կբարձրացնեն մեր տնտեսական համակարգի անվտանգության մակարդակը և կարևոր դերակատարություն կունենան հիբրիդային սպառնալիքներին հակազդելու գործում:
Հայաստանում տնտեսական կայունության կարևորագույն ցուցանիշներից մեկը ազգային արժույթի՝ դրամի, կայունությունն է աշխարհի առաջատար արժույթների նկատմամբ: Հայաստանի պետական բյուջեում 2018 թ.-ի տնտեսական աճը նախատեսվում էր 4.8%-ի, իսկ գնաճը` 2.7%-ի մակարդակում: Ինչպես տեղյակ եք 2018 թ.-ին Հայաստանում տեղի են ունեցել արմատական փոփոխություններ, որոնք բարձրացրել են տնտեսության դիմացկունությունը և տնտեսական աճը կազմել է ՝5.2%, բացի այդ այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստանում ՀՆԱ-ի աճ է գրանցվել 7.1%-ով, իսկ ապրիլ ամսվա տնտեսական ակտիվության ինդեքսը կազմել է 9.2%:
Ժամանակակից աշխարհում միջազգային տնտեսական ինտեգրացիան կառուցված է այնպես, որ ոչ մի երկիր, նույնիսկ տնտեսապես զարգացած, մեծ և ինքնաբավ երկիրը չի կարող ամբողջությամբ հրաժարվել այս կամ այն հումքի, բաղադրիչների, պատրաստի ապրանքատեսակների արտերկրից ներմուծումից: Հայաստանը զարգացող տնտեսությամբ փոքր երկիր է և այս առումով մեզ համար հատկապես կարևոր է արդյունավետ, բազմակողմանի միջազգային համագործակցությունը և այն հանդիսանում է տնտեսական անվտանգության ապահովման կարևորագույն տարրը:
Մեր կառավարության գործունեության առաջնահերթություններից մեկը Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամակցումն է: Մենք ձգտում ենք Հայաստանի առավել արդյունավետ մասնակցությանը այս միությունում, միևնույն ժամանակ ջանքեր գործադրելով համագործակցության մեխանիզմների բարելավման և առկա ինտեգրացիոն գործիքների լիարժեք գործունեությունն ապահովելու համար:
Ամփոփելով, կցանկանայի նշել, որ հիբրիդային սպառնալիքների առաջացումը պահանջում է ինչպես նոր հայեցակարգային և ռազմավարական մոտեցումների ստեղծում, այնպես էլ հիբրիդ ազդեցության գործիքների դեմ արդյունավետ գործնական մեխանիզմների ձևավորում:
Ավարտելով ելույթը, ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել դահլիճում գտնվող պետությունների ներկայացուցիչներին ուշադրության համար և մաղթել բոլորին աշխատանքային հաջողություններ:

SC Secretary’s Speech at the 10th Annual International Meeting of High Representatives Coordinating Security Issues
18 / 06 / 2019
Today, the Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia Mr. Armen Grigoryan delivered a speech in the Russian city of Ufa at the “10th Annual International Meeting of High Representatives Coordinating Security Issues.”
The speech was devoted to the topic of “Ensuring national State Security and Sustainable Social-Economic Development under the Conditions of Hybrid Threats Growth.”
The full English version of the speech is presented below.
“Dear participants of the meeting,
First, let me greet all of you and wish fruitful work. I also want to thank the Russian side in the head of the Secretary of the Security Council of the RF Mr. Nikolai Patrushev for warm reception and good organization of today's event.
This is the 10th Annual International Meeting of High Representatives Coordinating Security Issues, which has already become a traditional annual forum and an effective platform for discussing issues of current interest of the security sector.
The issue of ensuring national security and sustainable social-economic development of the states under the conditions of hybrid threats growth is of importance today, so its discussion in the framework of the agenda of our meeting is a timely and right step.
In parallel with the intensification of the existing challenges and threats to the national security, fundamentally and qualitatively new manifestations of them have emerged. At the same time, the growth of non-military challenges and threats has become a characteristic trend differing from the spectrum of traditional military challenges and threats in principle.
It should be noted that in the modern world it is difficult to imagine the conduct of military operations in its initial form without the use of various accompanying means of guidance. At the same time, hybrid influence can and is often used without the use of military force, and the military force actually becomes the final argument when no other hybrid measure has brought the expected result.
There is another important factor: today, an explicit military action against someone for various circumstances and reasons is often either impossible or difficult or is fraught with undesirable international reaction. A purely hybrid influence gives its authors the opportunity, if necessary, to maintain anonymity, distance, and stand aside, deny their involvement as a party in the ongoing conflict.
Influence of hybrid tools can be either, short-term or long-term in its nature – from cyber-attacks on, political, diplomatic, and financial-economic pressure acts to long-term and targeted activities, with the aim of international isolation of states and their elimination from major international and regional infrastructure and investment projects.
To weaken the economy of the target state attempts can be made to impose ideas about the supposedly unfavorable investment environment in a particular state on potential domestic and foreign investors, to create an atmosphere of distrust and uncertainty with the help of the media under control. For this purpose, the information that leads to such conclusions is purposely disseminated in the information field, with the help of biased structures, ratings data are artificially lowered and unfavorable social-economic forecasts are made which are false.
In general, it should be emphasized that today, the information component often occupies a central place in the general spectrum of the hybrid threats due to the rapid development of the information and communication technologies and their involvement in almost all the areas of activity. Paradoxically, in the 21st century - in the most informed and educated century of human history - it is often easier to mislead millions of people, to impose your point of view on them than before.
In order to blur the idea of “motherland” and to weaken the perception of a single and indivisible homeland, attempts can be made by means of destructive propaganda to spread inter-ethnic conflicts in multinational states, or to split various parts of one nation along religious, regional, patriotic or other grounds.
I shall note that at different times attempts were made to divide different parts of the Armenian nation, but they all ended in failure. The reason is that the Armenian nation, being formed in ancient times and relying on its own civilization basis, has passed through the most severe trials and has gained a strong immunity against such actions for thousands of years.
The counteraction to hybrid threats should also be flexible and dynamic, diverse and multidirectional.
Creation of necessary domestic legal framework and the existence of up-to-date, conceptual and strategic documents meeting modern requirements play an important role in fight against hybrid threats. In this regard, I inform you that at present we have initiated the preparatory procedure of a new National Security Strategy of the Republic of Armenia. Not only the state bodies, ministries and agencies are widely involved in this process, which is being coordinated by the Security Council Office of our country, we also hold regular meetings with representatives of non-state structures and expert community. During the meetings I represent our vision of a new Strategy; very substantive discussions are being held on the whole range of issues related to the preparation of the new document. First, we proceed from the fact that the new National Security Strategy should ensure security of the Republic of Armenia stemming from the interests of all the Armenians.
I would also like to note that the development of the draft document on Cybersecurity Concept of the Republic of Armenia is in process, which is being developed in line with the National Security Strategy.
In countering hybrid threats, we attach particular importance to expanding and deepening international cooperation, as without this component, no state today is able to fully ensure its security. The Republic of Armenia is a member of the Collective Security Treaty Organization and develops strategic partnership relations with its closest allies on a bilateral basis as well.
I would like to note that in the “2025 CSTO Collective Security Strategy” adopted in 2016 the use of “hybrid warfare” technologies is indicated among the factors that have or may have a negative impact on the collective security system. As a result, it is planned to study and analyze the practice of using hybrid technologies among the activities planned for the implementation of the national Security Strategy.
The Republic of Armenia also carries out mutually beneficial cooperation in the security sector with other states, international organizations and partners.
We are open for joint and constructive work with all the countries and structures interested in enhancing international and regional security level.
Today, fundamental changes and large-scale reforms are being carried out in almost all the spheres in the Republic of Armenia in order to create a competitive and technologically developed national economy. We are convinced that the tangible results already achieved in many areas will increase the safety level of our economic system and will play an important role in countering hybrid threats as well.
One of the most important indicators of an economic stability in Armenia is a stable rate of the national currency-the Armenian dram, in relation to the leading world currencies. In the state budget of Armenia for 2018, economic growth forecast was 4.8%, and inflation rate - 2.7%. As you may know, in 2018, fundamental changes took place in Armenia. This increased the resilience of the Armenian economy, and the economic growth in 2018 was 5.2%. Moreover, Armenia's GDP for the first quarter of 2019 grew by 7.1%, and the economic activity index for April was 9.2%.
International economic integration in the modern world is structured in a way that not a single, even economically developed, large and self-sufficient country cannot completely do without import of certain types of raw materials, components and finished products. Armenia is a small country with developing economy, and in this regard, effective, multilateral international cooperation is of particular importance for us and is an essential element in ensuring economic security.
One of the priorities of our government is the accession to the Eurasian Economic Union. We strive for more effective participation of Armenia in this Union, at the same time making efforts to improve cooperation mechanisms and ensure full functioning of existing integration tools.
Summing up, I would like to note that the emergence of hybrid threats requires both founding of new conceptual and strategic approaches, as well as formation of effective practical mechanisms to counter tools of the hybrid influence.
In conclusion, I would like to thank the representatives of the States in this hall for the attention and wish success in their work.