ԱԽ քարտուղարը հանդիպել է Ղազախստանի Հանրապետության Նախագահի օգնական անվտանգության խորհրդի քարտուղար Կալմուխանբետ Կասիմովի հետ
26 / 06 / 2019
Այսօր ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Ղրղզստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Բիշքեկում ՀԱՊԿ անվտանգության խորհրդի քարտուղարների նեղ կազմով հանձնաժողովի նիստի շրջանակներում հանդիպել է Ղազախստանի Հանրապետության Նախագահի օգնական անվտանգության խորհրդի քարտուղար Կալմուխանբետ Կասիմովի հետ։
Հանդիպման մեկնարկին քարտուղար Գրիգորյանը ցավակցություն հայտնեց Ղազախստանի Առիս քաղաքում տեղի ունեցած ռազմական պահեստների պայթյունների հետևանքով գրանցված ողբերգական դեպքերի կապակցությամբ։
Ուշադրություն դարձվեց այն փաստի վրա, որ սա երկու գործընկերների երկրորդ հանդիպումն է մեկ շաբաթվա ընթացքում, ինչը համագործակցության ակտիվացման տեսանկյունից լավ նշան է։
ԱԽ քարտուղարը ընգծեց ինտեգրացիոն և տարածաշրջանային կառույցներում, ինչպես նաև բազմակողմ ձևաչափի այլ հարթակներում Հայաստանի և Ղազախստանի ակտիվացող համագործակցության կարևորությունը։
Քարտուղար Կասիմովը կարևորեց երկողմ հարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտությունը` հատկապես անվտանգության ոլորտում, ուշագրավ համարելով բարձրագույն մակարդակի հանդիպումների սահմանած հաճախակիությունը: Համագործակցության շրջանակներում քարտուղար Կասիմովը կարևորեց սահմանային ջրերի արդյունավետ կառավարման փորձի փոխանակման հնարավորությունները և Ղազախստանում գործող հայկական համայնքի ներուժը։
Կալմուխանբետ Կասիմովը նշեց ԱԽ գրասենյակների միջև համագործակցության ակտիվացման անհրաժեշտությունը, ավելացնելով, որ սա կարող է լավ հարթակ դառնալ երկու երկրների միջև կապերի ամրապնդման համար։
Արմեն Գրիգորյանը առաջարկեց դիտարկել ԱԽ գրասենյակների միջև 2020-2021 թվականների երկկողմ համագործակցության պլան կազմելու հնարավորությունը, առաջադրելով գաղափարներ համագործակցության հնարավոր ուղությունների շուրջ։
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հատուկ կարևորեց նաև ռազմաարդյունաբերության և տիեզերքի խաղաղ օգտագործման ոլորտներում համագործակցության ակտիվացման տեսլականը։
Հանդիպման ավարտին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հրավիրեց իր գործընկեր Կալմուխանբետ Կասիմովին Հայաստան, առաջարկն ընդունվեց և պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց այցի ժամկետները և մանրամասները համաձայնեցնել դիվանագիտական խողովակներով։

Секретарь Совета безопасности встретился с помощником президента, секретарем Совета безопасности Республики Казахстан Калмуханбетом Касымовым
26 / 06 / 2019
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян, сегодня, в рамках заседания Комитета секретарей Совета безопасности ОДКБ, в столице Республики Казахстан Бишкеке встретился с помощником президента, секретарем Совета безопасности Республики Казахстан Калмуханбетом Касымовым.
В начале встречи секретарь А. Григорян выразил соболезнования в связи с трагическими событиями, произошедшими в результате взрывов на военных складах в городе Арысь.
Стороны отметили, что это уже вторая встреча за прошедшую неделю, что является хорошим признаком в плане активизации сотрудничества.
Секретарь Совета безопасности Республики Армения подчеркнул важность расширения сотрудничества между Арменией и Казахстаном в интеграционных и региональных структурах, а также на разных платформах многостороннего формата.
Секретарь Касымов, учитывая частоту встреч на высоком уровне, подчеркнул необходимость развития двусторонних отношений, особенно в сфере безопасности. Секретарь Касымов, в рамках сотрудничества, придал важность возможности обмена опытом в сфере управления ресурсами трансграничных вод, а также отметил значимость потенциала армянской общины, проживающей в Казахстане.
Калмуханбет Касымов отметил необходимость активизации сотрудничества между Аппаратами Совбезов двух стран, добавив, что это послужит хорошей платформой для укрепления связей между двумя странами.
Секретарь Совбеза Республики Армения А.Григорян предложил рассмотреть возможность обозначить план двустороннего сотрудничества между Совбезами на 2020-2021 годы, выдвинув идеи относительно возможных направлений сотрудничества.
Секретарь Совета безопасности А.Григорян придал особое значение видению активизации сотрудничества в сферах военной промышленности и мирного использования космоса.
В завершение встречи секретарь Совета безопасности Республики Армения А. Григорян пригласил своего коллегу Калмуханбета Касымова в Армению, предложение было принято, и была достигнута договоренность о согласовании условий и деталей визита посредством дипломатических каналов.