ԱԽ քարտուղարի ելույթը ՀԱՊԿ անվտանգության խորհրդի քարտուղարների նիստին
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Ղրղզստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Բիշքեկում մասնակցել է ՀԱՊԿ անվտանգության խորհրդի քարտուղարների՝ նեղ կազմով նիստին։
Որից հետո աշխատանքը շարունակվել է լիագումար նիստի ձևաչափով։ Տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքում կայացել է օրակարգում ընդգրկված փաստաթղթերի ստորագրման արարողությունը։
Նիստի ընթացքում ԱԽ քարտուղարը «Հավաքական անվտանգության մարտահրավերների և սպառնալիքների, դրանց հակազդելու միջոցառումների մասին «ՀԱՊԿ ձևաչափում միջազգային ահաբեկչության և ծայրահեղականության հակազդելու լրացուցիչ միջոցառումների ցանկի մասին» ՀԱՊԿ ՀԱԽ Որոշման իրականացման շրջանակներում, ինչպես նաև տաջիկա-աֆղանական սահմանին լարվածության նվազմանն ուղղված միջոցառումների մասին» հարցի քննարկման շրջանակներում հանդես է եկել ելույթով»
Ստորև ներկայացնում ենք ելույթից հատված
«Բարև Ձեզ հարգելի գործընկերներ,
Թույլ տվեք ողջունել ձեզ և մաղթել բեղմնավոր աշխատանք: Նաև ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ղրղստանի կողմին ջերմ ընդունելության և այսօրվա նիստի լավ կազմակերպման համար:
Աշխատանքը սկսելուց առաջ, ցանկանում եմ շնորհավորել մեր թանկագին Վալերի Անատոլի Սեմերիկովին իր առաջիկա հոբելյանի առթիվ՝ վաղը նա կդառնա 65 տարեկան, և մաղթել նրան քաջ առողջություն, բարեկեցություն և նորանոր հաջողություններ աշխատանքում:
Օգտվելով ձեռնված հնարավորությունից, ցանկանում են նաև կարճատև կանգ առնել Հայաստանի Հանրապետությունում տիրող ներկա իրավիճակի և մեր կողմից իրականացվող ներքին քաղաքականության վրա: Մասնավորապես, ներկայումս մենք սկսել ենք դատական համակարգի բարեփոխումները: Գործերը բարեհաջող են ընթանում տնտեսական ոլորտում: Հայաստանում տնտեսական կայունության կարևորագույն ցուցիչներից մեկը ազգային արժույթի՝ դրամի, կայունությունն է աշխարհի առաջատար արժույթների նկատմամբ: Հայաստանի 2018 թ. պետական բյուջեում տնտեսական աճը սահմանվել էր 4.8%, իսկ գնաճը` 2.7% մակարդակում: Իսկ ինչպես գիտեք, 2018 թ. Հայաստանում տեղի ունեցան արմատական փոփոխություններ: Դա բարձրացրեց Հայաստանի տնտեսության կայունությունը, և 2018թ.տնտեսական աճը կազմեց 5.2%: Այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստանում ՀՆԱ-ի աճ է գրանցվել 7.1%-ով, իսկ ապրիլ ամսվա տնտեսական ակտիվության ինդեքսը կազմել է 9.2%:
Վերադառնալով ՀԱՊԿ շրջանակներում մեր համագործակցությանը՝ ուզում եմ ուրախությամբ նշել ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցում կոնսենսուսի հասնելու փաստը: Այս պաշտոնում առաջադրվել է այստեղ ներկա Բելառուսի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի պետական քարտուղար Ստանիսլավ Զասի թեկնածությունը, և մենք հույս ունենք, որ նա կզբաղեցնի այդ պաշտոնը 2020 թվականի հունվարի 1-ից:
Այսօր նեղ կազմով քննարկմանը ներկայացվել է մեր նիստերին քննարկվող ավանդական թեմաներից մեկը, քանի որ միջազգային ահաբեկչության և ծայրահեղականության դեմ պայքարի արդիականությունը չի նվազում, չնայած ձեռնարկվող միջոցառումների և որոշ ուղղություններում ձեռք բերված դրական արդյունքների:
Միջազգային ահաբեկչության և ծայրահեղականության վտանգը կայանում է նրանում, որ դրանք, ըստ էության, սերտորեն կապված են այլ, չափազանց վտանգավոր քրեական դրսևորումների հետ, ինչպիսիք են, թմրանյութերի վաճառքը, անօրինական միգրացիան, թրաֆիքինգը, զենքի անօրեն շրջանառությունը, կիբերհանցագործությունը: Այդ չարիքի դեմ հաջող պայքարի համար անհրաժեշտ է համապարփակ մոտեցում, որը հաշվի կառնի խնդրի բոլոր կողմերը:
Ահաբեկչության դեմ պայքարում կարևոր դեր է խաղում անհրաժեշտ ներքին օրենսդրական դաշտի ստեղծումը: Մասնավորապես, Հայաստանի Հանրապետության Քրեական օրենսգրքում առկա են համապատասխան հոդվածներ, որոնք նախատեսում է քրեական պատասխանատվություն ահաբեկչության և ահաբեկչության ֆինանսավորման համար:
Մեր երկրի գործող Ազգային անվտանգության ռազմավարության մեջ ասվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության համար անմիջական սպառնալիք են ներկայացնում միջազգային ահաբեկչությունը` իր բոլոր դրսևորումներով: Ներկայումս մենք սկսել ենք Ազգային անվտանգության նոր ռազմավարության մշակման գործընթացը, որում այս հարցին նույնպես համապատասխան ուշադրություն կհատկացվի:
Ահաբեկչության դեմ պայքարի գործում մենք հատուկ կարևորություն ենք տալիս միջազգային համագործակցության ընդլայնմանը և խորացմանը, քանի որ առանց այդ բաղադրիչի, այսօր որևէ պետություն ի վիճակի չէ պայքարել այս չարիքի դեմ: Այս նպատակով Հայաստանի Հանրապետությունը միացել է այդ ոլորտում գործող միջազգային կոնվենցիաներին, ակտիվ մասնակցում է ԱՊՀ անդամ-երկրների հակաահաբեկչական կենտրոնի գործունեությանը: Ինչպես գիտեք, ՀԱՊԿ անդամ-երկրներում, այդ թվում նաև Հայաստանի Հանրապետությունում, վերջերս իրականացվեց «Վարձկան» («Наемник») օպերատիվ-պրոֆիլակտիվ համալիր միջոցառումների ակտիվ փուլը:
Իրականացված միջոցառումները ևս մեկ անգամ ցույց տվեցին, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, հայտնի պատճառներով, ավանդապես բացակայում են միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների գործունեության համար սնող միջավայրը և բարենպաստ պայմանները:
Սակայն, սա մի կողմ քաշվելու և ձեռք բերվածից բավարարվելու առիթ չէ: Մենք կիսում ենք ՀԱՊԿ մեր գործընկերների մտահոգությունները, նաև հասկանալով, որ մեր երկիրը ՀԱՊԿ անդամ մյուս երկրներից ամենամոտն է Մերձարևելյան տարածաշրջանին, մասնավորապես Սիրիայի և Իրաքի այն մասերին, որտեղ, չնայած հակաահաբեկչական պայքարում ձեռք բերված բացահայտ հաջողություններին, միջազգային ահաբեկչական ակտիվությունը դեռևս շատ բարձր է:
Բացի դրանից, մեր երկիրը գտնվում է բավականին բարդ և ոչ միասեռ տարածաշրջանում, որտեղ առկա են չկարգավորվող հակամարտություններ և անկայունության օջախներ: Մենք, իհարկե, գիտակցում ենք, որ ժամանակակից աշխարհը դարձել է ավելի կապակցված, այն կառուցված է այնպես, որ երկարաժամկետ, հեռանկարային կտրվածքում ոչ-ոք չի կարող խուսափել գլոբալ գործընթացների և տենդենցների ազդեցությունից: Իսկ միջազգային ահաբեկչությունը գլոբալ գործոն է, որը ազդում է ամբողջ աշխարհում տիրող իրավիճակի վրա:
Ահաբեկչության դեմ պայքարը ոչ միայն միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների գործունեության չեզոքացումն է, այլ նաև այդ գործունեության հետևանքների վերացումը, ահաբեկիչների ձեռքից տուժած տարածքներում պայմանների ստեղծումը և կյանքի նորմալ ռիթմի հաստատումը: Մասնավորապես, Հայաստանի Հանրապետությունը, ձգտելով իր համեստ ներդրումը կատարել միջազգային անվտանգության ապահովման մեջ, այս տարվա փետրվարին սիրիական Հալեպ քաղաք ուղարկեց 83 հոգուց բաղկացած մասնագետների խումբ: Խմբի կազմի մեջ են մտնում հումանիտար ականազերծման մասնագետներ, բուժական անձնակազմ, ինչպես նաև նրանց անվտանգությունն ապահովող անձիք: Հայկական առաքելությունն աշխատում է համագործակցելով ռուսական կողմի հետ և նրա տեխնիկական աջակցության պայմաններում: Այս ամսվա սկզբին՝ հունիսի 4-ին, տեղի է ունեցել հայկական հումանիտար առաքելության մասնագետների ռոտացիա և ներկայումս նրա գործունեությունը Սիրիայում շարունակվում է:
Ստեղծված պայմաններում մենք անհրաժեշտ ենք համարում ՀԱՊԿ ձևաչափում ձեռնարկել պրակտիկ քայլեր, որոնք ուղղված կլինեն միջազգային ահաբեկչության և ծայրահեղականության դեմ պայքարի ուժեղացմանը՝ հաշվի առնելով Կազմակերպության պատասխանատվության գոտու անմիաջական հարևանությունում տիրող իրավիճակը:
Այս գործում կարևոր դեր է խաղում նաև մեր քայլերի համակարգման մեխանիզմների կատարելագործումը՝ հաշվի առնելով զարգացող իրադարձությունների դինամիկան: Ամենակարևորը, այս ամենի համար մենք ունենք քաղաքական կամք և անհրաժեշտ նորմատիվ դաշտ, որի վրա մենք անընդհատ աշխատում ենք:
Այս տեսանկյունից, կարևոր դեր ունեն երկու փաստաթղթերը, որոնց մենք այսօր հավանություն տվեցինք, և որոնք ուղարկվելու են մեր երկրների ղեկավարներին հաստատման համար ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի առաջիկա նստաշրջանին: Դրանք են՝ «Տաջիկա-աֆղանական սահմանում լարվածության նվազեցմանն ուղղված լրացուցիչ միջոցառումների ցանկը» և «ՀԱՊԿ անդամ-երկրների հավաքական գործողությունների ծրագիրը՝ 2019-2021 թթ. ՄԱԿ-ի Գլոբալ հակաահաբեկչական ռազմավարության իրականացման համար»:
Համապատասխան միջոցառումներ նախատեսվում են նաև «ՀԱՊԿ անդամ-երկրների ներկայացուցիչների արտաքին քաղաքականության, անվտանգության և պաշտպանության հարցերով կոնսուլտացիաների ծրագրում՝ 2019 թ. Երկրորդ կիսամյակ – 2020 թ. Առաջին կիսամյակ»: Այնպես որ, ՀԱՊԿ շրջանակներում միջազգային ահաբեկչության և ծայրահեղականության հակազդման ուղղությամբ մեզ դեռ սպասվում է լայնածավալ համատեղ աշխատանք:
Ավարտելով ելույթս, հուսով եմ, որ մեր համատեղ, համակարգված ջանքերի շնորհիվ մեր Կազմակերպությունը, ստեղծված բարդ պայմաններում, կկարողանա արդյունավետ հակազդել միջազգային ահաբեկչությանը և ծայրահեղականությանը, դրանով իսկ լուծելով ՀԱՊԿ պատասխանատվության ամբողջ գոտում խաղաղության և կայունության ապահովման կարևորագույն խնդիրը:

Заявление секретаря Совета безопасности на заседании секретарей советов безопасности ОДКБ
Сегодня секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян принял участие в заседании комитета секретарей советов безопасности ОДКБ в узком составе в столице Киргизской Республики Бишкеке.
После чего работа продолжилась в формате пленарного заседания. По итогам обсуждений состоялась церемония подписания документов, включенных в повестку дня.
В ходе встречи секретарь Совета безопасности выступил с речью в рамках обсуждения вопроса «О вызовах и угрозах коллективной безопасности, мероприятиях по противодействию им в рамках реализации Решения СКБ ОДКБ «О Перечне дополнительных мер по противодействию международному терроризму и экстремизму в формате ОДКБ», а также мерах, направленных на снижение напряженности в таджикско-афганском приграничье».
Ниже вы найдете часть выступления.
Доброе утро, уважаемые коллеги,
Позвольте поприветствовать вас и пожелать плодотворной работы. Также хочу поблагодарить Кыргызскую сторону за оказанный тëплый прием и хорошую организацию сегодняшнего заседания.
Прежде чем приступить к работе, хочу поздравить нашего дорогого Валерия Анатольевича Семерикова с наступающим юбилеем: завтра ему исполняется 65 лет, и пожелать ему крепкого здоровья, благополучия и новых успехов в работе.
Пользуясь представившейся возможностью, хочу также кратко остановиться на сегодняшней ситуации в Республике Армения и проводимой нами внутренней политике. В частности, мы сейчас приступаем к реформам в судебной системе. Успешно идут дела в экономической сфере. Одним из важнейших показателей экономической стабильности в Армении является устойчивый, без резких колебаний курс национальной валюты – драма по отношению к ведущим мировым валютам. В госбюджете Армении на 2018 год экономический рост был заложен в размере 4,8%, а инфляция – на уровне 2,7%. Как вы знаете в 2018-м году в Армении произошли коренные изменения. Это повысило устойчивость экономики Армении, и в 2018 году экономический рост составил 5,2%. В первом квартале текущего года в Армении уже зарегистрирован рост ВВП на 7,1%, а индекс экономической активности в апреле составил 9,2%.
Возвращаясь к нашему сотрудничеству в рамках ОДКБ, хочу с удовлетворением отметить факт достижения консенсуса в вопросе назначения Генерального секретаря ОДКБ: на этот пост выдвинута кандидатура присутствующего здесь Государственного секретаря Совета Безопасности Республики Беларусь – Станислава Васильевича Зася, и мы надеемся, что он займëт этот пост с 1 января 2020 года
Сегодня на обсуждение в узком составе вынесена одна из традиционных тем, часто обсуждаемых на наших заседаниях, поскольку актуальность борьбы с международным терроризмом и экстремизмом не снижается, несмотря на принимаемые меры и достигнутые на некоторых направлениях положительные результаты.
Опасность международного терроризма и экстремизма состоит в том, что они зачастую тесно связаны с другими, крайне опасными преступными проявлениями, такими, как наркоторговля, незаконная миграция, трафикинг, незаконный оборот оружия, киберпреступность. Поэтому для успешной борьбы с этим злом необходим комплексный подход, учитывающий все аспекты проблемы.
В деле борьбы с терроризмом важную роль играет создание необходимой внутригосударственной нормативной базы. В частности, в Уголовном кодексе Республики Армения есть соответствующие статьи, предусматривающие уголовную ответственность за терроризм и финансирование терроризма.
В действующей Стратегии национальной безопасности нашей страны говорится, что международный терроризм во всех проявлениях представляет непосредственную угрозу для Республики Армения. Сейчас нами запущен процесс разработки новой Стратегии национальной безопасности, в которой этому вопросу также будет уделено должное внимание.
В деле борьбы с терроризмом мы придаëм особую важность расширению и углублению международного сотрудничества, поскольку без этого компонента ни одно государство сегодня не в состоянии бороться с этим злом. С этой целью Республика Армения присоединилась к действующим в этой сфере международным конвенциям, активно участвует в деятельности Антитеррористического центра государств - участников СНГ.
Как вы знаете, в государствах – членах ОДКБ, в том числе в Республике Армения, недавно была проведена активная фаза комплекса оперативно-профилактических мероприятий «Наëмник».
Провиденные мероприятия ещȅ раз показали, что в Республике Армения, по понятным причинам, традиционно отсутствуют питательная среда и благоприятные условия для деятельности международных террористических организаций.
Однако это не повод для того, чтобы отойти в сторону и успокоиться на достигнутом. Мы разделяем озабоченность наших партнëров по ОДКБ, понимая также, что наша страна находится ближе, чем другие государства-члены ОДКБ, к Ближневосточному региону, в частности, к тем регионам Сирии и Ирака, где активность международных террористических организаций, несмотря на достигнутые очевидные успехи антитеррористических сил, всë ещë высока.
Кроме этого, наша страна расположена в достаточно сложном и неоднородном регионе, где имеются неурегулированные конфликты и очаги нестабильности. Мы прекрасно осознаëм, что современный мир стал более взаимосвязанным, он выстроен таким образом, что в долгосрочном, перспективном разрезе никто не может избежать влияния глобальных процессов и тенденций. А международный терроризм – это глобальный фактор, оказывающий влияние на ситуацию в мире в целом.
Борьба с терроризмом – это не только нейтрализация деятельности международных террористических организаций, но и ликвидация последствий этой деятельности, создание условий и налаживание нормального ритма жизни на территориях, пострадавших от рук террористов. В частности, Республика Армения, стремясь внести свой скромный вклад в обеспечение международной безопасности, в феврале этого года направила в сирийский город Алеппо группу специалистов в составе 83-х человек: это специалисты по гуманитарному разминированию, медицинский персонал, а также лица, обеспечивающие их охрану. Армянская миссия работает в сотрудничестве с российской стороной и при еë технической поддержке. В начале текущего месяца, 4-го июня была осуществлена ротация специалистов миссии, и в настоящее время еë деятельность в Сирии продолжается.
В создавшихся условиях нам необходимо предпринимать практические шаги в формате ОДКБ, направленные на усиление борьбы с международным терроризмом и экстремизмом с учëтом складывающейся обстановки в непосредственной близости от зоны ответственности Организации.
Важную роль в этом деле играет также совершенствование механизмов координации наших шагов с учëтом динамики развивающихся событий. Самое главное, что для этого у нас есть и политическая воля, и необходимая нормативная база, над которой мы постоянно работаем.
С этой точки зрения важную роль призваны сыграть два документа, которые мы сегодня одобрим и после этого они будут внесены на утверждение руководителей наших государств на предстоящей сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ: это «Перечень дополнительных мер, направленных на снижение напряжëнности в таджикско-афганском приграничье» и «План коллективных действий государств – членов ОДКБ по реализации Глобальной контртеррористической стратегии ООН на 2019-2021 годы».
Соответствующие мероприятия предусмотрены также в «Плане консультаций представителей государств – членов ОДКБ по вопросам внешней политики, безопасности и обороны на второе полугодие 2019 года – первое полугодие 2020 года. Так что в направлении противодействия международному терроризму и экстремизму в формате ОДКБ нам предстоит масштабная совместная работа.
Завершая своë выступление, хочу выразить надежду, что благодаря нашим совместным, скоординированным усилиям наша Организация в сложившихся непростых условиях сумеет эффективно противодействовать международному терроризму и экстремизму, тем самым решив важную задачу в деле обеспечения мира и стабильности во всей зоне ответственности ОДКБ.