ԱԽ քարտուղարի ելույթը «Վիեննայի Ռազմավարական 4-րդ համաժողովում»
Այսօր Վիեննայում Ավստրիայի Զինված ուժերի Պաշտպանական ազգային ակադեմիայի կողմից կազմակերպված «Վիեննայի Ռազմավարական 4-րդ համաժողովի» շրջանակներում ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդես եկավ բանախոսությամբ։
Բանախոսությանը հաջորդեց քննարկման և հարց ու պատասխանի փուլ։
Բանախոսության ամբողջական տարբերակը ներկայացնում ենք ստորև։
«Ընդհանրապես, մարդկության պատմությունը՝ ռազմավարությունների հաջողության և ձախողման պատմություններ են։ Ասածիս վառ օրինակ է՝ Լորենս Ֆրիդմանի «Ռազմավարություն» աշխատությունը, որտեղ հեղինակը փորձել է ցույց տալ, թե ինչպես է ռազմավարությունը դարձել մեր կյանքի դոմինանտ մասը։
Այս ակադեմիան և այս կոնֆերանսը ևս ռազմավարական մտածողության արդյունք են, ես կասեի՝ հաջողված ռազմավարության։
Կարծում եմ, որ հաջողված են այն հասարակությունները կամ անհատները, որոնք ունեն ռազմավարական մտածողություն։ Որովհետև միայն այս մտածողության ձևն է թույլ տալիս երևույթներին նայել համապարփակ ու երկարաժամկետ, և կայացնել արդյունավետ որոշումներ։ Ես նաև կարծում եմ, որ ռազմավարական մտածողության ձևում Թուկիդիդեսի, Սուն Ցզինի, Ժոմինինի, Ալֆրեդ Մահանի, Ջուլիան Կորբեթի ժամանակներից շատ բան չի փոխվել։ Այդ ժամանակներից մարդկության սոցիալ֊տնտեսական կյանքում ահռելի մեծ հեղափոխություններ են տեղի ունեցել, սակայն ռազմավարական մտածողության մեխանիզմը գրեթե փոփոխության չի ենթարկվել։
Հետաքրքիր է, որ ռազմական ոլորտի ռազմավարական մտածողությունը կիրառելի է նաև այլ ոլորտներում։
Օրինակ` պատերազմի ռազմավարության վերաբերյալ Կլաուզևիցի մտքերը վաղուց դուրս են եկել նեղ պատերազմական համատեքստից և լայնորեն կիրառվում են նաև ոչ ռազմական ոլորտում՝ ձևավորելով նպատակային տեսլական հետապնդող, կամ այլ կերպ ասած` ձևավորելով ռազմավարական միտք պետության և հասարակության գործունեության ամենատարբեր ոլորտներում, որտեղ չնայած տեխնոլոգիաների արագընթաց զարգացումներին ռազմավարական մտածելակերպը թույլ է տալիս վերլուծելու և հասնելու ցանկացած նպատակի:
Չնայած ռազմավարությունն այսօր ընկալվում է որպես գիտություն, սակայն գործնականում այն բնութագրվում է որպես արվեստ, ինչպես և քաղաքականությունը: Այլ կերպ ասած՝ ռազմավարությունը կամուրջ է ռազմական և քաղաքական նպատակների միջև: Այսինքն, ռազմավարությունը կարող ենք սահմանել որպես նպատակներ. դրանց հասնելու համար անհրաժեշտ միջոցներ և այդ միջոցներն արդյունավետ օգտագործելու ձևերի փոխկապվածության և փոխներազդման համակարգ:
Լայն իմաստով, ռազմավարությունն ընդգրկում է ազգային քաղաքականության դժվարին խնդիրների լուծման ուղիները, որտեղ քաղաքական, տնտեսական, ռազմական, ինչպես նաև բարոյահոգեբանական գործոնները որոշիչ դեր ունեն: Այստեղ թերևս կարևոր է հիշատակել նաև Կլաուզևիցյան հայտնի տրիադան՝ (trinity) Ազգ-Բանակ-Իշխանություն եռանկյունին, որոնց շարունակական և հավասարակշռված կապի կարևորությունը չդիտարկելու դեպքում ցանկացած ռազմավարություն դատապարտված է ձախողման: Կլաուզևիցի այս տրիադային ես կավելացնեի ևս մեկ կոմպոնենտ` տնտեսությունը։ Այսօր ցանկացած ռազմավարական մտածողություն ունեցող քաղաքական գործիչ պետք է կարողանա համադրել այս չորսը։ Ցանկացած ռազմավարություն դատապարտված է ձախողման, եթե ռազմավարական այդ մտածողությունը հասարակության լայն շերտերը չեն կիսում։ Այսօր ցանկացած ժողովրդավարության համար սա կարևոր գործոն է։
Պետության անվտանգության, արդյունավետ կառավարման և զարգացման գործում նշանակալից կարևորություն ունի ռազմավարական մտածելակերպը, դրա շարունակական զարգացմանն ու կատարելագործմանն ուղղված միջոցների կիրառումը, քանի որ միայն ռազմավարական մտքի զարգացմամբ և ռազմավարության արվեստին հստակ տիրապետմամբ է հնարավոր մշակել և իրագործել պետության զարգացման այնպիսի ծրագիր, որը կապահովի անվտանգությունը և կնպաստի առաջընթացին:
Այսպիսով, ռազմավարությունը հանդես է գալիս որպես մտածելակերպի մեթոդաբանություն, որի նպատակն է վերլուծել և ապակոդավորել իրադարձությունները, դասակարգել առաջնահերթությունները և այնուհետև ընտրել ցանկալի տեսլականին հասնելու լավագույն ուղին, որի առանցքում գտնվում է անհատը, քաղաքացին։
Հաճախ ազգային շահն ինքն իսկ անվտանգությունն է, որի ապահովումն այսօրվա հիբրիդային սպառնալիքների պայմաններում հատկապես դժվարացել է: Ներկայիս տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դարաշրջանում անվտանգության մարտահրավերներն ստացել են նոր ձև ու բովանդակություն՝ հանդես գալով տեղեկատվական, հոգեբանական, տնտեսական և այլ տարատեսակ սպառնալիքների տեսքով: Անվտանգության համակարգի վերոնշյալ տարրերի փոխներգործության, ինչպես նաև ազգային և գլոբալ համակարգերի միջև փոխկապվածության ճանաչողությունը ապահովելու համար կարևորվում է քաղաքական ղեկավարության դերը, որի ռազմավարական մտածողությունը պարտավոր է ապահովել անվտանգության ապահովմանն ուղղված քաղաքականություն:
Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո նոր իշխանությունը անվտանգության էությունը չի ընկալում զուտ ռազմական համատեքստում: Արդի անվտանգության հասկացությունը դիտարկվում է ընդլայնված համատեքստում, որի ապահովման գործում նշանակալից է Անվտանգության խորհրդի դերը: Այս մարմնի նշանակության առանձնահատկությունը նախևառաջ արտահայտված է նրա կազմով, ինչպես նաև՝ կոլեգիալ հիմունքներով գործունեություն իրականացնելով:
ՀՀ Անվտանգության խորհուրդը, հանդես գալով որպես սահմանադրական մարմին, սահմանում է պաշտպանության ոլորտի քաղաքականության հիմնական ուղղությունները, դրանց վերաբերող հարցերով ընդունում է որոշումներ, այսպիսով հանդես գալով որպես պետության ռազմավարական քաղաքականության մշակող և համակարգող մարմին:
Այս առումով, Անվտանգության խորհրդի համակարգող դերի ներքո մենք նախաձեռնել ենք Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության նոր ռազմավարության նախապատրաստման գործընթացը, որի բաղադրիչներից է անվտանգության ռազմավարական նպատակների և խնդիրների սահմանումը, քանի որ ռազմավարական նպատակներն այն ցանկալի արդյունքն են, որին ձգտում ենք հասնել, իսկ ռազմավարությունը՝ այն մեթոդներն ու ձևերն են, որոնք պետք է կիրառվեն նպատակներին հասնելու համար:
Ազգային անվտանգության ռազմավարության մշակման գործընթացում առանցքային է անվտանգության միջավայրի գնահատումը: Այս առումով Կովկասի աշխարհաքաղաքական դերն իսկապես եզակի է: Շնորհիվ իր աշխարհագրական դիրքի, Կովկասյան տարածաշրջանը մի կամուրջ է, որ կապում է Սև ծովը Կասպից ծովին, համակցում Հյուսիսը և Հարավը, Արևմուտքն ու Արևելքը։ Հարավային Կովկասի աշխարհաքաղաքականությունը դրսևորվում է ոչ միայն աշխարհափիլիսոփայական հարթությունների համատեքստում, այլև քաղաքակրթային համադրության դաշտում: Այդ պատճառով այսօր Կովկասը գերտերությունների շահերի կենտրոնն է և գտնվում է դրանց միջև հարաբերությունների կիզակետում։
Վերոնշյալի համատեքստում հաշվի առնելով մեծ տերությունների բազմակողմանի մրցակցությունը, տարածաշրջանի ուժերի աշխարհաքաղաքականությունը, Հարավային Կովկասի երկրների միջև ուժերի հարաբերակցությունը և բառացիորեն գտնվելով ընթացող «Նոր մեծ խաղ»-ի կենտրոնում և կազմելով դրա մի մասը, սրան գումարած նաև էթնիկական, մշակութային, աշխարհագրական և այլ տարբերություններն ու տարաձայնությունները տարածաշրջանի փոքր ու մեծ երկրների միջև, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի երկրների քաղաքականությունը ձևավորվում է մի կարևոր հասկացության շուրջ, այն է՝ ազգային շահը, որը հաճախ ինքն իսկ անվտանգությունն է: Եվ հենց այս համատեքստում է կարևոր դառնում ռազմավարական մտածողությունը։
Այսօր անվտանգությունը ներառում է քաղաքական, ռազմական, տնտեսական, մշակութային, տեխնոլոգիական կոմպոնենտներ, որոնք գտնվում են փոխազդեցության պայմաններում: Սակայն դրանց փոխկապակցված լինելու փաստը չի վերացնում միջազգային անվտանգության ու խաղաղության դեմ ուղղված մարտահրավերները՝ պայմանավորված այն փաստի հետ, որ պետության անվտանգությունը անմիջականորեն կապված է տարածաշրջանային ենթահամակարգի կայունության հետ, որն էլ իր հերթին՝ ամբողջ միջազգային համակարգի հետ: Այսպիսով, գլոբալիզացիոն (կամ համաշխարհայնացման) գործընթացները զարգացող տեխնոլոգիաների և հաղորդակցության արդիականացման հետ զուգընթաց ձևավորել են անվտանգության նոր, ոչ ավանդական սպառնալիքների հիմք:
Հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարում հատուկ կարևորում ենք միջազգային համագործակցությունը: Հայաստանն ունենալով ռազմավարական դաշնակցային կապեր Ռուսաստանի հետ և կազմելով Եվրասիական միության մաս, 2017 թ․ Եվրամիության հետ ստորագրեց Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիր, այդպիսով կապող օղակ հանդիսանալով Արևմուտքի և Արևելքի միջև։ Այս համատեքստում է նաև Հայաստանի ռազմաքաղաքական համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի շրջանակերում՝ լինելով ՀԱՊԿ-ի անդամ։
Տարբեր ոլորտներում վերջին գիտական առաջընթացները նույնպես ունեն անվտանգության ներգործության հստակ ներուժ: Համացանցը և թվայնացումը նոր հարթություն են ստեղծել անվտանգության և կիբեր պատերազմների ոլորտում: Կիբեր սպառնալիքները ժամանակակից աշխարհի հայելին են, արտացոլելով նրա միջազգայնությունը, բարդությունը և արդիականությունը: Կիբեր ոլորտի զարգացման արդյունքում անվտանգության ապահովման խնդիրը ավելի բարդ, ավելի ընդլայնվածված ու ապակառուցողական է դառնում: Կիբերտարածության անվտանգության ապահովման դժվարությունները կայանում են գործող անձի ցանկացած վայրից գործելու հնարավորության մեջ, ինչը բարդ կիբեր ցանցում մեծացնում է խոցելիությունը՝ առաջացնելով լուրջ հետևանքներ։ Այս համատեքստում հարկ եմ համարում նշել նաև, որ ընթացքի մեջ է գտնվում ՀՀ-ի Կիբերանվտանգության հայեցակարգի նախագծի պատրաստումը, որը մշակվում է նույն տրամաբանությամբ՝ ինչ Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը:
Այսպիսով, այսօր անվտանգության ապահովմանն ուղղված ռազմավարական մտածելակերպը չի սահմանափակվում միայն նեղ ռազմական ոլորտով: Ներկա պայմաններում ազգային անվտանգության ապահովումն իրենից ներկայացնում է բավականին բարդ, բազմամակարդակ և բազմաշերտ խնդիր, որը պահանջում է ներպետական և միջազգային մակարդակով մասնագիտական մոտեցում՝ բազմագործոնային և բազմաշերտային այդ համալիր հիմնահարցերի բոլոր կողմերի ճշգրիտ հաշվառմամբ: Եվ պաշտպանական պլանավորման ցանկացած ռազմավարություն կարող է իրականանալ՝ միայն, եթե այն հիմնված է հասարակական կամքի վրա և վայելում է լայն հասարակական շերտերի աջակցությունը:»

Секретарь совета безопасности выступил в рамках «4-ого Венского стратегического форума»
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян выступил с речью в Вене, в рамках «4-ого Венского стратегического форума» организованном Австрийской академией национальной обороны.
После лекции состоялось обсуждение и последовал этап диалога.
Полная версия обсуждения приведена ниже.
«В общем, история человечества - это история успеха и провала стратегий. Ярким примером является «Стратегия» Лоуренса Фридмана, где автор попытался показать, как стратегия стала доминирующей частью нашей жизни.
Эта академия и данная конференция также являются результатом стратегического мышления, я бы сказал, удавшейся стратегии.
Думаю, что успешны те общества или люди, которые имеют стратеги-ческое мышление. Ибо только эта форма мышления позволяет явлениям быть комплексными и долгосрочными, и принимать эффективные решения. Я также считаю, что немногое изменилось в образе стратегического мышления со времен Тукидидеса, Сунь Цзы, Жомини, Альфреда Махана и Джулиана Корбетта. С тех пор в социально-экономической жизни человечества произошли масштабные революции, однако механизм стратегического мышления почти не изменился.
Интересно, что стратегическое мышление военного сектора применимо и в других областях.
Например, идеи Клаузевица о военной стратегии давно уже вышли из узкого военного контекста и широко используются также и в невоенной сфере, формируя преследующее целевое видение или, другими словами, формируя стратегическое мышление в различных областях деятельности общества, где несмотря на быстрое технологическое развитие, оно позволяет анализировать и достигать любой цели.
Хотя стратегия сегодня воспринимается как наука, на практике, как и политика, она характеризуется как искусство. Образно выражаясь, стратегия является связующим звеном между военными и политическими целями. То есть, стратегия определима как цели – как система взаимосвязи и взаимозаменяемости, необходимая для эффективного использования и достижения этих средств.
В широком смысле, стратегия охватывает пути и методы решений сложных национальных задач, где решающую роль имеют политические, экономические, военные, а также моральные и психологические факторы. Здесь, пожалуй, важно упомянуть триаду Клаузевица (trinity), треугольное понятие - Нация-Армия-Власть, в случае нерассмотрения важности продолжительной и уравновешенной связи, любые стратегии обречены на провал. К этой триаде Клаузевица я бы добавил еще один компонент – экономику. Сегодня любой политик, обладающий стратегическим мышлением, должен уметь сопоставлять эти четыре составляющие. Любая стратегия обречена на провал, если данное стратегическое мышление не разделяют широкие слои общества. Сегодня - это важный фактор для всякого рода демократии.
В деле эффективного управления и развития государства решающее значение имеет стратегическое мышление, применение средств, направленных на его устойчивое развитие и совершенствование, поскольку только лишь посредством развития стратегического мышления и стратегического искусства можно разработать и реализовать программу развития государства, которая обеспечит безопасность и будет способствовать прогрессу.
Таким образом, стратегия является методологией менталитета, мышления, которая преследует цель анализировать и декодировать события, классифицировать приоритеты и затем выбрать наилучший способ достижения желаемого видения, стержнем которого является человек, гражданин.
Зачастую, национальный интерес и есть безопасность, обеспечение которого в условиях современных гибридных угроз особенно усложнилось. В нынешнюю эпоху информационных технологий угрозы безопасности обрели новую форму и содержание, являясь в виде информационных, психологических, экономических и других угроз. Для обеспечения взаимосвязи между вышеупомянутыми компонентами системы безопасности, а также для обеспечения познания взаимосвязи между национальными и глобальными системами, имеет решающее значение роль политического руководства, стратегическое мышление которого обязано быть направленным на обеспечение политики безопасности.
После революции в Армении новое правительство не воспринимает суть безопасности в исключительно военном контексте. Современное понятие безопасности рассматривается в расширенном контексте, в деле обеспечения которой значима роль Совета безопасности. Особенность данного органа, в первую очередь, выражается в его составе, а также в осуществлении деятельности на коллегиальных основах.
Совет безопасности Республики Армения, являясь конституционным органом, определяет основные направления оборонной политики, принимает решения, касающиеся этих вопросов, таким образом, выступая в качестве государственного органа, координирующего и разрабатывающего стратегическую политику.
В этом плане Совет безопасности, как координирующий орган предпринял процесс подготовки новой Стратегии национальной безопасности Республики Армения, одним из компонентов которого является определение стратегических целей и задач безопасности, поскольку стратегические цели - желаемый результат, к которому мы стремимся, а стратегия - методы и формы, которые должны применяться для достижения целей.
В процессе разработки стратегии национальной безопасности ключевым являетса оценка среды безопасности. В этом плане геополитическая роль Кавказа действительно уникальна. Благодаря своему географическому положению, Кавказский регион является своего рода мостом, соединяющим Черное море с Каспийским , объединяя Север и Юг, Запад и Восток. Геополитика Южного Кавказа проявляется не только в контексте геофилософских платформ, но и на площаках цивилизационного сопоставления. Именно по этой причине, сегодня Кавказ является центром интересов сверхдержав и находится в средоточии отношений между ними.
В контексте вышеизложенного, учитывая многостороннюю конкурентоспособность сверхдержав, геополитику сил региона, соотношение сил между государствами Южного Кавказа и фактическое нахождение в центре «Новой Большой Игры», и будучи частью этого, плюс ко всему, этнические, культурные, географические и другие различия и разногласия между большими и малыми странами региона, политика стран Южного Кавказа формируется по одному важному понятию: национальный интерес, которое, зачастую, и есть безопасность. И именно в этом контексте стратегическое мышление становится ключевым.
Сегодня безопасность включает политические, военные, экономические, культурные, технологические компоненты, находящиеся в состоянии взаимодействия. Однако факт их взаимосвязанности, не устраняет угрозы, направленные против международной безопасности и мира, обусловленные тем фактом, что безопасность страны напрямую связана со стабильностью региональной подсистемы, которая, в свою очередь, связана со всей международной системой. Таким образом, процессы глобализации, наряду с развивающимися технологиями и модернизией коммуникаций, создали основу для новых нетрадиционных угроз безопасности.
Мы придаем особое значение международному сотрудничеству в борьбе с гибридными угрозами. Армения, имеющая стратегические союзнические отношения с Россией и входящая в Евразийский союз, в 2017 году подписала Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с Европейским союзом, таким образом являясь связующим звеном между Западом и Востоком. Именно в этом контексте рассматривается военно-политическое сотрудничество Армении в рамках НАТО, будучи членом ОДКБ.
Последние научные достижения в различных областях также имеют явный потенциал для обеспечения безопасности. Интернет и переход к цифровому формату создали новое измерение в сфере безопасности и кибервойн. Киберугрозы - зеркало современного мира, отражающее его интернациональ¬ность, сложность и модернизацию. В результате развития киберпространства проблема безопасности становится все более сложной, более широкомасштабной и разрушительной. Трудности обеспечения безопасности киберпространства заключаются в возможности осуществления человеком действий из любой точки локации, что увеличивает уязвимость в сложной киберсистеме, вызывая серьезные последствия. В этом контексте, считаю необходимым отметить, что в процессе подготовки находится также проект Концепции кибербезопасности Республики Армения, который разрабатывается в русле той же логики, что и стратегия национальной безопасности.
Таким образом, стратегическое мышление, направленное на обеспечение безопасности не ограничивается узкой военной сферой. В современных условиях национальная безопасность является довольно сложной, многоуровневой и многослойной задачей, требующей профессионального подхода и точного учета многофакторных и многоуровневых комплексных проблем на внутригосударственном и международном уровне. И любая стратегия оборонного планирования может быть осуществлена только в том случае, если она основана на общественной воле и пользуется поддержкой широких общественных слоев .