Կից ներկայացնում ենք Հ. Պետրոսյանի կենսագրությունը:
• 2014-2018թթ. Երևանի պետական համալսարան, Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետ, Քաղաքագիտության բաժին (քաղաքագիտության մագիստրոսի աստիճան):
• 2017թ. հունվար-հունիս ԱՄՆ-ի Ֆլեթչերի դիվանագիտության և իրավաբանության դպրոց:
• 2014թ. սեպտեմբեր- նոյեմբեր Ջ. Մարշալի կենտրոնի Ազգային անվտանգության դասընթացներ, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն:
• 2000-2004թթ. Երևանի պետական համալսարան, Իրավաբանական ֆակուլտետ (իրավաբանի որակավորում):
• 1996-2000թթ. Երևանի պետական համալսարան, Ընդհանուր տնտեսագիտության ֆակուլտետ (տնտեսագիտության բակալավրի աստիճան):
Աշխատանքային փորձ
• 15.04.2019-01.07.2019 ՀՀ Վարչապետի աշխատակազմի անվտանգության խորհրդի գրասենյակի անվտանգային քաղաքականության և հիմնարար փաստաթղթերի վարչության պետի պաշտոնակատար:
• 02.07.2018-15.04.2019 ՀՀ Վարչապետի աշխատակազմի անվտանգության խորհրդի գրասենյակի անվտանգային քաղաքականության և հիմնարար փաստաթղթերի վարչության ռազմավարական առաջնորդող փաստաթղթերի և քաղաքականության բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար:
• 2016 - 2018թթ. ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի անվտանգության խորհրդի քարտուղարության ռազմավարական գնահատման և տեղեկատվական քաղաքականության վարչության ռազմավարական գնահատումների բաժնի պետ:
• 2015-2016թթ. ՀՀ անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի ազգային անվտանգության ռազմավարության իրականացման վարչության պետաիրավական և ռազմաքաղաքական անվտանգության ռազմավարության իրականացման բաժնի գլխավոր մասնագետ:
• 2014-2015թթ. ՀՀ անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի արտաքին անվտանգության վարչության արտաքին կապերի և դիտարկումների բաժնի առաջատար մասնագետ:
• 2005-2009թթ. ՀՀ կառավարությանն առընթեր հարկային պետական ծառայության օպերատիվ հետախուզության վարչության ներքին անվտանգության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի բաժնի օպերատիվ աշխատող
• 2003-2005թթ. «Կոնվերսբանկ» ԲԲԸ-ի գլխամասի ֆակտորինգի բաժնի, վարկային մասնագետ:
• 2000-2002թթ. ՀՀ ազգային անվտանգության հատուկ գործողությունների ստորաբաժանում:
Այլ տվյալներ
• Ունի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական հատուկ ծառայության 1-ին դասի խորհրդականի դասային աստիճան:

Постановлением Премьер-министра Республики Армения Айк Петросян назначен Руководителем Аппарата Совета безопасности.
Петросян Айк Рафаелович
8 февраля 1980 г. Ереван
Образование:
• 2014-2018 Ереванский государственный университет, факультет международных отношений, отделение политологии (степень магистра политологии).
• 2017 год январь-июнь Флетчерская школа дипломатии и права в США.
• 2014 год сентябрь-ноябрь Учебные курсы по национальной безопасности в Центре им. Маршалла, Федеративная Республика Германия.
• 2000-2004 Ереванский государственный университет, юридический факультет (квалификация юриста).
• 1996-2000 Ереванский государственный университет, факультет общей экономики (степень бакалавра экономики).
Опыт работы:
• 15.04.2019-01.07.2019 исполняющий обязанности начальника Управления политики безопасности и основополагающих документов Совета безопасности Аппарата Премьер-министра Республики Армения.
• 02.07.2018-15.04.2019 временный исполняющий обязанности начальника отдела стратегических руководящих документов и политики Управления политики безопасности и основнополагающих документов Совета безопасности Аппарата Премьер-министра Республики Армения.
• 2016-2018 гг. Начальник отдела стратегической оценки Управления стратегической оценки и информационной политики секретариата Совета безопасности Аппарата Президента Республики Армения.
• 2015-2016 гг. Главный специалист отдела осуществления государственной и военно-правовой стратегии безопасности Управления осуществления стратегии национальной безопасности Аппарата Совета безопасности РА.
• 2014-2015гг. Ведущий специалист отдела внешних связей и надзора Управления внешней безопасности Аппарата Совета безопасности РА.
• 2005-2009гг. Оперативный сотрудник отдела внутренней безопасности и борьбы с коррупцией Управления оперативной разведки государственной налоговой службы при Правительстве РА,
2003-2005гг. специалист по кредитам отдела факторинга головного офиса ОАО "Конверс Банк",
• 2000-2002 гг. Подразделение специальных операций Службы национальной безопасности Республики Армения