Անհրաժեշտ է ստեղծել ռազմարդյունաբերության հարցերով պետական կոմիտե
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի նախագահությամբ այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության ռազմական արդյունաբերության համակարգի բարեփոխումների և զարգացման հայեցակարգի ու դրա դրույթների իրականացման նպատակով ընդունված միջոցառումների ծրագրի իրականացման հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողովի երկրորդ նիստը:
Նիստի բացման խոսքում ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն անդրադարձավ Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմական արդյունաբերության ոլորտի խնդիրներին և զարգացման հեռանկարներին: Ըստ նրա, միջազգային փորձի ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ նշված ոլորտում աշխատանքների արդյունավետ կազմակերպման համար անհրաժեշտ է առանձնացված մասնագիտացված պետական կառույց, որը համալիր կերպով կզբաղվի ռազմական արդյունաբերության հարցերի ամբողջ շրջանակով:
«Բոլորիս համար ակնհայտ է, թե ռազմական արդյունաբերության խնդիրները ինչ կարևոր նշանակություն ունեն Հայաստանի համար և վերջին շրջանում մենք արձանագրում ենք դրական զարգացումներ, մասնավորապես, կարճ ժամանակ առաջ բացվեց «Կամազ-Արմենիա» ընկերությունը, մյուս համատեղ ձեռնարկությունների ձևավորման գործընթացը նույնպես շարունակվում է : Ուզում եմ նշել նաև, որ մեր նախորդ նիստից հետո արդեն իսկ մշակվել է 24 նոր ձեռնարկությունների ցանկ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, որոնք կարող են զբաղվել ռազմական արտադրանքի խնդիրներով: Եվ ես կարծում եմ, որ սա չափազանց կարևոր է, հատկապես եթե մենք հաշվի ենք առնում մեր անվտանգության առջև ծառացած սպառնալիքները և հաշվի ենք առնում այն, որ Ադրբեջանը այսօր մոլեգին տեմպով հզորացնում է իր ռազմական ենթակառուցվածքները, ռազմական արդյունաբերությունը, և Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության գերակայությունից է իսկապես ռազմական արդյունաբերությանը շատ լուրջ վերաբերվել: Եվ ըստ ամենայնի աջակցել, որպեսզի այն մեր երկրում զարգանա և ամրապնդվի: Մեր հանձնաժողովի առաքելություններից մեկն էլ դա է», - ասաց Ա.Բաղդասարյանը:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը, ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, որպես հանձնաժողովի նախագահ, հանդես եկավ ՀՀ կառավարության համակարգում ռազմական արդյունաբերության հարցերով պետական մարմնի` ՀՀ կառավարությանն առընթեր Ռազմարդյունաբերության հարցերով պետական կոմիտեի ստեղծման նախաձեռնությամբ, որն արժանացավ հանձնաժողովի անդամների հավանությանը: Այդ առաջարկությունը սահմանված կարգով կներկայացվի Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին:
Հանձնաժողովն ամփոփվեց անցած նիստի հանձնարարակաների կատարման ընթացքը, հանձնաժողովի քարտուղարը և անդամները ներկայացրեցին իրականացված աշխատանքները: Քննարկվեցին նաև հանձնաժողովին կից մշտապես գործող ռազմատեխնիկական և գիտատեխնիկական խորհուրդի ստեղծմանը վերաբերող առաջարկությունները, որոնք առաջիկայում պետք է քննարկվեն շահագրգիռ գերատեսչություններում:
Նիստում անդրադարձ կատարվեց հանձնաժողովի հաջորդ նիստի անցկացման, ինչպես նաև այլ կազմակերպչական հարցերին:

It is necessary to create a State Committee for Military Industry.
Today, the second session of the Interdepartmental Commission on the implementation of the Concept of Reformation and Development of the Military Industry System of the Republic of Armenia and the Action Plan for Implementation of its provisions headed by Secretary of the National Security Council Artur Baghdasaryan took place.
In his opening remarks, Secretary of the National Security Council Artur Baghdasaryan touched upon the problems and prospects of the military industry in the Republic of Armenia. According to him, studies of the international experience show that in order to effectively organize the work in this field, a specialized state structure is needed which will deal with a whole range of issues related to the military industry.
"It is obvious to all of us that the military industry issues are of great importance for Armenia, and we have recently recorded positive developments, in particular," Kamaz-Armenia "company has been established recently, and the process of forming other joint ventures is also continuing. Also I would like to mention that after our previous session, a list of 24 new enterprises has been already developed in the territory of the Republic of Armenia, which can deal with the issues of the military products. And I think this is extremely important, especially if we take into account the threats facing our security and the fact that today Azerbaijan is strengthening its military infrastructure, the military industry, it is a national security priority for the Republic of Armenia to treat military industry very seriously and to support its development. This is one of the missions of our committee, "said A. Baghdasaryan.
Taking into account the above-mentioned, Secretary of the National Security Council Artur Baghdasaryan, as a chairman of the commission, initiated the creation of the State Committee for Military Industry. This proposal will be submitted to the President of the Republic of Armenia.
The Commission summed up the process of the implementation of the assignments of the previous meeting.