Մայիսի 31-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հարցազրույց է տվել ՍիվիլՆեթ առցանց հեռուստաընկերությանը:
Պատասխանելով Հայաստանի առաջին արբանյակի տիեզերք արձակելու վերաբերյալ հարցին՝ ԱԽ քարտուղարը նշել է, որ արբանյակի ձեռքբերմամբ Հայաստանը ձեռք է բերել նաև կարողություններ և ենթակառուցվածքներ, ինչը մեր երկրի համար շատ կարևոր նշանակություն ունի այն իմաստով, որ կվերականգնվի Հայաստանում երկար տարիներ գոյություն ունեցած տիեզերական արտադրությունը, ինչն էլ իր հերթին կնպաստի ինչպես գիտության զարգացմանը, այնպես էլ բիզնես շրջանակների կողմից հետաքրքրության աճին: Ա. Գրիգորյանը նաև ընդգծել է, որ այս քայլը պետք է դիտարկել Կառավարության կողմից գիտության ֆինանսավորումը 82%-ով բարձրացնելու համատեքստում, իսկ այն թիմը, որը պետք է զբաղվի տվյալների մշակման գործընթացով՝ «Satlantis»-ի կողմից անցնելու է կարողությունների ձեռքբերման ուսուցում: Տիեզերալուսանկարները կարող են օգտագործվել սահմանների մշտադիտարկման, գյուղատնտեսության, արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման և այլ նպատակներով:
Հարցազրույցի ընթացքում ներքաղաքական որոշ հարցերի անդրադառնալուց զատ՝ նաև շոշափվել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը: Արշալույս Մղդեսյանի հարցին, թե ինչ բովանդակությամբ քննարկումներ են ծավալվում ԱԽ քարտուղարի և Ադրբեջանի նախագահի օգնականի հանդիպումների ընթացքում՝ Ա. Գրիգորյանը մանրամասնել է, որ քննարկումները մասնավորապես 4 ուղղություններով են ընթանում՝ հումանիտար հարցեր, սահմանազատում և սահմանանշում, ապաշրջափակում, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիր:

On May 31, the Secretary of the Security Council, Armen Grigoryan, was hosted in the pavilion of CivilNet online TV channel.
Answering the question on the launch of the first satellite of Armenia into space, the Secretary of the Security Council noted that with the acquisition of the satellite, Armenia acquired capabilities and infrastructure, which are very important for our country in the sense that the long-standing space production in Armenia will be restored. The above mentioned will contribute to the development of science and the growth of interest in business circles. A. Grigoryan stressed that this step should be considered in the context of increasing government funding for science by 82%, and "Satlantis" will train the team involved in the data processing process. Space photos can be used for border monitoring, agriculture, emergency prevention and other purposes.
During the interview, in addition to addressing some domestic issues, the normalisation process of Armenian-Azerbaijani relations was also discussed. To the question of Arshaluys Mghdesyan, what is the content of the discussions during the meetings of the Secretary of the Security Council and the Assistant to the President of Azerbaijan, A. Grigoryan detailed that the discussions are going on in 4 directions in particular: humanitarian issues, delimitation and demarcation, unblocking, and the Nagorno Karabakh issue.