ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ապրիլի 27-ին Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հարցազրույց է տվել Պետրոս Ղազարյանին:
Անդրադառնալով ԼՂ-ի և մասնավորապես Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակի վերաբերյալ հարցին ԱԽ քարտուղարը նշել է, որ Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ Լաչինի միջանցքը պատկանում է Ռուսաստանի Դաշնությանը և այնտեղ տեղի ունեցող բոլոր իրադարձությունների պատասխանատուն վերջինս է: Հավելել է նաև, որ Մոսկվան քայլեր պետք է ձեռնարկի, որպեսզի ԼՂ-ում բնակվող 120000 հայերը էթնիկ զտման չենթարկվեն, քանի որ Ադրբեջանի այսօրվա քայլերի միակ նպատակը հենց դա է:
ԼՂ հիմնահարցի կարգավորմանն անդրադառնալիս՝ քարտուղար Գրիգորյանը նշեց, որ Հայաստանի համար շարունակում է առաջնային մնալ ԼՂ բնակչության իրավունքների և անվտանգության ապահովման միջազգային մեխանիզմ ստեղծելը:
Ա. Գրիգորյանը կոչ արեց ապրիլի 28-30-ը Բաքվում կայանալիք «2023 Ֆորմուլա 1 գրան պրի» եվրոպական մրցաշարի կազմակերպիչ կառույցին և միջազգային սպորտային հանրությանը բողոքի ձայն բարձրացնել Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական իշխանությունների էթնիկ զտման քաղաքականության վերաբերյալ։

On April 27, the Secretary of the Security Council, Armen Grigoryan, gave an interview to Petros Ghazaryan on the Public TV of Armenia.
Regarding the security situation in Nagorno-Karabakh, particularly the Lachin Corridor, the Security Council Secretary noted that according to the November 9 announcement, the Lachin Corridor belongs to the Russian Federation, and the latter is responsible for all events taking place there. He also added that Moscow should take steps so that the 120,000 Armenians living in Nagorno-Karabakh are not subject to ethnic cleansing which is the only goal of Azerbaijan's today’s actions.
Referring to the settlement of the Nagorno-Karabakh issue, Secretary Grigoryan noted that creating an international mechanism for ensuring the rights and security of the Nagorno-Karabakh population remains a priority for Armenia.
A.Grigoryan called on the organisers of the "2023 Formula 1 Grand Prix" European tournament and the international sports community to raise a voice of protest regarding the ethnic cleansing policy of the Azerbaijani authorities in Nagorno-Karabakh.