ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ապրիլի 27-ին Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հարցազրույց է տվել Պետրոս Ղազարյանին:
Անդրադառնալով ԼՂ-ի և մասնավորապես Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակի վերաբերյալ հարցին ԱԽ քարտուղարը նշել է, որ Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ Լաչինի միջանցքը պատկանում է Ռուսաստանի Դաշնությանը և այնտեղ տեղի ունեցող բոլոր իրադարձությունների պատասխանատուն վերջինս է: Հավելել է նաև, որ Մոսկվան քայլեր պետք է ձեռնարկի, որպեսզի ԼՂ-ում բնակվող 120000 հայերը էթնիկ զտման չենթարկվեն, քանի որ Ադրբեջանի այսօրվա քայլերի միակ նպատակը հենց դա է:
ԼՂ հիմնահարցի կարգավորմանն անդրադառնալիս՝ քարտուղար Գրիգորյանը նշեց, որ Հայաստանի համար շարունակում է առաջնային մնալ ԼՂ բնակչության իրավունքների և անվտանգության ապահովման միջազգային մեխանիզմ ստեղծելը:
Ա. Գրիգորյանը կոչ արեց ապրիլի 28-30-ը Բաքվում կայանալիք «2023 Ֆորմուլա 1 գրան պրի» եվրոպական մրցաշարի կազմակերպիչ կառույցին և միջազգային սպորտային հանրությանը բողոքի ձայն բարձրացնել Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական իշխանությունների էթնիկ զտման քաղաքականության վերաբերյալ։

Секретарь Совета безопасности Армен Григорян 27-го апреля дал интервью Петросу Казаряну в эфире Общественного телевидения Армении.
Отвечая на вопрос о сложившейся ситуации с безопасностью в Нагорном Карабахе и, в частности, в Лачинском коридоре, Секретарь Совбеза отметил, что, согласно заявлению от 9-го ноября, Лачинский коридор принадлежит Российской Федерации, и именно она является ответственной за все происходящие. Секретарь также добавил, что Москва должна предпринять шаги, чтобы 120 тысяч армян, проживающих в Нагорном Карабахе, не подверглись этнической чистке, поскольку именно это является единственной целью нынешних действий Азербайджана.
Касаясь урегулирования нагорно-карабахского вопроса, Секретарь Григорян отметил, что создание международного механизма обеспечения прав и безопасности населения Нагорного Карабаха остается приоритетным для Армении.
А. Григорян призвал организаторов европейского турнира «Гран-при Формулы-1 2023», который пройдет в Баку 28-30 апреля, и международное спортивное сообщество выразить ноту протеста против политики этнических чистки, проводимой властями Азербайджана в Нагорном-Карабахе.