ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության տեղակայման երկրորդ տարվա միջոցառման ընթացքում
28 / 02 / 2025
Հարգելի պարոն Ռիտեր,
Հարգելի օրենսդիր և գործադիր իշխանության ներկայացուցիչներ,
Հարգելի դեսպաններ և դիվանագետներ,
Ցանկանում եմ միանալ բոլոր շնորհավորանքներին և հատուկ երախտիքի խոսք ասել Եվրոպական Միությանը, ԵՄ անդամ երկրներին և դիտորդական առաքելության անձնակազմին՝ իրենց կատարած աշխատանքի և կարևոր առաքելության համար: Մենք բարձր ենք գնահատում առաքելության աշխատանքը, որպես կայունության գործոն, որը խորհրդանշում է ԵՄ հանձնառությունը ներդրում ունենալ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը: Այս համատեքստում կարևոր է նաև նշել, որ վերջերս ԵՄ-ն երկարաձգել է դիտորդական առաքելության մանդատը ևս երկու տարով, ինչը հստակ ազդակ է, որ ԵՄ-ն շարունակելու է աջակցել տարածաշրջանում կայունության պահպանմանը և խաղաղության հաստատմանը:
ԵՄ առաքելությունը դարձել է տարածաշրջանում թափանցիկության ապահովման կարևոր գործիք: Առաքելությունը բազմիցս ապացուցել է իր պահանջված լինելը: Ասածիս վառ օրինակն է անցած տարի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած Փաշինյան-Բլինքեն-Ֆոն դեր Լայեն հանդիպումից առաջ առաքելության կատարած աշխատանքը: Բոլորդ լավ հիշում եք, թե ինչպիսի կեղծ մեղադրանքներ էին հնչում Հայաստանի հասցեին, կեղծ լուրեր էին տարածվում, ըստ որոնց Հայաստանը պատրաստվում էր հարձակման, և այստեղ իր կարևոր դերն ունեցավ ԵՄ առաքելությունը, որն իր դիտարկումների միջոցով հերքեց կեղծ լուրերը և օգնեց կայունացնել իրավիճակը:
Բացի վերը նշվածից առաքելությունն իր դրական ազդեցությունն ունի ՀՀ և ԱՀ միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններին կայունության ապահովման հարցում: Հենց կայունության գործոն լինելու պատճառով էլ հաճախ ԵՄ դիտորդական առաքելությունը թիրախավորվում և անտեղի քննադատության է ենթարկվում տարբեր երկրների կողմից: Մեզ նաև չի զարմացնում, որ երբեմն երկու տարբեր մայրաքաղաքներից հնչող քննադատության բովանդակությունը գրեթե 99 տոկոսով համընկնում է: Մենք անընդունելի ենք համարում ԵՄ առաքելության դեմ տարվող կեղծ քարոզչությունը և շարունակելու ենք մեր համատեղ աշխատանքն առաքելության հետ՝ դիմակայելու կեղծ լուրերին:
Տարածաշրջանում կայունության գործոն լինելուց բացի, առաքելությունը նաև դրականորեն փոխում է հայ հանրության ընկալումները ԵՄ-ի մասին: Իհարկե սա առաքելության մանդատը չէ` դրականորեն փոխելու հայ հանրության ընկալումները Եվրոպայի մասին, սակայն սա՝ գործունեության արդյունք է: Հետևաբար, այս առումով ևս ուզում եմ գնահատել ԵՄ առաքելության դերը:
Վերջին երկու տարում առաքելությունն ընդլայնվել է ինչպես դիտորդների քանակով, այնպես էլ ներգրավված երկրների առումով։ Մեր կողմից ողջունելի է առաքելության ընդլայնումը և Կանադայի մասնակցությունն առաքելության շրջանակներում, որը խորհրդանշում է ժողովրդավարական մտածողության համախոհություն:
ԵՄ դիտորդական առաքելությունը ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների մեջ կարևոր նշաձող է սահմանել, և այս երկու տարիների երկուստեք աշխատանքն արդյունավետ համագործակցության ցուցիչ է։ ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններն արժեքահեն են, ամուր, հեռանկարային և ընդլայնվող: Մենք հաստատակամ ենք շարունակաբար ընդլայնել մեր գործընկերությունն նաև անվտանգության ոլորտում:
Հարգելի ներկաներ, ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բոլորիս և մաղթում խաղաղություն ու հաջողություն մեր համատեղ գործում:

Секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян выступил с речью на мероприятии посвященном второй годовщине развертывания Миссии наблюдателей Европейского Союза в Армении
28 / 02 / 2025
Уважаемый господин Риттер,
Уважаемые представители законодательной и исполнительной власти,
Уважамые послы и дипломаты,
Хочу присоединиться ко всем поздравлениям и выразить особую благодарность Европейскому Союзу, странам – членам ЕС и персоналу мониторинговой миссии за выполненную ими работу и важную миссию. Мы высоко ценим работу миссии как фактор стабильности, символизирующий приверженность ЕС делу установления мира в регионе. В этом контексте также важно отметить недавнее продление Европейским Союзом мандата миссии наблюдателей еще на два года, четко сигнализирующее о том, что ЕС продолжит содействовать поддержанию стабильности и установлению мира в регионе.
Миссия ЕС стала важным инструментом обеспечения прозрачности в регионе и неоднократно доказывала свою востребованность.
Ярким примером сказанного является работа, проделанная миссией перед состоявшейся 5 апреля прошлого года в Брюсселе встречей Пашинян-Блинкен-Фон дер Ляйен. Вы все хорошо помните, какие ложные обвинения звучали в адрес Армении, распространялись ложные слухи о том, что Армения якобы готовится к нападению, и здесь важную роль сыграла миссия ЕС, которая своими наблюдениями опровергла ложные слухи и помогла стабилизировать ситуацию.
Наряду с вышесказанным, миссия оказывает положительное воздействие на обеспечение стабильности на международно признанных границах между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой. Именно по причине того, что миссия наблюдателей ЕС играет роль фактора стабильности, она часто становится объектом нападок и подвергается необоснованной критике со стороны разных стран. Нас также не удивляет, что порой содержание критики, звучащей из двух разных столиц, совпадает почти на 99 процентов. Мы считаем неприемлемой ведущуюся против миссии ЕС лживую пропаганду и вместе с миссией продолжим совместную работу по противодействию фейковым новостям.
Уважаемые присутствующие,
Помимо того, что миссия является фактором стабильности в регионе, она также позитивно меняет восприятие ЕС в армянском обществе. Конечно же, это не мандат миссии – позитивно менять восприятие Европы в армянском обществе, однако это результат ее деятельности. Поэтому я хочу и в этом плане отметить ценную роль миссии ЕС.
За последние два года миссия расширилась как по числу наблюдателей, так и по количеству вовлеченных в нее стран. Мы приветствуем расширение миссии и участие в ней Канады, символизирующее консенсус демократического мышления.
Мониторинговая миссия ЕС установила важную планку в отношениях РА-ЕС, и совместная работа в течение этих двух лет является важным показателем результативного сотрудничества. Отношения Армения-ЕС опираются на ценности, прочны, перспективны и расширяются. Мы полны решимости непрерывно расширять наше партнерство и в сфере безопасности.
Уважаемые присутствующие, еще раз поздравляю всех нас и желаю мира и успехов в нашей совместной работе.