ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության տեղակայման երկրորդ տարվա միջոցառման ընթացքում
28 / 02 / 2025
Հարգելի պարոն Ռիտեր,
Հարգելի օրենսդիր և գործադիր իշխանության ներկայացուցիչներ,
Հարգելի դեսպաններ և դիվանագետներ,
Ցանկանում եմ միանալ բոլոր շնորհավորանքներին և հատուկ երախտիքի խոսք ասել Եվրոպական Միությանը, ԵՄ անդամ երկրներին և դիտորդական առաքելության անձնակազմին՝ իրենց կատարած աշխատանքի և կարևոր առաքելության համար: Մենք բարձր ենք գնահատում առաքելության աշխատանքը, որպես կայունության գործոն, որը խորհրդանշում է ԵՄ հանձնառությունը ներդրում ունենալ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը: Այս համատեքստում կարևոր է նաև նշել, որ վերջերս ԵՄ-ն երկարաձգել է դիտորդական առաքելության մանդատը ևս երկու տարով, ինչը հստակ ազդակ է, որ ԵՄ-ն շարունակելու է աջակցել տարածաշրջանում կայունության պահպանմանը և խաղաղության հաստատմանը:
ԵՄ առաքելությունը դարձել է տարածաշրջանում թափանցիկության ապահովման կարևոր գործիք: Առաքելությունը բազմիցս ապացուցել է իր պահանջված լինելը: Ասածիս վառ օրինակն է անցած տարի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած Փաշինյան-Բլինքեն-Ֆոն դեր Լայեն հանդիպումից առաջ առաքելության կատարած աշխատանքը: Բոլորդ լավ հիշում եք, թե ինչպիսի կեղծ մեղադրանքներ էին հնչում Հայաստանի հասցեին, կեղծ լուրեր էին տարածվում, ըստ որոնց Հայաստանը պատրաստվում էր հարձակման, և այստեղ իր կարևոր դերն ունեցավ ԵՄ առաքելությունը, որն իր դիտարկումների միջոցով հերքեց կեղծ լուրերը և օգնեց կայունացնել իրավիճակը:
Բացի վերը նշվածից առաքելությունն իր դրական ազդեցությունն ունի ՀՀ և ԱՀ միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններին կայունության ապահովման հարցում: Հենց կայունության գործոն լինելու պատճառով էլ հաճախ ԵՄ դիտորդական առաքելությունը թիրախավորվում և անտեղի քննադատության է ենթարկվում տարբեր երկրների կողմից: Մեզ նաև չի զարմացնում, որ երբեմն երկու տարբեր մայրաքաղաքներից հնչող քննադատության բովանդակությունը գրեթե 99 տոկոսով համընկնում է: Մենք անընդունելի ենք համարում ԵՄ առաքելության դեմ տարվող կեղծ քարոզչությունը և շարունակելու ենք մեր համատեղ աշխատանքն առաքելության հետ՝ դիմակայելու կեղծ լուրերին:
Տարածաշրջանում կայունության գործոն լինելուց բացի, առաքելությունը նաև դրականորեն փոխում է հայ հանրության ընկալումները ԵՄ-ի մասին: Իհարկե սա առաքելության մանդատը չէ` դրականորեն փոխելու հայ հանրության ընկալումները Եվրոպայի մասին, սակայն սա՝ գործունեության արդյունք է: Հետևաբար, այս առումով ևս ուզում եմ գնահատել ԵՄ առաքելության դերը:
Վերջին երկու տարում առաքելությունն ընդլայնվել է ինչպես դիտորդների քանակով, այնպես էլ ներգրավված երկրների առումով։ Մեր կողմից ողջունելի է առաքելության ընդլայնումը և Կանադայի մասնակցությունն առաքելության շրջանակներում, որը խորհրդանշում է ժողովրդավարական մտածողության համախոհություն:
ԵՄ դիտորդական առաքելությունը ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների մեջ կարևոր նշաձող է սահմանել, և այս երկու տարիների երկուստեք աշխատանքն արդյունավետ համագործակցության ցուցիչ է։ ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններն արժեքահեն են, ամուր, հեռանկարային և ընդլայնվող: Մենք հաստատակամ ենք շարունակաբար ընդլայնել մեր գործընկերությունն նաև անվտանգության ոլորտում:
Հարգելի ներկաներ, ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բոլորիս և մաղթում խաղաղություն ու հաջողություն մեր համատեղ գործում:

The Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan Delivered a Speech During the Event Marking the Second Anniversary of the Deployment of the European Union Mnitoring Mission in Armenia
28 / 02 / 2025
Dear Mr. Ritter,
Dear Representatives of the Legislative and Executive branches,
Dear Ambassadors and Diplomats,
I would like to join all the congratulations and express my special gratitude to the European Union, the EU Member States and the personnel of the observation mission for their work and important mission. We highly appreciate the mission’s work as a security mechanism, which shows the EU’s commitment to peace in the region. In this context, it is also important to note that the EU has recently extended the mission's mandate for another two years, which is a clear signal that the EU continues to support the maintenance of stability and the establishment of peace in the region.
The EU mission has become an important tool for ensuring regional transparency. The mission has repeatedly proven its demand. A vivid example of what I am saying is the work carried out by the mission before the Pashinyan-Blinken-Von der Leyen meeting held in Brussels on April 5 last year. You all remember well which false accusations were made against Armenia. There were false rumors that Armenia was preparing for an attack, and the EU mission played an important role here, by refuting the disinformation and helping to stabilise the situation through its observations.
In addition to the above, the mission has a positive impact on ensuring stability on the internationally recognized borders of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan. The EU Monitoring Mission is often targeted and subjected to unjustified criticism by different countries because of its role as a factor of stability. It also does not surprise us that sometimes the content of criticism coming from two different capitals coincides by almost 99 percent. We consider the false propaganda against the EU mission unacceptable, and we will continue our joint work with the mission to counter disinformation.
Dear attendees,
In addition to being a factor of stability in the region, the mission also positively changes the perceptions of the Armenian public about the EU. Of course, this is not the mission’s mandate to positively change the perceptions of the Armenian public about Europe, but this is a byproduct. Therefore, I would also like to evaluate the EU in this regard.
In the last two years, the mission has expanded both in terms of the number of observers and the countries involved. We welcome the expansion of the mission and the participation of Canada within the mission, which symbolizes the consensus of democratic thinking.
The EU Monitoring Mission has set an important milestone in Armenia-EU relations, and the bilateral work of these two years is an indicator of effective cooperation. Armenia-EU relations are value-based, naturally strong, prospective and expanding. We are determined to continuously expand our partnership in the security sector.