Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարն ընդունել է Ղազախստանի դեսպանին
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գևորգյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաևին:
ԱԱԽ քարտուղարը նախ ողջունել է դեսպանին, հետո՝ հետաքրքրվել Ղազախստանի Ակտոբե քաղաքում տիրող իրավիճակով՝ հունիսի սկզբին տեղի ունեցած ահաբեկչություններից հետո: Լսելով դեսպանի ներկայացրած տեղեկատվությունը և ցավակցություն հայտնելով զոհերի կապակցությամբ, Ա.Գևորգյանը հաջողություն է մաղթել ղազախստանյան իշխանություններին Ակտոբեում իրավիճակի վերջնական կայունացման գործում:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր: ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցությանը վերաբերող մասով կողմերն անդրադարձել են «Մինչ 2025թ. ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության ռազմավարության» նախագծի համաձայնեցման ավարտվող գործընթացին՝ ընդգծելով փաստաթղթի շուտափույթ համաձայնեցման և ընդունման կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում շահագրգիռ քննարկում ծավալվեց նաև Ղազախստանի Հանրապետության Նախագահ Ն.Նազարբաևի՝ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո միջազգային ահաբեկչության և ծայրահեղականության հակազդման միասնական համաշխարհային ցանց հիմնելու առաջարկության շուրջ:

National Security Council Secretary received the Ambassador of Kazakhstan
Today National Security Council Secretary Armen Gevorgyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to the Republic of Armenia Timur Urazaev.
NSC Secretary welcomed the Ambassador and then asked about the situation after the terrorist attacks that took place in early June in the city of Aktobe in Kazakhstan. Having heard the information from the Ambassador and expressed condolences to the victims, A. Gevorgyan wished success to the Kazakh authorities in the final stabilizing operations of the situation in Aktobe.
The interlocutors discussed a number of issues of mutual interest in bilateral and multilateral format. In the framework of the cooperation within CSTO the parties discussed conciliation process of the «The CSTO collective security strategy up to 2025» draft emphasizing the importance of the document’s early conciliation and adoption.
There was an active discussion also during the meeting related to the proposal of Kazakh President N. Nazarbaev to establish a unified global network under the auspices of the UN to counter international terrorism and extremism.