Երեւանում տեղի ունեցավ ՀԱՊԿ Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստը
Երեւանում այսօր տեղի ունեցավ Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստը, որը վարում էր ՀԱՊԿ-ում նախագահող երկրի՝ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գեւորգյանը:
Նիստին մասնակցում էին ՀԱՊԿ բոլոր անդամ-պետություններիանվտանգության խորհուրդների պատվիրակությունները եւԿազմակերպության գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան:
Նախ տեղի ունեցավ նեղ կազմով հանդիպումը, որի ընթացքում մասնավորապես քննարկվեցին միջազգային ահաբեկչության ու ծայրահեղականության հակազդման ոլորտում համագործակցությանը, մինչեւ 2025 թվականի համար ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության ռազմավարության նախագծի համաձայնեցման ընթացքին վերաբերող հարցեր: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան հանդես եկավ միջազգային ահաբեկչության ու ծայրահեղականության դեմ պայքարի ոլորտում ՀԱՊԿ անդամ-երկրների հավաքական անվտանգության համակարգերի զարգացման հարցում լրացուցիչ միջոցառումների մասին զեկույցով: Տեղեկություններ ներկայացվեցին նաեւ ՀԱՊԿ՝ մշտական հիմունքներով գործող մարմինների պաշտոնատար անձանց ռոտացիայի մասին որոշման կատարման ընթացքի մասին:
Նիստն այնուհետեւ շարունակվեց ընդլայնված կազմով՝ պատվիրակությունների անդամների մասնակցությամբ, որի ընթացքում քննարկվեցին եւ ստորագրվեցին «ՀԱՊԿ անդամ-պետություններում ահաբեկչական եւ ծայրահեղական ճանաչված կազմակերպությունների ցանկի մասին», «Արտաքին քաղաքականության, անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերով ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ներկայացուցիչների 2016թ. երկրորդ կիսամյակի եւ 2017թ. առաջին կիսամյակի խորհրդատվությունների պլանի մասին» որոշումները, ինչպես նաեւ անվտանգության ոլորտին առնչվող մի շարք այլ փաստաթղթեր:
Որոշվեց, որ ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի հաջորդ նիստը տեղի կունենա 2016թ. հոկտեմբերին Երեւանում:
ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստի շրջանակներում կայացել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գեւորգյանի հանդիպումը ՌԴ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների անվտանգության խորհուրդների աշխատակազմերի համագործակցության, առաջիկա խորհրդատվությունների կազմակերպման, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Նիստի շրջանակում Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար, ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նախագահ Արմեն Գեւորգյանը ընդունել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժային: Ն.Բորդյուժան առաջին հերթին շնորհավորեց Արմեն Գեւորգյանին՝ պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, այնուհետև ներկայացրեց Կազմակերպությունում ՀՀ նախագահության առաջնայնությունների ու ՀԱՊԿ կանոնադրական մարմինների որոշումների իրագործման ընթացքը:

CSTO Security Councils Secretaries Committee session was took place in Yerevan
Today Security Councils Secretaries Committee Session of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) was took place in Yerevan, which was conducted by Armen Gevorgyan, National Security Council Secretary of the chairing country, Republic of Armenia.
Security Councils delegations of the all CSTO member-states and Secretary-General Nikolai Bordyuzha participated in the session.
First, a narrow format meeting was held, during which there was a discussion related to the issues of cooperation in countering international terrorism and extremism, as well as the conciliation process up to 2025 of the draft of the CSTO collective security strategy. CSTO Secretary-General Nikolai Bordyuzha delivered a report on additional measures for the development of the collective security systems of the CSTO member states in the area of combating against international terrorism and extremism. Also, an information was presented about the execution process of the decision on the officials’ rotation of the CSTO bodies acting on a permanent basis.
Afterward, the session was continued in an expanded format with the participation of the delegations’ members, during which “the list of the terrorist and extremist organizations recognized in the CSTO member-states”, “the CSTO member-states representatives’ consultations plan related to foreign policy, security and defense issues for the second half of 2016 and the first half of 2017”, as well as a number of other security-related documents were discussed and signed.
It was decided that the next session of the Committee of the CSTO Security Council Secretaries will take place in October 2016, in Yerevan.
In the framework of the session of the CSTO Security Council Secretaries Committee the meeting between Armen Gevorgyan, National Security Council Secretary, and Nikolai Patrushev, Russian Security Council Secretary, was took place, during which they discussed the issues related to the cooperation between the two countries’ National Security Councils Staffs, organization of the upcoming consultations, as well as other matters of mutual interest.
In the framework of the session Armen Gevorgyan, National Security Council Secretary and President of the Committee of the CSTO Security Councils Secretaries, met with CSTO Secretary-General Nikolai Bordyuzha. First of all, N.Bordyuzha congratulated Armen Gevorgyan on appointment in the position, then presented the implementation process of the decisions of the CSTO’s statutory bodies and priorities of the Republic of Armenia’s presidency.