Հայաստանի պատվիրակությունը մասնակցել է ՀԱՊԿ կանոնադրական մարմինների նիստերին
Սեպտեմբերի 15-ին Դուշանբեում Ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արամ Թանանյանը մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի, արտգործնախարարների խորհրդի և պաշտպանության նախարարների խորհրդի համատեղ նիստին: Հայաստանի պատվիրակության կազմում էին նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Նիստի ընթացքում հավանություն է տրվել օրվա երկրորդ կեսին կայանալիք Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի օրակարգում ներառված փաստաթղթերի նախագծերին։
Հանդիպմանը քննարկվել են ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին քաղաքականության համադրման, ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացման, տեղեկատվական անվտանգության, ահաբեկչության դեմ պայքարի ոլորտներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան նիստի մասնակիցներին ներկայացրել է կազմակերպության ընթացիկ գործունեությունը, ինչպես նաև համագործակցության շրջանակներում արձանագրված արդյունքները։
Հանդիպման արդյունքներով ստորագրվել է ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցության զարգացմանն առնչվող մի շարք փաստաթղթեր։
Նիստի ավարտին ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուդների քարտուղարերի կոմիտեում, արտգործնախարարների խորհրդում և պաշտպանության նախարարների խորհրդում նախագահությունը փոխանցվել է Հայաստանին։
Ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արամ Թանանյանը մասնակցել է նաև ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի լիագումար նիստին, որի ընթացքում ստորագրվել են մի շարքփաստաթղթեր, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարների Հայտարարությունը:

On September 15, Acting Chief of Staff of the National Security Council Aram Tananyan took part in the joint session of the Committee of Secretaries of the Security Councils, Council of Ministers of Foreign Affairs and Council of Ministers of Defense of the Collective Security Treaty Organization, held in Dushanbe. Acting Chief of Staff of the National Security Council Aram Tananyan represented the NSC. Armenia’s Foreign Minister Edward Nalbandian and Defense Minister Seyran Ohanyan were also in the delegation.
Draft documents on the agenda of Collective Security Council session scheduled in the afternoon were approved at the session.
During the meeting issues of coordination of CSTO member-states’ foreign policy, development of military and military-technical cooperation, cyber security, fight against terrorism were covered.
CSTO Secretary-General Nikolai Bordyuzha briefed the session attendees on the current activities of the Organization, the achieved results of the cooperation.
A number of documents on the development of cooperation within the CSTO were signed at the end of the meeting.
At the end of the session, the Chairmanship of the Committee of Secretaries of the Security Councils, Council of Ministers of Foreign Affairs and Council of Ministers of Defense of the Collective Security Treaty Organization was passed to Armenia.
Acting Chief of Staff of the National Security Council Aram Tananyan took part in the plenary session of the CSTO Collective Security Council. During the plenary session a number of documents were concluded, including the statement by the heads of the CSTO member states.