Ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի և Թմրամիջոցների ու թմրամոլության մոնիթորինգի եվրոպական կենտրոնի միջև ստորագրվեց Փոխըմբռնման հուշագիր
16 / 07 / 2015
Ս/թ. հուլիսի 16-ին Երևանում Ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնակատար Արամ Թանանյանը ևԹմրամիջոցների ու թմրամոլության մոնիթորինգի եվրոպական կենտրոնի ղեկավար Վոլֆգանգ Գոթսը ստորագրեցին Փոխըմբռնմանհուշագիր Ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի ևԹմրամիջոցների ու թմրամոլության մոնիթորինգի եվրոպական կենտրոնի միջև, որը ակտիվ կերպով համագործակցում է նաևԵՄ անդամ չհանդիսացող երկրների հետ` հիմնելով իր մասնաճյուղերնայդ երկրներում:
Փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրվեց նախնական 5 տարի ժամկետով` հետագայում երկարաձգելու պայմանով:
Հուշագրի ստորագրման նպատակն է՝ համագործակցություն ծավալելՀայաստանի Հանրապետության շահագրգիռ մարմինների ևԹմրամիջոցների ու թմրամոլության մոնիթորինգի եվրոպական կենտրոնի միջև՝ թմրանյութերի վերաբերյալ տեղեկատվությանհավաքագրման, մշակման, վերլուծությունների իրականացմանհարցերով, ինչպես նաև կատարելագործել թմրամիջոցների ապօրինիօգտագործման և շրջանառության մոնիթորինգի մեթոդները (ներառյալթմրանյութերի թրաֆիքինգը), համատեղ արձագանքել թմրանյութերիապօրինի շրջանառության հետ կապված խնդիրներին, զարգացնել ևկատարելագործել իրավիճակի գնահատման ցուցանիշները ևհամակարգերը:
Հուշագրի շրջանակներում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվելու թմրանյութերի շուկայում ի հայտ եկող թմրամիջոցների նոր տեսակների ևհոգեմետ նյութերի, ինչպես նաև դրանց արտադրությանտեխնոլոգիաների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակմանը:
Համագործակցության շրջանակներում նախատեսվում է նաևվերապատրաստման դասընթացների, երկկողմ հանդիպումների, փորձագետների փոխայցերի կազմակերպում, համատեղ ծրագրերի իրականացում:

Memorandum of Understanding between the Staff of the National Security Council and the European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction was signed
16 / 07 / 2015
On 16 July in Yerevan, Acting Chief of Staff of the National Security Council Aram Tananyanand Director of the European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction Wolfgang Goetz signed a Memorandum of Understanding between the Staff of the National Security Council and the European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction, which is also actively cooperating with non EU-countries establishing its branches in those countries.
The memorandum was signed for 5 years with the condition of further extension.
The aim of signing Memorandum is the establishment of cooperation between the relevant agencies of the Republic of Armenia and the European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction for the issues of collecting, processing, analyzing dates of drugs, as well as improve the methods of monitoring of the illicit use and turnover of drugs (including drug trafficking), a joint response to the issues of illicit drug turnover, to develop and improve indicators and systems of the assessment of the situation.
Within the framework of the Memorandum a special attention will be paid to the appearing new types of drugs and psychotropic substances in the drug market, as well as the exchanging of the information of their production technology.
Within the cooperation are also planned to organize training courses, bilateral meetings, mutual visits of experts and to implement joint programs.