Մոսկվայում տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ ԱԳՆԽ, ՊՆԽ և ԱԽՔԿ համատեղ նիստը
2014թ. դեկտեմբերի 22-ին Ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ա.Թանանյանի գլխավորած ԱԱԽ աշխատակազմի պատվիրակությունը մասնակցել է Մոսկվայում կայացած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի (ԱԳՆԽ), պաշտպանության նախարարների խորհրդի (ՊՆԽ) և անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի (ԱԽՔԿ) համատեղ նիստին:
Պատվիրակությունների ղեկավարների նեղ կազմով հանդիպմանը տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում անվտանգության գլոբալ և տարածաշրջանային մարտահրավերների լույսի ներքո ՀԱՊԿ ճգնաժամային արձագանքման համակարգի վիճակի շուրջ, քննարկվել էՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի 2013թ. սեպտեմբերի 23-ի «Տաջիկա-աֆղանական սահմանի ուժեղացման գործում Տաջիկստանի Հանրապետությանը օգնություն ցուցաբերելու մասին» որոշման կատարման ընթացքը:
Լիագումար նիստում ստորագրվել է շուրջ երկու տասնյակ որոշում, որոնք վերաբերում էին ՀԱՊԿ հավաքական ավիացիոն ուժերի ստեղծման, ռազմատնտեսական ոլորտում համագործակցության, ՀԱՊԿ օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի գործունեության, Կազմակերպության հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների կառավարման մարմինների ու կազմավորումների օպերատիվ և մարտական պատրաստության համատեղ միջոցառումների անցկացման, ՀԱՊԿ մշտապես գործող աշխատանքային մարմինների գործունեության ֆինանսավորման և մի շարք այլ հարցերին:

Joint Meeting of the CSTO Foreign and Defence Ministers’ Councils and of the Security Council Secretaries’ Committee in Moscow
24 / 12 / 2014
On December 22, 2014 delegation of the National Security Council Staff headed by the acting chief of staff of the NSC A.Tananyan, participated in the joint meeting of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) Foreign and Defence Ministers’ Council and the Security Council Secretaries’ Committee in Moscow.
In the restricted format meeting of the heads of delegations views on regional and global security challenges in light of the CSTO crisis response system were exchanged, the CSTO Collective Security Council’s September 23, 2013 decision implementation process on "Assistance to the Republic of Tajikistan for Strengthening the Tajik-Afghan border" was discussed.
During the plenary session almost two dozen decisions were signed concerning the creation of the CSTO Collective Aviation Forces, military-economic cooperation, the CSTO Collective Rapid Reaction Force activities, operational and combat training joint events of the Organization’s collective security system forces, management bodies and formations, funding of the CSTO permanent working bodies activities and a number of other issues.