Արթուր Բաղդասարյանն ու Նիկոլայ Բորդյուժան քննարկել են ՀԱՊԿ ռազմական բաղադրիչի զարգացմանն առնչվող հարցեր
05 / 02 / 2014
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի հետ, ով ԱԱԽ քարտուղարի հրավերով երկօրյա աշխատանքային այցով ժամանել է Երևան Կազմակերպության միացյալ շտաբի պետ գեներալ-լեյտենանտ Ալեքսանդր Ստուդենիկինի հետ:
Բանախոսները քննարկել են ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր` ՀԱՊԿ ռազմական բաղադրիչի զարգացման, այդ թվում` ՀԱՊԿ հավաքական ավիացիոն ուժերի, ՀԱՊԿ զորքերի կառավարման համակարգի ստեղծման և այդ ուղղությամբ իրականացվելիք կազմակերպչական, տեխնիկական և նորմատիվ-իրավական բնույթի միջոցառումների հետ կապված հարցեր: Կողմերը քննարկել են նաև կազմակերպության հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման, ինչպես նաև 2013 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում` ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի համատեղ պայմանավորվածությունների քննարկման հարցերով հանդիպման արդյունքներով ստորագրված արձանագրության իրականացման ընթացքին վերաբերող հարցեր:
Մասնավորապես, քննարկվել են ռազմարդյունաբերության ոլորտում մի շարք համատեղ ձեռնարկություններ ստեղծելու, Հայաստանում հակաթմրանյութային մասնագիտացված և կիբեռանվտանգության ազգային կենտրոնների հիմնադրման, անվտանգության հարցերով Երևանում ՀԱՊԿ-ի միջազգային-ռազմավարական ամենամյա համաժողով անցկացնելու հետ կապված հարցեր:
Կողմերը անդրադարձել են նաև Հայաստանում ՀԱՊԿ ակադեմիայի ստեղծմանն առնչվող կազմակերպական և բովանդակային հարցերին, որի գործունեության մեկնարկը նախատեսվում է ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին:
Արթուր Բաղդասարյանն ու Նիկոլայ Բորդյուժան անդրադարձ են կատարել հարավկովկասյան տարածաշրջանի անվտանգության, կայունության և խաղաղությանն առնչվող խնդիրներին: Կողմերը քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանի շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտման հարցերը և անընդունելի համարել ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառումը:

Arthur Bagdasaryan and Nikolay Bordyuzha discussed issues relating to the development of the military component of the CSTO
05 / 02 / 2014
Today Secretary of the National Security Council Arthur Baghdasaryan met with Secretary General of the Collective Security Treaty Organization Nikolay Bordyuzha who, at his invitation, arrived on a two-day working visit to Yerevan together with the head of the United Nations Joint Staff, Lieutenant-General Alexander Studenikin.
During the meeting, the parties discussed issues of cooperation within the CSTO, in particular, regarding the development of the CSTO military component, including the creation of collective aviation forces, the CSTO command and control system, as well as upcoming organizational, technical works and regulatory measures in this area. The interlocutors also discussed security issues in the Caucasus region, as well as the implementation of joint agreements set by the Protocol, signed following the meeting of Secretary of the National Security Council Arthur Baghdasaryan and CSTO Secretary General Nikolay Bordyuzha on December 10 last year in Moscow.
The interlocutors, in particular, discussed issues related to the opening of a number of joint ventures in the military-industrial sphere, the creation in Armenia of a specialized anti-drug center and a national center of cyber security, as well as the holding of an annual international strategic forum in Yerevan in the framework of CSTO.
The parties also touched upon organizational and professional issues related to the creation of the CSTO Academy in Armenia, the start of which is scheduled for September this year.
Arthur Baghdasaryan and Nikolay Bordyuzha also addressed the issues of security, stability and peace in the South Caucasus region. The interlocutors considered issues related to the violation of the cease-fire regime on the contact line of the Armenian and Azerbaijani troops, noting the unacceptability of the use of force and the threat of force.