ԱԱԽ քարտուղարն ընդունել է ՀՀ-ում ՉԺՀ դեսպանին
Այսօր Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն ընդունելէ Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությանարտակարգ և լիազոր դեսպան Տյան Չանչունին:
ԱԱԽ Քարտուղարն ու դեսպանը քննարկեցին Հայաստանի և Չինաստանի միջև առկա համագործակցության վիճակը և զարգացման հեռանկարները:
Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ Հայաստանը շահագրգիռ է Չինաստանի հետ երկկողմ,մասնավորապես տնտեսության և անվտանգության ոլորտներում հարաբերություններն էլավելի խորացնելու հարցում:
Դեսպանը տեղեկացրեց, որ Չինաստանում նախագահի գլխավորությամբ ստեղծվել էԱնվտանգության խորհուրդ և կան անհրաժեշտ բոլոր հնարավորությունները Հայաստանիև Չինաստանի Անվտանգության խորհուրդների միջև փոխգործակցություն հաստատելու ևզարգացնելու համար:
Քննարկվեց Արթուր Բաղդասարյանի հրավերով Չինաստանի կոմունիստականկուսակցության կենտրոնական կոմիտեի քաղբյուրոյի անդամ, քաղաքականիրավաբանական հանձնաժողովի քարտուղար Մեն Ջիանջուի` Հայաստան այցելությաննառնչվող հարցեր:
Արթուր Բաղդասարյանն ու Տյան Չանչունն անդրադարձան նաև տարածաշրջանայինխնդիրներին:
Ի լրումն. ս.թ. փետրվարի 14-16-ը Հայաստան է ժամանելու Չինաստանի կոմունիստականկուսակցության պատվիրակությունը` կուսակցության կենտրոնական կոմիտեիմիջազգային կապերի բաժնի ղեկավարի տեղակալ Ջոու Լիի գլխավորությամբ: <<Օրինաց երկիր>> կուսակցության և Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության միջև հաստատված և զարգացող համագործակցության շրջանակներում Ջոու Լիին կընդունինաև <<Օրինաց երկիր>> կուսակցության նախագահ, Ազգային անվտանգության խորհրդիքարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը` քննարկելու համար երկկողմ համագործակցության հարցեր:

The Secretary of the National Security Council received the Ambassador of China to Armenia
Today, the Secretary of the National Security Council Arthur Baghdasaryan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of China to Armenia Tian Changchun.
The Secretary of the National Security Council and the Ambassador discussed the current state and prospects for the development of cooperation between Armenia and China.
Arthur Baghdasaryan noted that Armenia is interested in further deepening bilateral relations with China, in particular, in the field of economy and security.
In turn, the ambassador informed that the State Security Council was established in China headed by the President of the Republic, and there are all the necessary conditions for the establishment and development of interaction between the Security Councils of Armenia and China.
The parties also discussed issues related to the visit to Armenia of a member of the Standing Committee of the Political Bureau of the Central Committee of the Communist Party of China, secretary of the Political and Legal Affairs Committee of the CPC Central Committee Menya Jianju, which will be held at the invitation of Arthur Baghdasaryan.
During the meeting, Arthur Baghdasaryan and Tian Changchun also touched upon regional issues.
The delegation of the Chinese Communist Party headed by Deputy Head of the International Relations Department of the Central Committee of the CPC Zhou Li will arrive in Armenia on February 14-16 this year. Within the framework of established and developing cooperation between the “Orinats Yerkir” Party and the Communist Party of China, head of the Chinese delegation Zhou Li will also be received by the Chairman of the “Orinats Yerkir” Party, Secretary of the National Security Council Arthur Baghdasaryan to discuss issues of bilateral cooperation.