ԱԽ քարտուղարի ելույթը ՀԱՊԿ անվտանգության խորհրդի քարտուղարների նիստին
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Ղրղզստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Բիշքեկում մասնակցել է ՀԱՊԿ անվտանգության խորհրդի քարտուղարների՝ նեղ կազմով նիստին։
Որից հետո աշխատանքը շարունակվել է լիագումար նիստի ձևաչափով։ Տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքում կայացել է օրակարգում ընդգրկված փաստաթղթերի ստորագրման արարողությունը։
Նիստի ընթացքում ԱԽ քարտուղարը «Հավաքական անվտանգության մարտահրավերների և սպառնալիքների, դրանց հակազդելու միջոցառումների մասին «ՀԱՊԿ ձևաչափում միջազգային ահաբեկչության և ծայրահեղականության հակազդելու լրացուցիչ միջոցառումների ցանկի մասին» ՀԱՊԿ ՀԱԽ Որոշման իրականացման շրջանակներում, ինչպես նաև տաջիկա-աֆղանական սահմանին լարվածության նվազմանն ուղղված միջոցառումների մասին» հարցի քննարկման շրջանակներում հանդես է եկել ելույթով»
Ստորև ներկայացնում ենք ելույթից հատված
«Բարև Ձեզ հարգելի գործընկերներ,
Թույլ տվեք ողջունել ձեզ և մաղթել բեղմնավոր աշխատանք: Նաև ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ղրղստանի կողմին ջերմ ընդունելության և այսօրվա նիստի լավ կազմակերպման համար:
Աշխատանքը սկսելուց առաջ, ցանկանում եմ շնորհավորել մեր թանկագին Վալերի Անատոլի Սեմերիկովին իր առաջիկա հոբելյանի առթիվ՝ վաղը նա կդառնա 65 տարեկան, և մաղթել նրան քաջ առողջություն, բարեկեցություն և նորանոր հաջողություններ աշխատանքում:
Օգտվելով ձեռնված հնարավորությունից, ցանկանում են նաև կարճատև կանգ առնել Հայաստանի Հանրապետությունում տիրող ներկա իրավիճակի և մեր կողմից իրականացվող ներքին քաղաքականության վրա: Մասնավորապես, ներկայումս մենք սկսել ենք դատական համակարգի բարեփոխումները: Գործերը բարեհաջող են ընթանում տնտեսական ոլորտում: Հայաստանում տնտեսական կայունության կարևորագույն ցուցիչներից մեկը ազգային արժույթի՝ դրամի, կայունությունն է աշխարհի առաջատար արժույթների նկատմամբ: Հայաստանի 2018 թ. պետական բյուջեում տնտեսական աճը սահմանվել էր 4.8%, իսկ գնաճը` 2.7% մակարդակում: Իսկ ինչպես գիտեք, 2018 թ. Հայաստանում տեղի ունեցան արմատական փոփոխություններ: Դա բարձրացրեց Հայաստանի տնտեսության կայունությունը, և 2018թ.տնտեսական աճը կազմեց 5.2%: Այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստանում ՀՆԱ-ի աճ է գրանցվել 7.1%-ով, իսկ ապրիլ ամսվա տնտեսական ակտիվության ինդեքսը կազմել է 9.2%:
Վերադառնալով ՀԱՊԿ շրջանակներում մեր համագործակցությանը՝ ուզում եմ ուրախությամբ նշել ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցում կոնսենսուսի հասնելու փաստը: Այս պաշտոնում առաջադրվել է այստեղ ներկա Բելառուսի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի պետական քարտուղար Ստանիսլավ Զասի թեկնածությունը, և մենք հույս ունենք, որ նա կզբաղեցնի այդ պաշտոնը 2020 թվականի հունվարի 1-ից:
Այսօր նեղ կազմով քննարկմանը ներկայացվել է մեր նիստերին քննարկվող ավանդական թեմաներից մեկը, քանի որ միջազգային ահաբեկչության և ծայրահեղականության դեմ պայքարի արդիականությունը չի նվազում, չնայած ձեռնարկվող միջոցառումների և որոշ ուղղություններում ձեռք բերված դրական արդյունքների:
Միջազգային ահաբեկչության և ծայրահեղականության վտանգը կայանում է նրանում, որ դրանք, ըստ էության, սերտորեն կապված են այլ, չափազանց վտանգավոր քրեական դրսևորումների հետ, ինչպիսիք են, թմրանյութերի վաճառքը, անօրինական միգրացիան, թրաֆիքինգը, զենքի անօրեն շրջանառությունը, կիբերհանցագործությունը: Այդ չարիքի դեմ հաջող պայքարի համար անհրաժեշտ է համապարփակ մոտեցում, որը հաշվի կառնի խնդրի բոլոր կողմերը:
Ահաբեկչության դեմ պայքարում կարևոր դեր է խաղում անհրաժեշտ ներքին օրենսդրական դաշտի ստեղծումը: Մասնավորապես, Հայաստանի Հանրապետության Քրեական օրենսգրքում առկա են համապատասխան հոդվածներ, որոնք նախատեսում է քրեական պատասխանատվություն ահաբեկչության և ահաբեկչության ֆինանսավորման համար:
Մեր երկրի գործող Ազգային անվտանգության ռազմավարության մեջ ասվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության համար անմիջական սպառնալիք են ներկայացնում միջազգային ահաբեկչությունը` իր բոլոր դրսևորումներով: Ներկայումս մենք սկսել ենք Ազգային անվտանգության նոր ռազմավարության մշակման գործընթացը, որում այս հարցին նույնպես համապատասխան ուշադրություն կհատկացվի:
Ահաբեկչության դեմ պայքարի գործում մենք հատուկ կարևորություն ենք տալիս միջազգային համագործակցության ընդլայնմանը և խորացմանը, քանի որ առանց այդ բաղադրիչի, այսօր որևէ պետություն ի վիճակի չէ պայքարել այս չարիքի դեմ: Այս նպատակով Հայաստանի Հանրապետությունը միացել է այդ ոլորտում գործող միջազգային կոնվենցիաներին, ակտիվ մասնակցում է ԱՊՀ անդամ-երկրների հակաահաբեկչական կենտրոնի գործունեությանը: Ինչպես գիտեք, ՀԱՊԿ անդամ-երկրներում, այդ թվում նաև Հայաստանի Հանրապետությունում, վերջերս իրականացվեց «Վարձկան» («Наемник») օպերատիվ-պրոֆիլակտիվ համալիր միջոցառումների ակտիվ փուլը:
Իրականացված միջոցառումները ևս մեկ անգամ ցույց տվեցին, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, հայտնի պատճառներով, ավանդապես բացակայում են միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների գործունեության համար սնող միջավայրը և բարենպաստ պայմանները:
Սակայն, սա մի կողմ քաշվելու և ձեռք բերվածից բավարարվելու առիթ չէ: Մենք կիսում ենք ՀԱՊԿ մեր գործընկերների մտահոգությունները, նաև հասկանալով, որ մեր երկիրը ՀԱՊԿ անդամ մյուս երկրներից ամենամոտն է Մերձարևելյան տարածաշրջանին, մասնավորապես Սիրիայի և Իրաքի այն մասերին, որտեղ, չնայած հակաահաբեկչական պայքարում ձեռք բերված բացահայտ հաջողություններին, միջազգային ահաբեկչական ակտիվությունը դեռևս շատ բարձր է:
Բացի դրանից, մեր երկիրը գտնվում է բավականին բարդ և ոչ միասեռ տարածաշրջանում, որտեղ առկա են չկարգավորվող հակամարտություններ և անկայունության օջախներ: Մենք, իհարկե, գիտակցում ենք, որ ժամանակակից աշխարհը դարձել է ավելի կապակցված, այն կառուցված է այնպես, որ երկարաժամկետ, հեռանկարային կտրվածքում ոչ-ոք չի կարող խուսափել գլոբալ գործընթացների և տենդենցների ազդեցությունից: Իսկ միջազգային ահաբեկչությունը գլոբալ գործոն է, որը ազդում է ամբողջ աշխարհում տիրող իրավիճակի վրա:
Ահաբեկչության դեմ պայքարը ոչ միայն միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների գործունեության չեզոքացումն է, այլ նաև այդ գործունեության հետևանքների վերացումը, ահաբեկիչների ձեռքից տուժած տարածքներում պայմանների ստեղծումը և կյանքի նորմալ ռիթմի հաստատումը: Մասնավորապես, Հայաստանի Հանրապետությունը, ձգտելով իր համեստ ներդրումը կատարել միջազգային անվտանգության ապահովման մեջ, այս տարվա փետրվարին սիրիական Հալեպ քաղաք ուղարկեց 83 հոգուց բաղկացած մասնագետների խումբ: Խմբի կազմի մեջ են մտնում հումանիտար ականազերծման մասնագետներ, բուժական անձնակազմ, ինչպես նաև նրանց անվտանգությունն ապահովող անձիք: Հայկական առաքելությունն աշխատում է համագործակցելով ռուսական կողմի հետ և նրա տեխնիկական աջակցության պայմաններում: Այս ամսվա սկզբին՝ հունիսի 4-ին, տեղի է ունեցել հայկական հումանիտար առաքելության մասնագետների ռոտացիա և ներկայումս նրա գործունեությունը Սիրիայում շարունակվում է:
Ստեղծված պայմաններում մենք անհրաժեշտ ենք համարում ՀԱՊԿ ձևաչափում ձեռնարկել պրակտիկ քայլեր, որոնք ուղղված կլինեն միջազգային ահաբեկչության և ծայրահեղականության դեմ պայքարի ուժեղացմանը՝ հաշվի առնելով Կազմակերպության պատասխանատվության գոտու անմիաջական հարևանությունում տիրող իրավիճակը:
Այս գործում կարևոր դեր է խաղում նաև մեր քայլերի համակարգման մեխանիզմների կատարելագործումը՝ հաշվի առնելով զարգացող իրադարձությունների դինամիկան: Ամենակարևորը, այս ամենի համար մենք ունենք քաղաքական կամք և անհրաժեշտ նորմատիվ դաշտ, որի վրա մենք անընդհատ աշխատում ենք:
Այս տեսանկյունից, կարևոր դեր ունեն երկու փաստաթղթերը, որոնց մենք այսօր հավանություն տվեցինք, և որոնք ուղարկվելու են մեր երկրների ղեկավարներին հաստատման համար ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի առաջիկա նստաշրջանին: Դրանք են՝ «Տաջիկա-աֆղանական սահմանում լարվածության նվազեցմանն ուղղված լրացուցիչ միջոցառումների ցանկը» և «ՀԱՊԿ անդամ-երկրների հավաքական գործողությունների ծրագիրը՝ 2019-2021 թթ. ՄԱԿ-ի Գլոբալ հակաահաբեկչական ռազմավարության իրականացման համար»:
Համապատասխան միջոցառումներ նախատեսվում են նաև «ՀԱՊԿ անդամ-երկրների ներկայացուցիչների արտաքին քաղաքականության, անվտանգության և պաշտպանության հարցերով կոնսուլտացիաների ծրագրում՝ 2019 թ. Երկրորդ կիսամյակ – 2020 թ. Առաջին կիսամյակ»: Այնպես որ, ՀԱՊԿ շրջանակներում միջազգային ահաբեկչության և ծայրահեղականության հակազդման ուղղությամբ մեզ դեռ սպասվում է լայնածավալ համատեղ աշխատանք:
Ավարտելով ելույթս, հուսով եմ, որ մեր համատեղ, համակարգված ջանքերի շնորհիվ մեր Կազմակերպությունը, ստեղծված բարդ պայմաններում, կկարողանա արդյունավետ հակազդել միջազգային ահաբեկչությանը և ծայրահեղականությանը, դրանով իսկ լուծելով ՀԱՊԿ պատասխանատվության ամբողջ գոտում խաղաղության և կայունության ապահովման կարևորագույն խնդիրը:

The Speech of the Secretary of the Security Council at the meeting of the CSTO Security Council Secretaries
27 / 06 / 2019
Today, the Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia Mr. Armen Grigoryan participated at the narrow format meeting of the CSTO Security Council Secretaries in Bishkek - the capital of the Kyrgyz Republic. Afterwards, the work continued in a plenary session. As a result of discussions, the signing ceremony of documents on the agenda took place.
During the meeting, the Secretary of the Security Council presented a speech on "Collective Security Challenges and Threats and Measures to Combat Them" in the framework of the CSTO Collective Security Council decision implementation on the “Additional List of Measures Combating International Terrorism and Extremism in the CSTO Format,” as well as on the issue of “Measures Towards Reducing Tension on the Tajik-Afghan Borderline.”
A fragment of the speech is presented below.
“Dear Colleagues,
First, let me greet all of you and wish fruitful work. I would also like to express my gratitude to the Kyrgyz side for warm reception and good organization of today's meeting.
Before the start of the work, I would like to congratulate our dear Valery Anatoly Semerikov on his forthcoming jubilee; tomorrow he will turn 65 years old, and wish him strong health, prosperity and new successes in his work.
Taking the opportunity, I would like to stop shortly on the current situation in the Republic of Armenia and the domestic policy being implemented by the incumbent government. Particularly, we have begun reforms of the judicial system at present. It is successful in economic sector. One of the most important indicators of economic stability in Armenia is the stability of the national currency - the dram, against the world's leading currencies. 2018 economic growth forecast in Armenia was 4.8%, and the inflation rate 2.7%. As you may know, in 2018 radical changes took place in Armenia. It raised the stability of Armenia's economy, and in 2018 the annual net growth was 5.2%. In the first quarter of this year Armenia's GDP grew by 7.1%, and the economic activity index for April was 9.2%.
Returning to our cooperation within the framework of the CSTO, I would like to gladly mention the fact of reaching consensus on the appointment issue of the CSTO Secretary General. The candidacy of Stanislav Zas, the State Secretary of the Belarusian Security Council, was put forward for this position, and we hope he will take office from January 1, 2020.
Today, during the narrow format meeting one of our traditional topics of discussion was presented, as the relevance of fight against international terrorism and extremism does not diminish, despite the measures taken and the positive results achieved in some directions.
Threat of international terrorism and extremism lies in the fact that they are actually linked to other extremely dangerous criminal manifestations, such as drug trafficking, illegal migration, human trafficking, illegal arms trafficking and cybercrime. Comprehensive approach is needed for the successful approach to this evil, which must take into account all aspects of the issue.
Creation of necessary internal legal framework plays an important role in combating terrorism. In particular, the Criminal Code of the Republic of Armenia contains relevant articles that provide criminal liability for terrorism and terrorism financing.
The acting National Security Strategy of the country states that international terrorism with all its manifestations is a direct threat to the Republic of Armenia. At present, we have begun the process of developing a new National Security Strategy, in which the respective attention will be paid to this issue.
In fight against terrorism, we attach special importance to the expansion and deepening of international cooperation, as without this component, no state today is able to fight against this evil. To this end, the Republic of Armenia has joined international conventions acting in this area and actively participates in the activities of the CIS member states’ Anti-Terrorism Center. As you may know, in the CSTO member-states, including the Republic of Armenia, recently active phase of "Mercenary" («Наемник») operative-prophylactic complex of measures has been implemented.
The implemented measures once again demonstrated that the Republic of Armenia, for certain reasons, traditionally lacks the environment and favourable conditions nourishing the activities of international terrorist organizations.
Nevertheless, this is not the reason for stepping aside and being satisfied by the achievement already reached. We share the concerns of our CSTO counterparts, also realizing that our country is the closest one to the Middle East, especially to parts of Syria and Iraq, where, despite the obvious successes in combating terrorism, international terrorist activity is still very high.
In addition, our country is in a rather complex and non-homogenous region where there are unresolved conflicts and instability centers. We, of course, realize that the modern world has become more interconnected, and it is constructed so that no one can avoid the effects of global procedures and trends in the long-term perspective. Whereas, international terrorism is a global factor that affects the whole world.
Fight against terrorism does not only mean neutralization of international terrorist organizations activities, but also elimination of the consequences of those activities, creation of conditions in the areas suffered by the terrorists and establishing a normal rhythm of life there. Particularly, the Republic of Armenia, seeking its modest contribution to ensuring international security, sent a team of 83 people to the Syrian city of Aleppo this February. The group comprises humanitarian demining specialists, medical personnel, as well as persons providing security. The Armenian mission works in partnership with the Russian side and under its technical support. Earlier this month, on June 4, a rotation of the Armenian humanitarian mission specialists took place and currently its activities are ongoing in Syria.
Under the circumstances, we consider it necessary to take practical steps in the CSTO format aimed at strengthening fight against international terrorism and extremism, taking into account the situation in the region of responsibility in the immediate neighbourhood of the Organization.
Improvement of mechanisms for coordinating our steps plays an important role in this process, given the dynamics of the developments. Most importantly, for all of this, we have a political will and necessary normative field on which we work constantly.
From this point of view, two documents are important, which we have approved today, and which will be sent to the heads of our states for the upcoming session of the CSTO Collective Security Council to be confirmed. These are: "The List of Additional Measures to Reduce Tensions on the Tajik-Afghan Borderline," and the “Collective Action Plan of the CSTO Member-States 2019-2021 for implementation of the UN Global Anti-Terrorism Strategy."
Within the framework of the “CSTO Member-States Representatives’ Foreign Policy, Security and Defense Advisory Program for the Second Half 2019 - the First Half 2020” relevant measures are also planned. So, in the direction of combating international terrorism and extremism within the CSTO framework large-scale joint work is expected.
Summarizing my speech, I hope that due to our coordinated efforts, the Organization will be able to effectively counteract international terrorism and extremism, thus solving the most important issue of peace and stability in the whole area under the CSTO responsibility.