Կից ներկայացնում ենք Հ. Պետրոսյանի կենսագրությունը:
• 2014-2018թթ. Երևանի պետական համալսարան, Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետ, Քաղաքագիտության բաժին (քաղաքագիտության մագիստրոսի աստիճան):
• 2017թ. հունվար-հունիս ԱՄՆ-ի Ֆլեթչերի դիվանագիտության և իրավաբանության դպրոց:
• 2014թ. սեպտեմբեր- նոյեմբեր Ջ. Մարշալի կենտրոնի Ազգային անվտանգության դասընթացներ, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն:
• 2000-2004թթ. Երևանի պետական համալսարան, Իրավաբանական ֆակուլտետ (իրավաբանի որակավորում):
• 1996-2000թթ. Երևանի պետական համալսարան, Ընդհանուր տնտեսագիտության ֆակուլտետ (տնտեսագիտության բակալավրի աստիճան):
Աշխատանքային փորձ
• 15.04.2019-01.07.2019 ՀՀ Վարչապետի աշխատակազմի անվտանգության խորհրդի գրասենյակի անվտանգային քաղաքականության և հիմնարար փաստաթղթերի վարչության պետի պաշտոնակատար:
• 02.07.2018-15.04.2019 ՀՀ Վարչապետի աշխատակազմի անվտանգության խորհրդի գրասենյակի անվտանգային քաղաքականության և հիմնարար փաստաթղթերի վարչության ռազմավարական առաջնորդող փաստաթղթերի և քաղաքականության բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար:
• 2016 - 2018թթ. ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի անվտանգության խորհրդի քարտուղարության ռազմավարական գնահատման և տեղեկատվական քաղաքականության վարչության ռազմավարական գնահատումների բաժնի պետ:
• 2015-2016թթ. ՀՀ անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի ազգային անվտանգության ռազմավարության իրականացման վարչության պետաիրավական և ռազմաքաղաքական անվտանգության ռազմավարության իրականացման բաժնի գլխավոր մասնագետ:
• 2014-2015թթ. ՀՀ անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի արտաքին անվտանգության վարչության արտաքին կապերի և դիտարկումների բաժնի առաջատար մասնագետ:
• 2005-2009թթ. ՀՀ կառավարությանն առընթեր հարկային պետական ծառայության օպերատիվ հետախուզության վարչության ներքին անվտանգության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի բաժնի օպերատիվ աշխատող
• 2003-2005թթ. «Կոնվերսբանկ» ԲԲԸ-ի գլխամասի ֆակտորինգի բաժնի, վարկային մասնագետ:
• 2000-2002թթ. ՀՀ ազգային անվտանգության հատուկ գործողությունների ստորաբաժանում:
Այլ տվյալներ
• Ունի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական հատուկ ծառայության 1-ին դասի խորհրդականի դասային աստիճան:

Upon the decision of Prime Minister of Armenia, Hayk Petrosyan has been appointed Head of the Security Council Office.
Please, see H. Petrosyan's biography below.
Hayk R. Petrosyan
February 8, 1980, Yerevan
• 2014-2018, Yerevan State University, Faculty of International Relations, Department of Political Science (Master's Degree in Political Science),
• 2017, January-June, Fletcher School of Law and Diplomacy, United States of America,
• 2014, September-November, Training Courses on National Security, George C. Marshall Center, Federal Republic of Germany,
• 2000-2004, Yerevan State University, Faculty of Law (Bachelor degree),
• 1996-2000 Yerevan State University, Faculty of General Economics (Bachelor’s Degree).
• 15.04.2019-01.07.2019, Head of the Department for Security Policy and Fundamental Documents, Office of the Security Council of the Prime Minister's Office of the Republic of Armenia,
• 02.07.2018-15.04.2019, Head of the Leading Strategic Documents and Policy Division of the Department of Security Policy and Fundamental Documents, Office of the Security Council of the Prime Minister's Office of the Republic of Armenia,
• 2016 – 2018, Head of Strategic Evaluation Department of Strategic Assessment and Information Policy Division, Secretariat of the Security Council of the office to the President of the Republic of Armenia.
• 2015-2016 Chief Specialist of the Department of State and Legal-Military Security Strategy of the National Security Strategy Implementation Department of the RA Security Council,
• 2014-2015 Leading Specialist of the Department of External Relations and Oversight, External Security Divison of the RA Security Council,
• 2005-2009 Department of Internal Security and Anti-Corruption of the Operative Intelligence Department of the State Tax Service of the RA Government,