Արթուր Բաղդասարյանն ու Նիկոլայ Պատրուշևը քննարկել են հայ-ռուսական ռազմավարական գործակցության հեռանկարները
12 / 12 / 2013
Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք Մոսկվայում աշխատանքային այցով գտնվող Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի և Բելոռուսի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի պետական քարտուղար Ալեքսանդր Մեժուևի հետ:
Նիկոլայ Պատրուշևի հետ հանդիման ընթացքում կողմերը քննարկել են անվտանգության տարբեր ոլորտներում հայ-ռուսական ռազմավարական գործակցության ներկա վիճակը և հեռանկարները, երկու երկրների անվտանգության խորհուրդների աշխատակազմերի միջև համագործակցության խորացմանն առնչվող հարցեր:
Ալեքսանդր Մեժուևի հետ Արթուր Բաղդասարյանի հանդիպման ժամանակ կողմերը շեշտեցին հայ-բելոռուսական հարաբերությունների խորացման ուղղությամբ երկու երկրների անվտանգության խորհուրդների դերակատարության կարևորությունը, համագործակցության նոր ոլորտների բացահայտման անհրաժեշտությունը:
Արթուր Բաղդասարյանն իր բելոռուս գործընկերոջը պաշտոնական այցով հրավիրեց Հայաստան, ինչը սիրով ընդունվեց:
Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպում է ունեցել նաև Ուկրաինայի Անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղարի առաջին տեղակալ Ալեքսանդր Մեդվեդենկոյի հետ:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Ուկրաինայի համապատասխան կառույցների աշխատակազմերի միջև համագործակցության հաստատման, ինչպես նաև անվտանգությանը և պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր:

Artur Baghdasaryan and Nikolai Patrushev discussed the perspectives of the Armenian-Russian strategic partnership
12 / 12 / 2013
Secretary of the National Security Council Artur Baghdasaryan, who was on a working visit to Moscow, met with Secretary of the Security Council of the Russian Federation Nikolai Patrushev and State Secretary of the Security Council of the Republic of Belarus Alexander Mezhuyev.
During the meeting with Nikolai Patrushev the parties discussed the current state and perspectives of the Armenian-Russian strategic partnership in various spheres of security, as well as issues related to the deepening cooperation between the Security Councils of the two countries.
During the meeting with Alexander Mezhuyev, the parties stressed the importance of the role of the Security Councils of the two countries in deepening the Armenian-Belarusian relations and the necessity of revealing new spheres of cooperation.
Artur Baghdasaryan invited his Belarusian counterpart to Armenia on an official visit, which was accepted with gratitude.
Arthur Baghdasaryan also met with First Deputy Secretary of the Ukraine’s Security and Defense Council Alexander Medvedenko.
The parties discussed issues related to the cooperation between the Armenian and Ukrainian corresponding structures, as well as security and defense issues.