2014թ. կմեկնարկի ՌԴ պետական սահմանի դաշնային գործակալության գործունեությունը Հայաստանում
Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք Մոսկվայում աշխատանքային այցով գտնվող Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության Թմրանյութերի շրջանառության հսկողության դաշնային ծառայության ղեկավար Վիկտոր Իվանովի հետ:
Կողմերը քննարկել են թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի հարցերում ջանքերն համատեղելուն ուղղված, արդյունավետ համագործակցություն իրականացնելու ուղղությամբ մեխանիզմների կիրառման հարցերի լայն շրջանակ: Հանդիպման արդյունքներով կողմերի հանձնարարությամբ Թմրանյութերի շրջանառության հսկողության դաշնային ծառայության և ԱԱԽ աշխատակազմի միջև ստորագրվել է արձանագրություն, որում նախանշվել են համատեղ գործակցության շրջանակներում առաջիկայում իրականացվելիք միջոցառումները, ինչի արդյունքում Հայաստանում էապես կբարելավվի այս աշխատանքներում ներգրավված աշխատակիցների որակավորումը և համապատասխան մարմինների տեխնիկական հագեցվածությունը:
Ռուսատանի Դաշնության պետական սահմանի դաշնայաին գործակալության ղեկավար Յուրի Մալցևի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հայաստանյան ներկայացուցչության բացման մասին, ինչպես նաև պետական սահմանի արդիականացման աշխատանքների հիմնական ուղղությունների շուրջ, համաձայն որոնց արդեն 2014թ. մարտ ամսին կնշանակվեն համապատասխան պաշտոնատար անձինք և կմեկնարկի ՌԴ պետական սահմանի դաշնային գործակալության (Ռոսգրանիցա) գործունեությունը Հայաստանում, ինչը կարևոր նշանակություն կունենա Հայաստանում սահմանային ենթակառուցվածքների արդիականացման գործում:
Արթուր Բաղդասարյանը մասնակցել է նաև ԱՊՀ անդամ պետությունների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների հանդիպմանը և հանդես է եկել զեկույցով, որտեղ ներկայացվել է ՀՀ պաշտոնական դիրքորոշումները:
Վաղը նախատեսվում են Արթուր Բաղդասարայանի հանդիպումները ՌԴ ղեկավար այլ պաշտոնատար անձանց հետ, որից հետո նրա ղեկավարած պատվիրակությունը կվերադառնա Հայաստան:

The Russian agency for the state border facilities will commence activities in Armenia in 2014
Secretary of the National Security Council Artur Baghdasaryan, who was on a working visit to Moscow, met with Director of the Russian Federal Drug Control Service Viktor Ivanov.
The sides discussed a wide range of issues related to the avenues for combining efforts and carrying out effective cooperation in the fight against illegal drug trafficking. In addition, the NSC and the FSKN signed a protocol outlining the respective measures to be taken as a result of which the qualifications of the staff involved in these activities and the technical equipment of the relevant bodies will be substantially improved.
An agreement was reached with Director of the RF Federal Agency for the Development of the State Border Facilities Yury Maltsev on opening a representation in Armenia and modernizing the Armenian state border according to which in March, 2014, the respective officials will be appointed and the activities of the RF Federal Agency of the State Border will start in Armenia, which will play an important role in the modernization of border infrastructures in Armenia.
Artur Baghdasaryan participated in the meeting of the Secretaries of the Security Councils of the CIS member states. He delivered a report at the event and presented the official positions of Armenia.
Artur Baghdasaryan's meetings with other Russian officials are scheduled tomorrow, after which the delegation headed by him will return to Armenia.