Տեղի է ունեցել Հայաստանում անցկացվող «Կանալ-Կավկազ» լոկալ հակաթմրանյութային գործողության արդյունքների ամփոփման նիստը
04 / 10 / 2013
Տեղի է ունեցել Հայաստանում անցկացվող «Կանալ-Կավկազ» լոկալ հակաթմրանյութային գործողության արդյունքների ամփոփման նիստը, որին մասնակցել և ողջույնի խոսք է ասել Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
Այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանում անցկացվող «Կանալ-Կավկազ» լոկալհակաթմրանյութային գործողության արդյունքների ամփոփման նիստը, որին մասնակցելև ողջույնի խոսք է ասել Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար ԱրթուրԲաղդասարյանը:
Նիստին մասնակցել են ՀՀ Ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը, ՀԱՊԿ Գլխավորքարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան, ՌԴ թմրանյութերի շրջանառության հսկողությանդաշնային ծառայության տնօրեն Վիկտոր Իվանովը:
ԱԱԽ Քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն իր խոսքում մասնավորապես նշեց. <<ՀԱՊԿշրջանակում մենք յուրաքանչյուր տարի իրականացնում ենք «Կանալ» միջոցառումը, որինպատակն է միասնական ջանքերով պայքարել թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությանդեմ: Այս ուղղությամբ կուտակվել է հսկայական փորձ և ունենք դրական արդյունքեր: Այսօրվա հակաթմրանյութային գործողության յուրահատկությունը կայանում է նրանում, որ այն կրում է թիրախային, տեղային բնույթ և որի գործողության Միջազգայինհամակարգող շտաբը տեղակայված է Երևանում>>:
Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ ՀՀ ոստիկանության կողմից անցնողժամանակահատվածում իրականացվել են լայնածավալ աշխատանքներ, որոնցարդյունքները ս.թ. սեպտեմբերի 18-ին ամփոփվել են ԱԱԽ Քարտուղարիղեկավարությամբ գործող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստում:
Նշված հանձնաժողովը զբաղվում է թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմպայքարի հարցերով, և որի աշխատաքներն այս ոլորտում էականորեն բարձրացրել ենհամապատասխան պետական մարմինների գործունեության արդյունավետությունը: Արթուր Բաղդասարյանն իր խոսքում նշեց, որ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությանդեմ պայքարի բնագավառում Հայաստանը վերջին ժամանակահատվածում արձանագրել էառաջընթաց. «Չնայած դեռ կան լուծման ենթակա բազմաթիվ խնդիրներ, այդուհանդերձ, կարող ենք արձանագրել, որ այսօր Հայաստանը չի հանդիսանում թմրանյութ արտադրողերկիր, չի հանդիսանում թմրանյութեր տեղափոխելու տարանցիկ երկիր, իսկ դրաօգտագործման ցուցանիշները մեր երկրում բավականին ցածր են»:
Արթուր Բաղդասարյանը կարևորեց ՀԱՊԿ անդամ երկրների համապատասխանպետական մարմինների այս ոլորտում համագործակցությունը, որն էլ ավելի արդյունավետկարող է դարձնել թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարը. «Կանալ-Կավկազ»-ի նման միջոցառումների իրականացումը մեզ հնարավորություն է տալիսընդլայնել համագործակցությունը այս ոլորտում` դարձնելով այն ավելի արդյունաետ ևհամակարգված»:

The session of summarizing the results of the “Channel-Caucasus” local anti-drug operation conducting in Armenia took place
04 / 10 / 2013
The session of summarizing the results of the “Channel-Caucasus” local anti-drug operation conducting in Armenia took place. Secretary of the National Security Council Artur Baghdasaryan participated in the session and made a welcoming speech.
Today, the session of summarizing the results of the “Channel-Caucasus” local anti-drug operation conducting in Armenia took place. Secretary of the National Security Council Artur Baghdasaryan participated in the session and made a welcoming speech.
RA Police Chief Vladimir Gasparyan, CSTO Secretary General Nikolay Bordyuzha, Director of the Federal Service on Control of Drug Trafficking Victor Ivanov participated in the session.
In his speech, NSC Secretary Artur Baghdasaryan particularly mentioned: "Within the framework of the CSTO, every year we carry out a "Channel"event aimed at combating illegal drug trafficking through joint efforts. We have accumulated a lot of experience in this direction and we have positive results. The peculiarity of today's anti-drug activity lies in the fact that it has a targeted, local character and its International Coordination Headquarters is located in Yerevan. "
Artur Baghdasaryan noted that the Armenian Police have carried out large-scale work which was summed up at the session of the interdepartmental commission headed by the NSC Secretary on September 18. The commission, which engages in the fight against illegal drug trafficking, has considerably raised the efficiency of state agencies’ activities in this area.
Artur Baghdasaryan mentioned in his speech that in the fight against illegal drug trafficking Armenia has made progress in the recent period. “Although there are still many problems that need solution, we can say that Armenia does not manufacture drugs, it is not a transit country for drug trafficking and the level of drug use is low in the country”.
Artur Baghdasaryan highlighted the importance of the cooperation of the respective state agencies in the CSTO member states, which can make the fight against the illicit drug trafficking more effective. Implementation of such activities as “Channel-Caucasus” enables us to expand cooperation in this field, making it more productive and systematic. "