Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևն ու Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը քննարկել են Հայաստանում հայ-ռուսական համատեղ պահուստների տարածաշրջանային ենթակառուցվածք (ԱրմՌոսգոսռեզերվ) ստեղծելու աշխատանքների ընթացքին վերաբերող հարցեր
24 / 06 / 2013
Այսօր Կառավարության ընդունելության տանը պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգությանխորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևն ու Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը քննարկել են Հայաստանում հայ-ռուսական համատեղ պահուստներիտարածաշրջանային ենթակառուցվածք (ԱրմՌոսգոսռեզերվ) ստեղծելուաշխատանքների ընթացքին վերաբերող հարցեր: ԱրմՌոսգոսռեզերվըկունենա տարածաշրջանային նշանակություն նաև ՀԱՊԿ-իշրջանակներում: Այն կարևոր նշանակություն կունենա Հայաստանիպետական պահուստների համակարգի զարգացման տեսանկյունից:
Հայ-ռուսական պետական ռեզերվների գործակալության ստեղծումըպայմանավորված է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջևռազմարդյունաբերության համագործակցության մակարդակի ուարդյունավետության բարձրացմամբ, ինչն ամրագրված է ՀայաստանիՀանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև ստորագրվածռազմատեխնիկական համագործակցության ընդլայնման մասինպայմանագրով:
Ենթակառուցվածքի ստեղծման ընթացիկ աշխատանքների վերաբերյալքննարկում է տեղի ունեցել նաև ռուսական պատվիրակության կազմումՀայաստան ժամանած ՌԴ պետական ռեզերվների Դաշնայինգործակալության ղեկավարի տեղակալ Պյոտր Եֆանովի և <<Պետականռեզերվների գործակալություն>> ՊՈԱԿ-ի պետ Սերգեյ Շահինյանի միջև:
Քննարկումից հետո Պյոտր Եֆանովը և Սերգեյ Շահինյանը այցելել են ՀՀ ԱԻՆ Ճգնաժամային կառավարման կենտրոն, շրջայց են կատարել կենտրոնում, ծանոթացել իրականացվող աշխատանքներին:

Secretary of the Russian Security Council Nikolai Patrushev and Secretary of the National Security Council Artur Baghdasaryan will discuss issues related to the establishment of the Armenian-Russian Regional Infrastructure Reserve (ArmRosgosphere) in Armenia.
24 / 06 / 2013
Today, Secretary of the Russian Security Council Nikolay Patrushev and Secretary of the National Security Council Artur Baghdasaryan discussed issues related to the establishment of the Armenian-Russian Regional Infrastructure (ArmRosgosphere) Regional Reserve in Armenia. ArmRosgoservice will have regional significance within the CSTO framework. It will play an important role in the development of the state reserve system of Armenia.
Establishment of the Armenian-Russian Reserve Agency is conditioned by the increase of the level and efficiency of the military industry cooperation between Armenia and Russia, which is enshrined in the Treaty on the Enhancement of Military-Technical Cooperation between the Republic of Armenia and the Russian Federation.
A discussion on the ongoing work on infrastructure was also held between Deputy Head of the Federal Agency of Russian Federal State Reserves Pyotr Efanov and Head of the RA State Reserves Agency SNCO Sergey Shahinyan.
After the discussion Pyotr Efanov and Sergey Shahinyan visited the Crisis Management Center of the RA Ministry of Emergency Situations, toured the center and got acquainted with the activities.