Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած պատվիրակությունն այսօր Սանկտ-Պետերբուրգում մասնակցեց ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստին
23 / 11 / 2012
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած պատվիրակությունն այսօր Սանկտ-Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում մասնակցեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի և ՀԱՊԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի Խորհրդի համատեղ նիստին, որի ընթացքում քննարկվեցին հավաքական անվտանգության խնդիրների լուծման գործում ՀԱՊԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի և Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի փոխգործակցության, ինչպես նաև Աֆղանստանից կոալիցիոն ուժերի դուրսբերման հետևանքերի և իրավիճակի հնարավոր սրման դեպքում ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի ամրապնդմանն առնչվող հարցեր:
Նիստում ելույթով հանդես եկավ ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, ով ընդհանուր գնահատական տվեց Աֆղանստանի հետ կապված իրավիճակին և անդրադարձավ ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող մի շարք հարցերի:
Դրանք վերաբերում էին ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների միջև ռազմարդյունաբերական ոլորտում փոխգործակցության, միջպետական մակարդակով ընդունված որոշումների իրականացման ապահովման ու իրավական աջակցության, տեղեկատվության փոխանակման ոլորտում մեխանիզմների ներդրմանն ու կատարելագործմանը:
Իր ելույթում Արթուր Բաղդասարյանը տեղեկացրեց նիստի մասնակիցներին, որ 2013 թվականին կկազմակերպվի և կանցկացվի «Կանալ-Կավկազ» լոկալ հակաթմրանյութային գործողությունը, որի Միջազգային համակարգող շտաբը տեղակայվելու է Երևանում:

Artur Baghdasaryan participated in the joint session of the Committee of Secretaries of the Security Councils of the Collective Security Treaty Organization
23 / 11 / 2012
Today, the delegation headed by Secretary of the National Security Council Artur Baghdasaryan participated in the joint session of the Committee of Secretaries of the Security Councils of the Collective Security Treaty Organization and the CSTO Parliamentary Assembly Council at Tauride Palace in Saint Petersburg. During the session the participants discussed issues related to the cooperation of the the CSTO Parliamentary Assembly Council and the Committee of Secretaries of the Security Councils on the collective security issues, as well as the consequences of the withdrawal of the coalition forces from Afghanistan and the strengthening of the CSTO collective security system in case of possible escalation of the situation.
Secretary of the National Security Council Artur Baghdasaryan delivered a speech at the session, and gave a general assessment of the situation in Afghanistan, touched upon a number of issues related to the expansion of the cooperation within the CSTO.
In his speech Artur Baghdasaryan informed the participants that in 2013 the Kanal-Kavkaz local anti-drug operation will be organized and implemented, the International Coordination Headquarters of which will be located in Yerevan.