ԱԽ քարտուղարի ելույթը
Սույն թվականի նոյեմբերի 20-ին Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք Մոսկվայում տեղի ունեցավ ԱՊՀ անդամ երկրների Անվտանգության խորհրդի քարտուղարների յոթերորդ ամենամյա հանդիպումը։
Հանդիպման ընթացքում Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդես եկավ ելույթով։
Ստորև ներկայացնում ենք ելույթն ամբողջությամբ:
«Բարի օր, հարգելի՛ գործընկերներ,
Նախևառաջ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևին այսօրվա հանդիպումը բարձր մակարդակով կազմակերպելու և ցուցաբերած ջերմ ընդունելության և հյուրընկալության համար:
Օգտվելով ընձեռնված հնարավորությունից՝ ողջունում եմ մեր հանդիպման բոլոր մասնակիցներին և մաղթում բոլորին արդյունավետ աշխատանք:
Այսօր մենք բավականին հագեցած օրակարգ ունենք. մենք լսեցինք ինչպես տեղեկատվական, այնպես էլ արդիական հարցերի քննարկման զեկույցներ, որոնք հետաքրքիր էին և բովանդակալից:
Հաշվի առնելով իմ ելույթի կանոնակարգը՝ տեղեկատվական զեկույցներից ցանկանում եմ առանձնացնել Ռուսաստանի Զինված ուժերի Ինժեներական զորքերի ներկայացուցչի զեկույցը Միջազգային հակաականային կենտրոնի գործունեության վերաբերյալ և մարդասիրական ականազերծման մասին ցուցադրված ֆիլմը: Դուք իրականում շատ կարևոր, օգտակար և ազնվական գործ եք անում, չէ՞ որ Ձեր շնորհիվ հազարավոր մարդիկ ողջ են մնում, առողջ ու անվտանգ:
Այս թեման հետաքրքիր է մեզ նաև այն պատճառով, որ 2019 թվականի փետրվարին Սիրիայում իր առաքելությունն սկսեց հայ մասնագետների խումբը, որի կազմի մեջ են մտնում ականազերծման մասնագետներ, բժշկական անձնակազմ, ինչպես նաև նրանց անվտանգությունն ապահովող անձիք: Հայկական առաքելության գործունեությունն իրականացվում է ռուսական կողմի հետ համագործակցությամբ և նրա տեխնիկական աջակցությամբ:
Ցանկանում եմ նաև կարճ անդրադառնալ այն պատճառներին, որոնցով առաջնորդվելով որոշեցինք մարդասիրական առաքելություն ուղարկել Սիրիա:
Առաջինը պատմականն է: Հարյուր տարի առաջ սիրիացիները պատսպարեցին Օսմանյան կայսրությունում ցեղասպանությունից փրկված հազարավոր հայերի: Եվ այսօր, երախտագիտությամբ հիշելով այդ ժամանակ ցուցաբերած աջակցությունը, մենք, պատկերավոր ասած, ձգտում ենք վերադարձնել պարտքը, օգնել Սիրիային, որը հիմա դժվարության մեջ է, և ինքն ունի օգնության կարիք:
Երկրորդ գործոնը Սիրիայում խոշոր հայկական համայնքի առկայությունն է:
Մեր պետությունը պատասխանատվություն է զգում արտերկրում գտնվող մեր հայրենակիցների նկատմամբ: Այդ պատճառով, սիրիական կառավարության կողմից պաշտոնական դիմումին համապատասխան, Սիրիա մարդասիրական առաքելություն ուղարկելու վերաբերյալ որոշում կայացնելիս մենք հաշվի ենք առել նաև Հալեպ քաղաքի հայկական համայնքի խնդրանքը:
Երրորդ՝ Հայաստանը, լուծելով սեփական անվտանգության հարցերը, պատասխանատվություն է զգում նաև ընդհանուր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման համար: Այդ առումով մենք միշտ ձգտում ենք ունենալ ընդհանուր գործում մեր ներդրումը, և Սիրիա ուղարկված մարդասիրական առաքելությունը հենց այս տրամաբանության մեջ է:
Անցած ժամանակահատվածում առաքելության աշխատանքի արդյունքում հայկական սակրավորները Սիրիայում ականազերծել են տասնյակ հազարավոր քառակուսի մետր տարածք՝ օգնելով տեղացիներին վերագտնել կյանքի խաղաղ, նորմալ ռիթմը: Հայկական մարդասիրական առաքելության բժիշկները նշված ժամանակահատվածում բժշկական օգնություն են ցուցաբերել հազարավոր սիրիացիների, իրականացրել են հարյուրավոր վիրաբուժական վիրահատություններ: Ընդ որում՝ ցանկանում են ընդգծել, որ մենք կարևորում ենք մեր առաքելությունը անգամ մեկ մարդկային կյանք փրկելու դեպքում:
Այս տարվա հոկտեմբերի 14-ին հայկական մարդասիրական առաքելության մասնագետների հերթական խումբը մեկնեց Սիրիա՝ փոխարինելով այնտեղ գտնվող նախորդ խմբին, և ներկայումս նրա գործունեությունը Սիրիայում հաջողությամբ շարունակվում է:
***
Ինչ վերաբերում է քննարկման ենթակա հարցերին, ապա օրակարգի հերթականությամբ ցանկանում եմ նախևառաջ անդրադառնալ անվտանգության ապահովման համար քիմիական և կենսաբանական սպառնալիքներին:
Տեղեկացնեմ, որ ներկայումս Հայաստանի Հանրապետությունում Անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի համակարգող դերակատարությամբ ընթանում է Ազգային անվտանգության նոր ռազմավարության մշակման գործընթացը: Աշխատանքներն արդեն մոտենում են ավարտին, և շուտով մենք քննարկման կներկայացնենք փաստաթղթի ամբողջական նախագիծը, որը կընդունվի վերջնական համաձայնեցումից հետո:
Կենսաբանական անվտանգության մասով ընդգծեմ, որ 2018 թվականի հոկտեմբերի 8-ի՝ Հայաստանի Հանրապետության Վարչապետի որոշմամբ ստեղծվել է Կենսաբանական անվտանգության հարցերով աշխատանքային խումբ, որի ղեկավարումը վերապահվել է ինձ: Ներկայումս աշխատանքային խումբը, համակարգվելով Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի անձնակազմի կողմից, ակտիվ աշխատանքներ է իրականացնում նորմատիվ բազայի ստեղծման և կատարելագործման, այդ ոլորտում միջոցառումների իրականացման և միջազգային համագործակցության զարգացման ուղղությամբ: Մեծ ծավալով աշխատանք է իրականացվել, և մեծապես հենց աշխատանքային խմբի կողմից իրականացված աշխատանքի շնորհիվ են մեր գործընկերների մոտ փարատվել եղած կասկածները:
Մեր կողմից պատրաստվում է «Կենսաբանական անվտանգության և կենսաբանական պաշտպանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագիծ, որը համակարգային կերպով պետք է կարգավորի այդ ոլորտը: Նրանում կսահմանվեն պետական մարմինների լիազորություններն ու պարտականությունները, կհաստատվեն հետազոտությունների անցկացման պահանջները, կենսաբանորեն վտանգավոր նյութերի արտադրության, օգտագործման, պահեստավորման, ներմուծման, արտահանման, տարանցման և այլ գործողությունների կանոններն ու կանոնակարգերը, կլուծվեն այլ կարևոր հարցեր: Հիմնական սկզբունքը, որով մենք առաջնորդվում ենք այս ոլորտում, ոլորտի թափանցիկությունն է, Մանրէաբանական (կենսաբանական) և թունավորող նյութեր պարունակող զենքի մշակման, արտադրության և կուտակման արգելման և դրա ոչնչացման մասին կոնվենցիայի դրույթների անվերապահ և հստակ կատարումը:
Այս կոնտեքստում ուզում են առանձնահատուկ ընդգծել, որ Հայաստանում գտնվող կենսաբանական լաբորատորիաները գործում են միայն մեր իրավասության ներքո, մեր պետության պետական գերատեսչությունների ենթակայությամբ և համալրված են բացառապես տեղական մասնագետներով:
Դրա հետ միաժամանակ Հայաստանի Հանրապետությունը կարևորում է կենսաբանական անվտագության ոլորտում միջազգային համագործակցության զարգացումը: Ի հաստատումն դրա՝ նշեմ, որ այս տարվա հոկտեմբերի 3-ին Մոսկվայում տեղի ունեցան կենսաբանական անվտանգության հարցերով խորհրդակցություններ՝ ռուս-հայկական շահագրգիռ կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, որոնց ընթացքում այս հարցի համար փոխանակվեցին մանրակրկիտ և վստահելի կարծիքներ: Խորհրդակցությունները ևս մեկ անգամ հաստատեցին Ռուսաստանի և Հայաստանի մոտեցումների ընդհանրությունը և կենսաբանական անվտանգության ոլորտում մասնագիտացված բազմակողմ հարթակներում սերտ համակարգման և փոխգործակցության պատրաստակամությունը:
Մենք նաև պատրաստ ենք համագործակցության ԱՊՀ շրջանակներում ինչպես բազմակողմանի ձևաչափով, այնպես էլ երկկողմ հարթությունում՝ բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ: Կենսաբանական անվտանգության ոլորտում մեր համագործակցության զարգացման համար կարևոր նշանակություն ունեն Համագործակցության շրջանակներում նորմատիվ-իրավական բազայի զարգացումը, փորձի փոխանակումը, մասնագետների փոխադարձ այցելությունները, սեմինարների և քննարկումների անցկացումը, համատեղ միջոցառումների իրականացումը:
Ինչ վերաբերում է Աֆղանստանի Իսլամական Հանրապետությունում տիրող իրավիճակին՝ ավելացնեմ, որ այդ կոնտեքստում մենք կարևորում ենք մասնագիտացված միջազգային հարթակներում ԱՊՀ անդամ պետությունների ջանքերի համախմբման գործընթացը, ներկայումս առկա բոլոր ձևաչափերի և հնարավորությունների օգտագործումը:
Մասնավորապես՝ Հայաստանի Հանրապետությունը մասնակցում է ՀԱՊԿ Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդին կից Աֆղանստանի հարցով աշխատանքային խմբի գործունեությանը, որն ուղղված է այդ գծով ՀԱՊԿ անդամ պետությունների գործունեության համակարգմանը: Այս աշխատանքային խմբի վերջին նիստը տեղի է ունեցել 2019 թվականի հոկտեմբերի 28-29-ին, Դուշանբեում:
Աֆղանստանից բխող անվտանգության լուրջ սպառնալիքներից մեկը թմրավաճառությունն է, որը վերածվել է համաշխարհային խնդրի: Հայաստանի Հանրապետությունը ակտիվորեն մասնակցում է թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարին ուղղված միջոցառումներին: Որպես օրինակ նշեմ, որ 2019 թվականի սեպտեմբերի 23-27-ը ՀԱՊԿ հովանու ներքո իրականացվող «ԿԱՆԱԼ» հակաթմրանյութային տարածաշրջանային համալիր գործողության շրջանակներում իրականացվեց «Կանալ-Կովկասյան հողապատնեշ» ենթատարածաշրջանային հակաթմրանյութային գործողությունը, որի միջազգային համակարգման շտաբը տեղակայվել էր Երևանում: Գործողությունների մասնակից պետությունների իրավապահ մարմինների և հատուկ ծառայությունների համատեղ աշխատանքի արդյունքում ՀԱՊԿ անդամ բոլոր երկրների տարածքն ընդգրկող ահռելի տարածքում ապօրինի շրջանառությունից առգրավվել է ավելի քան 17 տոննա թմրամիջոց, բացահայտվել է ավելի քան 1600 թմրանյութերի հետ կապված հանցագործություն, ձերբակալվել է թմրավաճառության հետ կապված ավելի քան 2600 անձ:
Որպես Աֆղանստանում խաղաղության և կայունության հաստատմանն ուղղված համագործակցության մեկ այլ ուղղություն՝ կցանկանայի նշել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, 2010 թվականից սկսած, մասնակցում է Աֆղանստանում անվտանգությունը խթանելու համար միջազգային առաքելություններին՝ իր ներդրումն ունենալով միջազգային հավաքական ուժերում: Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակում է մասնակցել Աֆղանստանում իրականացվող «Վճռական աջակցություն» առաքելությանը:
Աֆղանական խնդրի հետ սերտ կապված է մեր օրակարգի մեկ այլ թեման ևս՝ օտարերկրյա ահաբեկիչներից եկող սպառնալիքների չեզոքացմանն ուղղված համագործակցության բարելավումը և ԱՊՀ անդամ պետությունների տարածքով նրանց տեղաշարժի բացառումը:
Չնայած նրան, որ Հայաստանում օբյեկտիվ պատճառներով բացակայում են բարենպաստ պայմաններ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների գործունեության և ահաբեկչության ֆինանսավորման համար, մենք հասկանում ենք, որ որպես տարանցիկ ճանապարհ գրոհայինները կարող են օգտագործել նաև մեր երկրի տարածքը: Ներկայումս ոչ ոք չի կարող պնդել, որ կարող է հեռու մնալ այդ գործընթացներից: Այդ պատճառով մենք անընդհատ հսկողության տակ ենք պահում իրավիճակը և հետևում միտումներին՝ պատրաստ լինելով ժամանակին արձագանքել իրավիճակի ցանկացած փոփոխությանը:
Մասնավորապես՝ այս տարի ՀԱՊԿ անդամ երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետությունում, անց է կացվել «Վարձկան» օպերատիվ-պրոֆիլակտիվ համալիր միջոցառումների ակտիվ փուլը, որն ուղղված էր գրոհայինների վերաբաշխումն ու փոխադրումը կանխելուն:
Մենք նաև աշխատանքներ ենք իրականացնում Շանհայի համագործակցության կազմակերպության շրջանակներում համագործակցության հաստատման ուղղությամբ, որտեղ Հայաստանն ունի երկխոսության գործընկերոջ կարգավիճակ, մասնավորապես՝ ՇՀԿ հակաահաբեկչական տարածաշրջանային կառույցի ձևաչափում:
Ուզում եմ նաև հատուկ նշել, որ Հայաստանի Հանրապետությունում չի գրանցվել դեպք, որ որևիցե կազմակերպություն կամ կառույց դատական կարգով ճանաչվի ահաբեկչական: Այսինքն՝ այս առումով մենք, ի տարբերություն այլ երկրների, հանդիսանում ենք բարեկեցիկ երկիր:

Speech of the SC Secretary
The 7th annual meeting of the CIS Security Council Secretaries took place in Moscow, the capital of Russian Federation on November 20.
During the meeting the Secretary of the Security Council Mr. ArmenGrigoryan made a speech.
Below we present the full speech.
“Good day, dear colleagues,
First of all, I would like to express my heartfelt gratitude to the Secretary of the Security Council of Russia Nikolay Patrushev for today's meeting, as always, for the high level of organization and warm reception and hospitality.
Taking advantage of this opportunity I would like to great all the participants of our meeting and wish all effective work.
Today we have a quite rich agenda: we listened to both informative reports and current affairs discussion reports, which were interesting and meaningful.
Considering the regulation of my speech, from the information reports, I would like to highlight the report of the Russian Armed Forces Engineering Representative on the International Mine Action Center and the screening of the film on humanitarian demining.You are really doing a very important, useful and noble job. Thanks to you, thousands of people stay alive, healthy and safe.
We are also interested in this topic, because in February 2019 a group of 83 Armenian specialists began its mission in Syria, which includes demining specialists, medical staff, and persons ensuring their safety.The activities of the Armenian mission are carried out in cooperation with the Russian side and with its technical support.
I would also like to briefly address the reasons why we decided to send a humanitarian mission to Syria.
The first is historical. Hundreds of years ago, Syrians took refuge in the thousands of Armenians who survived the genocide in the Ottoman Empire.And today, gratefully remembering the support we had at that time,in a figurative way, we strive to repay debt, to help Syria, which is in trouble now and needs help.
The second factor is the presence of a large Armenian community in Syria. Our state feels responsible for our compatriots abroad.Therefore, in deciding whether to send a humanitarian mission to Syria in response to an official request by the Syrian government, we also took into account the request of the Armenian community in Aleppo.
Third, Armenia, while addressing its own security issues, also feels responsible for ensuring peace and stability in the region as a whole.In this regard, we always strive to make our contribution to the common cause, and the humanitarian mission sent to Syria is exactly in this logic.
As a result of mission work over the past year, Armenian sappers have cleared tens of thousands of square meters of land in Syria, helping locals regain a peaceful, normal life.
Doctors of the Armenian Humanitarian Mission provided medical assistance to thousands of Syrians during the period, carrying out hundreds of surgeries. At the same time, I would like to emphasize that we value our mission even in saving one human life.
In this year on October 14th another group of specialists in the Armenian humanitarian mission left for Syria replacing the previous group there, and its operations in Syria now continues successfully.
As for the issues under discussion, I would like to first of all address the chemical and biological threats to safety.
I would like to inform you that the process of developing a new National Security Strategy is underway with the coordinating role of the Security Council staff in the Republic of Armenia.The process is already nearing completion, and we will soon submit the full text of the draft document, which will be accepted after final agreement.
With regard to biological safety, I would like to emphasize that by the decision of the Prime Minister of the Republic of Armenia on October 8, 2018, a Biological Safety Working Group has been set up and I have been entrusted to manage it.
Currently, the Working Group, co-ordinated by the staff of the Armenian Security Council, is actively working on the creation and improvement of the regulatory framework, implementation of measures in this area and development of international cooperation.A great deal of work has been done, and largely due to the work done by the working group, doubts have been dispelled by our partners.
We are preparing a draft law of the Republic of Armenia on Biological Safety and Biological Protection, which should regulate this sphere systematically.
It will define the powers and responsibilities of state bodies, requirements for research, rules and regulations for the production, use, storage, import, export, transit and other operations of biologically hazardous substances will be approved, other important issues will be resolved.
The basic principle that guides us in this area is openness and transparency in the field, unconditional and precise implementation of the provisions of the Convention on the Prohibition of the Development, Prohibition and Production of Weapons containing Microbial (Biological) and Toxic Substances.
In this context, we would like to emphasize that the biological laboratories in Armenia operate only under our jurisdiction, under the jurisdiction of our state agencies and are staffed exclusively by local specialists.
At the same time, the Republic of Armenia attaches importance to the development of international cooperation in the field of biological security.
To confirm it, I would like to note that on October 3 of this year Russian-Armenian consultations on biological security were held in Moscow with the participation of stakeholders, during which a thorough and reliable exchange of views on this issue took place.The consultations reaffirmed the commonality of approaches between Russia and Armenia and readiness for close coordination and interaction in multilateral platforms specialized in biological safety.
We are also ready to cooperate within the CIS both in a multilateral format and with all stakeholders in the bilateral dimension.Development of a normative-legal framework, exchange of experience, mutual visits of specialists, holding seminars and discussions, conducting joint events are important for the development of our cooperation in the field of biological safety.
As for the situation in the Islamic Republic of Afghanistan, I would like to add that in this context we attach importance to the process of consolidating the efforts of the CIS member states on specialized international platforms, utilizing all the existing formats and capabilities.
In particular, the Republic of Armenia participates in the activities of the Working Group on Afghanistan under the CSTO Council of Foreign Ministers, aimed at coordinating the activities of the CSTO member states in that direction.The last meeting of this working group took place on October 28-29, 2019 in Dushanbe.
One of the major security threats from Afghanistan is drug trafficking, which has become a global issue. The Republic of Armenia also actively participates in measures aimed at combating drug trafficking.
As an example, I would like to mention that September 23-27, 2019, within the framework of the "CANAL" regional anti-drug complex operation under the auspices of the CSTO, the sub-regional anti-drug operation "Canal-Caucasian Fence" was carried out, whose international coordination headquarters was located in Yerevan.As a result of the joint work of the law enforcement agencies and special services of the States Parties to the Action, more than 17 ton of narcotics were seized from the vast territory of all CSTO member states, more than 1,600 drug crimes were discovered, and more than 2600 were arrested for drug trafficking.
As another area of cooperation for the establishment of peace and stability in Afghanistan, I would like to note that since 2010 the Republic of Armenia has been participating in international missions to promote security in Afghanistan, with its contribution to international collective forces.The Republic of Armenia continues to participate in the "Resolute Support Missionin Afghanistan".
Closely related to the Afghan issue is another issue on our agenda - improving cooperation on neutralizing threats from foreign terrorists and excluding them from moving across the CIS.
Despite the lack of favorable conditions for the operation and financing of international terrorist organizations in Armenia for objective reasons, we understand that insurgents can also use our territory as a transit route.Now no one can claim that they can stay away from these processes. So we constantly monitor the situation and follow trends, ready to respond in time to any change in the situation.
In particular, this year the active phase of the "Mercenary" operative-prophylactic complex measures were implemented in the CSTO member states, including in the Republic of Armenia, aimed at preventing the redistribution and transportation of the militants.
We are also working to establish cooperation within the Shanghai Cooperation Organization, where Armenia has the status of a dialogue partner, in particular in the formulation of the SCO Anti-Terrorism Regional Framework.
I would also like to specifically mention that in the Republic of Armenia there has been no case of any organization or institution being judged to be a terrorist organization. that is, in this respect we, unlike other countries, are a prosperous country.