Մշակվել է ՀՀ-ԵՄ համագործակցության 2012-2013թթ. ծրագիրը
Այսօր ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիստեայի համանախագահությամբ տեղի է ունեցել ԵՄ խորհրդատվական խմբի Խորհրդի ութերորդ նիստը:
Խորհրդի հերթական նիստին մասնակցում էին համապատասխան աշխատանքներում ներգրավված ՀՀ պետական գերատեսչությունների ղեկավարները, ԵՄ խորհրդատվական խմբի խորհրդատուները, ԵՄ անդամ երկրների դեսպանները, ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի և այլ միջազգային կառույցների ղեկավար կազմը:
Բացման խոսքում շնորհավորելով դեսպան Տրայան Հրիեստեային Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ` ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը հույս է հայտնել, որ նրա առաքելությունը կլինի արդյունավետ և նորանշանակ ղեկավարը նոր որակներ կհաղորդի ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը` շարունակելով լավ ավանդույթները:
“Ես կարծում եմ, որ Հայաստանը Արևելյան գործընկերության այն ակտիվ երկրներից է, որտեղ բարեփոխումները նախանշված ուղղություններով և ժամանակացույցով առաջ են ընթանում: Հայաստանի համար ընդունելի է “ավելին ավելիի դիմաց” ԵՄ հռչակած կարգախոսը”,- ասել է Արթուր Բաղդասարյանը և ընդգծել, որ հաջողությամբ ավարտվում է ՀՀ-ԵՄ համագործակցության 2009-2011թթ. ծրագիրը և արդեն պատրաստ է ԵՄԽԽ-ի հետ համատեղ մշակված 2012-2013թթ. ծրագիրը: Ծրագիրն արդեն ուղարկվել է բոլոր շահագրգիռ գերատեսչություններին և նախատեսվում է արդեն 2012թ. սկզբին այն քննարկել ԱԱԽ նիստում և ներկայացնել Հանրապետության Նախագահի վավերացմանը:
ԵՄ պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար դեսպան Տրայան Հրիստեան շնորհակալություն է հայտնել նիստը համանախագահելու և Հայաստանում ԵՄ-ի հատուկ նախաձեռնություններից մեկի` ԵՄԽԽ-ի գործունեության քննարկմանը մասնակցելու հրավերի համար և վերահաստատել իր պատրաստակամությունը ըստ ամենայնի նպաստել երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը: “Պատիվ եմ համարում ղեկավարելու ԵՄ պատվիրակությունը Հայաստանում` հաշվի առնելով այն լուրջ դրական զարգացումները, որոնք առկա են ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում”,- ասել է դեսպանը:
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն և Գերմանիայի դեսպան Հանս Յոխեն-Շմիդտը իրենց խոսքում բարձր են գնահատել Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության ընթացքը:
ԵՄ խորհրդատվական խմբի ղեկավար Անթի Հարթիկայնեն ներկայացրել է խմբի գործունեության 2011թ. վերջին եռամսյակի հաշվետվությունը և 2012թ. առաջին եռամսյակի աշխատանքային ծրագիրը:

Armenia-EU Cooperation program for 2012-2013 has developed
Secretary of Armenia's National Security Council Artur Baghdasaryan and the newly appointed head of the EU delegation to Armenia, Ambassador Traian Hristea co-chaired the 8th sitting of the EU Advisory Group Board. Participating in the sitting were also representatives of Armenia's government agencies, experts of the EU Advisory Group, EU member-states' ambassadors to Armenia, executives of UN, OSCE and other international agencies' offices in Armenia. In his opening speech, congratulating Ambassador Traian Hristea on his appointment as the Head of the EU Delegation to the Republic of Armenia, NSC Secretary Artur Baghdasaryan expressed hope that his mission would be effective and the newly appointed head would convey new qualities to the Armenia-EU cooperation, continuing the good traditions. “I believe that Armenia is one of the active countries of the Eastern Partnership where reforms are moving forward with the outlines and timetable. EU slogan “more for more” acceptable for Armenia”- said Arthur Baghdasaryan and pointed out successful completion of the Armenia-EU cooperation program for 2009-2011 and said that an Armenia-EU Advisory Group joint cooperation program for 2012-2013 has been drafted. The program has been sent out to all the relevant agencies, and at its sitting early in 2012 the RA National Security Council is expected to discuss it and submit it to the Armenian president for ratification. Ambassador Traian Hristea expressed his gratitude for the invitation to co-chair the sitting of the EU Advisory Group Board and participate in the discussions. He re-affirmed his willingness to contribute to development of the Armenia-EU relations. “I consider it an honor to lead the EU Delegation to Armenia in view of the serious positive developments in Armenia-EU relations",-the Ambassador said.
French Ambassador to Armenia Henri Reynaud and German Ambassador to Armenia Hans-Jochen Schmidt made a high appraisal of the Armenia-EU cooperation.
Head of the EU Advisory Group Antti Hartikainen presented a report on the Group's activities in the last three months of 2011, and planned activities for the first three months of 2012.