Հայաստանն ու Հնդկաստանը անվտանգության հարցերով խորհրդակցություններ կանցկացնեն
Այսօր շարունակվել են Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած պատվիրակության հանդիպումները Հնդկաստանում: Հնդկաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Շիվ Շանկար Մենոնի եւ Արթուր Բաղդասարյանի առանձնազրույցից հետո կայացել են ընդլայնված բանակցություններ, քննարկվել են անվտանգության ոլորտում հայ-հնդկական համագործակցության հետագա խորացման հնարավորությունները:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հնդկաստանի եւ Հայաստանի միջեւ անվտանգության հարցերով պարբերաբար խորհրդակցություններ անցկացնել, ինչը հնարավորություն կտա ավելի մոտեցնել միմյանց դիրքորոշումները անվտանգության մարտահրավերներին դիմակայելու գործում: Կողմերը կարեւորել են երկխոսությունը տարածաշրջանային եւ միջազգային անվտանգության ապահովման գործում: Արթուր Բաղդասարյանը Շիվ Շանկար Մենոնին հրավիրել է Հայաստան, հրավերն ընդունվել է: Քննարկվել է նաև Հայաստան կատարվելիք այցի ընթացքում Հայաստանի եւ Հնդկաստանի անվտանգության խորհուրդների միջեւ անվտանգության ոլորտում համագործակցության մասին հուշագիր ստորագրելու հարցը, ինչը նոր լիցք կհաղորդի երկու երկրների փոխհարաբերություններին, կստեղծվի երկկողմ հետքրքրություն ներկայացնող տարաբնույթ հարցեր քննարկելու գործուն մեխանիզմ:
Հեռահաղորդակցության եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների պետնախարար Սաչին Պայլոտի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության խորացման, միջբուհական համատեղ կրթական ծրագրերի իրականացման եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր: Հանդիպման ընթացքում որոշվել է կյանքի կոչել դեռեւս 2006 թվականին ձեռք բերված պայմանավորվածությունը` Երեւանում բացել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հայ-հնդկական կենտրոն: Արթուր Բաղդասարյանը հույս է հայտնել, որ դա կարող է հիմք հանդիսանալ այս ոլորտում հետագա համագործակցության խորացման համար: Կողմերը պայմանավորվել են ջանքեր գործադրել այս տարվա ընթացքում կենտրոնի ստեղծման մեկնարկը տալու համար: Սաչին Պայլոտը պատրաստակամություն է հայտնել ըստ ամենայնի աջակցել այդ գործին: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաեւ աշնանը Երեւանում կազմակերպել համաժողով, որին կմասնակցեն երկու երկրների բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագետներ, գիտնականներ, գործարարներ:
Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպել է նաեւ Հնդկաստանի առեւտրաարդյունաբերական պալատի դաշնության գլխավոր տնօրեն Ռաջիվ Կումարի հետ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խորացնել հայ-հնդկական տնտեսական համագործակցությունը, ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին կազմակերպել հայ-հնդկական գործարար համաժողով:

Армения и Индия проведут консультации по вопросам безопасности
Сегодня в Индии продолжались встречи делегации, возглавляемой Секретарем Совета национальной безопасности Армении Артуром Багдасаряном.
После встречи тет-а-тет Секретаря Совета национальной безопасности Индии Шива Шанкара Менона и Артура Багдасаряна состоялись переговоры в расширенном составе, в ходе которых были обсуждены возможности дальнейшего углубления армяно-индийского сотрудничества в сфере безопасности. Достигнута договоренность регулярно проводить консультации между Арменией и Индией по вопросам безопасности, что позволит еще более сблизить обоюдные позиции в деле противостояния вызовам безопасности. Стороны подчеркнули важность диалога в деле обеспечения региональной и международной безопасности. Артур Багдасарян пригласил Шива Шанкара Менона в Армению, приглашение было принято. Обсуждался также вопрос подписания в ходе предстоящего визита в Армению меморандума о сотрудничестве между Советами безопасности Армении и Индии в сфере безопасности, что придаст новый импульс двусторонним отношениям и позволит создать действенный механизм для обсуждения различных представляющих взаимный интерес вопросов.
В ходе встречи с госминистром телекоммуникации и информационных технологий Индии Сачином Пайлотом были обсуждены вопросы углубления сотрудничества в сфере высоких технологий, реализации совместных межвузовских образовательных программ и другие представляющие взаимный интерес вопросы. На встрече было принято решение осуществить достигнутую еще в 2006 году договоренность - открыть в Ереване армяно-индийский центр информационных технологий. Артур Багдасарян выразил надежду, что это может стать основой для дальнейшего углубления взаимного сотрудничества в этой сфере. Стороны договорились предпринять усилия для начала реализации проекта создания центра в течение этого года. Сачин Пайлот выразил готовность оказать полное содействие в этом деле. Была достигнута также договоренность организовать в Ереване конференцию, в которой примут участие специалисты, ученые и предприниматели сферы высоких технологий обеих стран.
Артур Багдасарян встретился также с генеральным директором федерации торгово-промышленной палаты Индии Радживом Кумаром. Была достигнута договоренность углубить армяно-индийское экономическое взаимодействие и организовать в сентябре текущего года армяно-индийский деловой форум.