Սոչիում սկսվել են անվտանգության հարցերը համակարգող պաշտոնյաների քննարկումները
ՌԴ անվտանգության խորհրդի նախաձեռնությամբ Սոչիում կայացող անվտանգության հարցերը համակարգող պաշտոնյաների միջազգային հանդիպման առաջին օրը` հոկտեմբերի 5–ին, բացման արարողությունից հետո օրակարգային հարցերի քննարկումն սկսվել է Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի ելույթով:
Ելույթում շոշափելով միջազգային անվտանգությանն սպառնացող ժամանակակից մարտահրավերներին եւ վտանգներին դիմակայելու եւ դրանց չեզոքացման գործում միջազգային համագործակցության ուժեղացման անհրաժեշտության հարցերը, Արթուր Բաղդասարյանն ընդգծել է բնական եւ տեխնածին աղետների նախազգուշացման, ռիսկի նվազեցման, հետեւանքների վերացման կարեւորությունը: Նա անդրադարձել է անդրազգային հանցավորության` վտանգավոր չափերի հասնող ազդեցության ակտիվացման խնդրին, կարեւորել դրա` հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում առանձնապես վտանգավոր դրսեւորումների դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացման, այդ գործում միջազգային հանրության ուժերի միավորման անհրաժեշտությունը:
Արթուր Բաղդասարյանը վերլուծել է ժամանակակից անվտանգության ապահովման գործում տեղեկատվական անվտանգության աճող դերը, մի շարք առաջարկներ ներկայացրել միջազգային տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բարելավման, այն ժամանակակից պահանջներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ:
<<Հայաստանը, որը որդեգրել է միջազգային դրական գործընթացներին ակտիվ ներգրավվելու քաղաքականություն, իր նպաստն է բերում բնական եւ տեխնածին աղետների, անդրսահմանային հանցավորության եւ միջազգային տեղեկատվական անվտանգության ապահովման հարցերի լուծման գործում>>,-ասել է Արթուր Բաղդասարյանը:
Միջազգային հանդիպման շրջանակում Արթուր Բաղդասարյանը երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել Հնդկաստանի ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Մենոն Շիվշանկարի, Միացյալ Արաբական էմիրությունների Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Սաիս Սուլթան Ալարիանիի, Բուլղարիայի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ռումեն Միլանովի հետ: Քննարկվել են Հայաստանի եւ նշված երկրների անվտանգության խորհուրդների միջեւ համագործակցության հաստատման եւ զարգացման, միջազգային անվտանգության ապահովման գործում երկուստեք ջանքերի միավորման, ինչպես նաեւ` երկու երկրների քաղաքական, տնտեսական եւ հասարակական կյանքին վերաբերող հարցեր:

International Meeting of High-Ranking Officials Responsible for Security Matters Begins
The discussion of agenda issues after the opening ceremony started with the RA NSC Secretary Artur Baghdasaryan’s speech on the first day of the international meeting of high-ranking officials for security matters, convened at the initiative of the RF Security Council.
Highlighting the need of strengthening international cooperation in addressing international security contemporary threats and dangers, Artur Baghdasaryan underlined the importance of natural and technical disaster prevention, risk diminishment and elimination of consequences. He also made reference to the issue of intensification of highly dangerous influence of transnational crime and stressed the need to raise the efficiency of fight against its particularly dangerous manifestations in different areas of public life and consolidate the efforts of the international community in this regard.
Artur Baghdasaryan analyzed the increasing role of information security in today’s global security and presented a number of proposals aimed at increasing the level of international information security and conforming to contemporary requirements.
“Armenia adopted a policy of active participation in the international positive processes and brings its contribution in addressing issues related to natural and technical disasters, transnational crime and international security provision,” Artur Baghdasaryan said.
In the framework of the International Meeting Artur Baghdasaryan held bilateral meetings with National Security Adviser of India Menon Shivshankar, General Secretary of the Higher National Security Council of the United Arab Emirates Saif Sultan Alaryani, Secretary of the Security Council of the Republic of Bulgaria Roumen Milanov. The parties discussed many issues concerning the establishment and development of cooperation between the security councils of the aforementioned countries, consolidation of efforts towards international security and other issues related political, economic and public life of these countries.