Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն ընդունել է Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբիին:
Քննարկվել են Հայաստան-Եվրամիություն 2009-2011 թվականների գործողությունների ծրագրին վերաբերող հարցեր: Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ ընթացիկ տարում Հայաստանն առավել ակտիվ կիրականացնի Եվրոպական հարեւանության ծրագրով նախատեսված բոլոր բարեփոխումներն ու միջոցառումները:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը, մասնավորապես` Ադրբեջանի վերջին սադրիչ գործողություններին: Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի նման գործողությունները, ինչպես նաեւ` Ադրբեջանի ռազմաշունչ հայտարարությունները, որպեսզի դրանք այլեւս չկրկնվեն: Պիտեր Սեմնեբին եւս մտահոգություն է հայտնել կատարվածի առնչությամբ եւ նշել, որ դա պետք է միջազգային հանրության լուրջ ուշադրությանն արժանանա:
Անդրադառնալով հարավկովկասյան տարածաշրջանում հակամարտությունների կարգավորման վերաբերյալ Եւրախորհրդարանի ընդունած թիվ 2216 բանաձեւին` Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ այն բանաձեւերը կամ հայտարարությունները, որոնք միակողմանի են եւ հիմնված չեն լիակատար տեղեկատվության վրա, ստվեր են գցում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի վրա:

The meeting started with a discussion of issues related to the Armenia-EU 2009-2011 Action Plan. Artur Baghdasaryan said in the current year Armenia was going to be more active in the implementation process of all the reforms and activities under the European Neighbourhood Program.
The interlocutors touched upon the NK issue and recent provocative actions from Azerbaijani side in particular. Artur Baghdasaryan said the international community should condemn similar actions as well as Azerbaijani bellicose statements to prevent their recurrence. Peter Semneby expressed concerns in this regard and said this fact deserved indeed the attention of the international community.
With reference to the European Parliament 2216 formula regarding conflict regulation in South Caucasus region, Artur Baghdasaryan stated that those formulas or statements, which are unilateral and not based on all-encompassing information, do overshadow negotiation process for peaceful regulation of the NK issue.