ՀԱՊԿ շրջանակում ռազմատնտեսական համագործակցությունը կակտիվանա
ՀԱՊԿ շրջանակում նախատեսված միջոցառումների իրականացումը համակարգողմիջգերատեսչական հանձնաժողովը այսօր գումարել է հերթական նիստը, որը վարել էԱզգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի` սեպտեմբերի 30-ինԲրեստում կայացած նիստի արդյունքները ներկայացրել է Արթուր Բաղդասարյանը: Քննարկվել են ընդունված որոշումները կյանքի կոչելու ուղղությամբ ձեռնարկվելիքքայլերը:
Պաշտպանության, արտաքին գործերի, արտակարգ իրավիճակներինախարարությունների, ոստիկանության եւ ազգային անվտանգության ծառայությաններկայացուցիչները ներկայացրել են ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի2008 թվականի սեպտեմբերյան նստաշրջանի որոշումների իրագործմանմիջոցառումների պլանի կատարման, ինչպես նաեւ` ՀԱՊԿ շրջանակում ստորագրվածպայմանագրերի եւ համաձայնագրերի վավերացման ընթացքը:
Քննարկվել է ՀԱՊԿ շրջանակում ռազմատնտեսական համագործակցությանակտիվացման հարցը, որոշվել է շահագրգիռ գերատեսչություններիառաջարկությունների հիման վրա ձեւավորել ռազմաարդյունաբերական համալիրիզարգացման առաջարկությունների փաթեթ, ինչպես նաեւ` քայլեր ձեռնարկել ՀԱՊԿխորհրդի որոշումների կատարման ընթացքն ապահովելու ուղղությամբ:
Հանձնաժողովը գոհունակությամբ արձանագրել է, որ Հայաստանի նախագահությանընթացքը ՀԱՊԿ-ի կողմից գնահատվել է գերազանց, քանի որ այդ ընթացքում կայացվելեն կազմակերպության որակական զարգացմանն ուղղված կարեւոր որոշումներ:

The inter-agency commission coordinating the actions under CSTO held its recurrent sitting today, chaired by NSC Secretary Artur Baghdasaryan.
The NSC Secretary introduced the results of the September thirtieth sitting of CSTO Security Councils’ Secretaries in Brest. The participants looked at relevant actions to materialize the adopted decisions.
The representatives of the Ministries of Defense, Emergency Situations, Foreign Affairs, the Police and National Security Service introduced the process of implementation of the action plan adopted in the 2008 September sitting of CSTO Security Council as well as the process of ratification of the agreements signed in the framework of CSTO. The commission discussed the intensification of military-economic cooperation within CSTO and agreed to formulate a proposal package for the development of military-industrial complex and to take measures to implement the decisions of the CSTO Council.
The commission recorded with satisfaction that the CSTO hailed Armenia’s presidency as a number of serious decisions have been adopted at this period which contributed to the development of the organization.