ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Մարկ Պերին դը Բրիշամբոյին
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Մարկ Պերին դը Բրիշամբոյին:
Քննարկվել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման, հայ-թուրքական հարաբերություններին, տարածաշրջանային համագործակցությանը եւ անվտանգությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Ընդգծելով հակամարտությունների ռազմական ճանապարհով լուծման վտանագավորությունը` Արթուր Բաղդասարյանը կարեւորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում բանակցությունների շարունակումը եւ այդ շրջանակում ստորագրված մոսկովյան հռչակագիրը, ընդգծել է հայ-թուրքական հարաբերությունների աստիճանական բարելավման անհրաժեշտությունը:
Կողմերը քննարկել են եւրոպական անվտանգության ռուսական նախաձեռնությունը, կարեւորել են այս համատեքստում կովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ամրապնդման խնդիրները:
Արթուր Բաղդասարյանը տեղեկացրել է, որ ապրիլին Երեւանում տեղի կունենա տարածաշրջանի անվտանգության խնդիրներին նվիրված միջազգային համաժողով:
Արթուր Բաղդասարյանը նաեւ տեղեկացրել է, որ ՙԵւրոպական հարեւանության քաղաքականության Հայաստան-ԵՄ 2009-2011 թվականների գործողությունների ծրագրի՚ համաձայն Հայաստանում կմեկնարկեն հավակնոտ բարեփոխումներ տարբեր ոլորտներում, եւ համագործակցության առաջարկ է արել:
Մարկ Պերին դը Բրիշամբոն ողջունել է այդ ծրագիրն ու նախաձեռնությունները եւ բաց համագործակցության պատրաստակամություն հայտնել:

A wide range of issues related to Nagorno-Karabakh conflict resolution, Armenian-Turkish relations, regional cooperation and security was discussed. Underlining the dangerous results of the NK conflict resolution by military means, Artur Baghdasaryan stressed the importance of continuous negotiations and the Moscow Declaration signed in the framework of OSCE Minsk Group. In addition, Artur Baghdasaryan attached importance to the need of gradual improvement of Armenian-Turkish relations.
The parties discussed the Russian initiative for European Security and the importance of peace and stability enhancement in the Caucasus region in this context.
Artur Baghdasaryan informed that an international conference on regional security issues will be held in April in Yerevan. He also said a number of ambitious reforms will be implemented in the framework of Armenia-EU Action Plan 2009-2011 under the European Neighbourhood Policy, and called for proposals.
Mark Perren de Brishambo welcomed the program and the initiatives and expressed willingness to an open cooperation.