fffffffffffffff.jpg)
ԱԽ քարտուղարի հեռախոսզրույցները Բելառուսի անվտանգության խորհրդի քարտուղարի և Տաջիկիստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարի հետ
29 / 09 / 2020
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը այսօր հեռախոսազրույցներ է ունեցել նաև Բելառուսի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վալերի Վակուլչիկի և Տաջիկիստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նասրուլո Մահմուդզոդայի հետ:
ԱԽ քարտուղարն հեռախոսազրույցների ընթացքում անդրադարձել է ս.թ. սեպտմեբերի 27-ից Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմին և Ադրբեջանի կողմից հակամարտությունը Հայաստանի Հանրապետության տարածք տեղափոխելու և խաղաղ բնակչությանը թիրախավորելու փաստերին: Զուգահեռաբար, Արմեն Գրիգորյանը մատնանշել է տարածաշրջանային անվտանգության վրա բացասական ազդեցություն ունեցող Թուրքիայի՝ որպես ապակայունացնող գործոն լինելու հանգամանքը:
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ընդգծել է, որ Արցախի Պաշտպանության բանակը ռազմաճակատի ողջ երկայնքով, ինչպես նաև ՀՀ Զինված ուժերը մեր երկրի սահմաններն անառիկ պահելու առումով փայլուն կերպով կատարում են իրենց առջև դրված բոլոր մարտական առաջադրանքները և իրավիճակը պահում են լիակատար վերահսկողության տակ:
Բելառուսի և Տաջիկիստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարները մտահոգություն են հայտնել ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ և ընդգծել են հակամարտության միմիայն խաղաղ ճանապարհով կարգավորման անհրաժեշտությունը:

Phone conversations with the Secretary of the Security Council of Belarus and the Secretary of the Security Council of Tajikistan
29 / 09 / 2020
Today, the Secretary of the Security Council Armen Grigoryan held phone conversations with the Secretary of the Security Council of Belarus, Valeri Vakulchik, and Secretary of the Security Council of Tajikistan, Nasrullo Mahmoudzoda.
The Secretary of the Security Council discussed Azerbaijan's role in instigating the war since September 27, as well as its attempts to transfer the conflict into the territory of the Republic of Armenia and targeting the peaceful population. The Secretary also emphasized Turkey's destabilizing role and its negative impact on regional security at large.
Armen Grigoryan also emphasized that the Artsakh Defense Army along the entire line of contact and the Armed Forces of Armenia along the Armenian state border have been performing their missions remarkably and have full control of the situation.
The Secretaries of Security Councils of Belarus and Tajikistan expressed concerns regarding the situation and stressed the importance of settling the conflict solely via peaceful means.