ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին
28 / 10 / 2020
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին:
ԱԽ քարտուղարը դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների հետևողական ջանքերի գործադրմամբ ձեռքբերված երեք հումանիտար հրադադարի՝ Ադրբեջանի կողմից կոպտորեն խախտման հանգամանքի վրա: ԱԽ քարտուղարը ընդգծել է տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության վրա Թուրքիայի բացասաբար աճող ներգրավվածությունը, ինչը դրսևորվում է Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմատեխնիկական աջակցությամբ, հակամարտության գոտի օտարերկրյա զինյալ-ահաբեկիչներ հավաքագրմամբ ու տեղափոխմամբ, ինչպես նաև հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով կարգավորելու կոչերով։
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը բարձր է գնահատել հայ-ֆրանսիական խոր արմատներ ունեցող բարեկամությունը, հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում Ֆրանսիայի և անձամբ նախագահ Մակրոնի ներդրած ջանքերը, ինչպես նաև Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավորների գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան և Արցախ:
Դեսպան Լաքոտը վերահաստատել է հակամարտության միմիայն խաղաղ և դիվանագիտական ճանապարհով կարգավորման անհրաժեշտությունը:

The Secretary of the Security Council Armen Grigoryan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of France to Armenia Jonathan Lacote
28 / 10 / 2020
The Secretary of the Security Council Armen Grigoryan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of France to Armenia Jonathan Lacote.
The Secretary called the Ambassador's attention to Azerbaijan's gross violation of the three humanitarian ceasefires reached by the persistent efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries. The Secretary highlighted Turkey’s growing negative involvement in regional security and stability, evident in its provision of military-technical assistance to Azerbaijan, the recruitment and transfer of mercenary terrorists to the conflict zone, and its calls for a military solution to the conflict.
Secretary of the Security Council Armen Grigoryan highly praised the deeply rooted Armenian-French friendship, France’s efforts, and the personal involvement of President Macron in the peaceful settlement of the conflict, as well as the French National Assembly’s delegation’s visit to Armenia and Arstakh.
Ambassador Lacote reaffirmed the need for solely a peaceful and diplomatic settlement of the conflict.