![release](/images/news/600x300.jpg)
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը շնորհավորական հեռագիր է հղել Ջեյք Սալիվանին, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Նախագահի՝ Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ:
Հեռագրում մասնավորապես ասված է.
Հարգելի պարոն Սալիվան,
Խնդրում եմ ընդունեք իմ ջերմ շնորհավորանքները Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Նախագահի՝ Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ:
Վստահ եմ, որ Ձեր գիտելիքները և փորձը էապես կնպաստեն ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության օրակարգի առաջմղմանը:
Հայաստանը մեծապես կարևորում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ իր երկկողմ հարաբերությունները՝ խարսխված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության վրա: Մենք նաև բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ-ի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի դերը Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման և Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերջնական լուծման հարցում։ Վստահ եմ, որ ԱՄՆ-ի ջանքերը արդյունարար նշանակություն կունենան տարածաշրջանում համընդհանուր կայունության և անվտանգության հաստատման գործում։
Հուսով եմ մոտ ապագայում հանդիպել Ձեզ՝ քննարկելու հայ-ամերիկյան գործընկերությունը` այն ավելի համընդգրկուն ու համապարփակ դարձնելու նպատակով:

Поздравительное послание
Секретарь Совета Безопасности Республики Армения Армен Григорян направил поздравительную телеграмму Джейку Салливану в связи с назначением на должность Советника президента Соединенных Штатов Америки по вопросам национальной безопасности.
В телеграмме, в частности, говорится:
Уважаемый господин Салливан,
Примите, пожалуйста, мои искренние поздравления в связи с Вашим назначением на пост Советника по вопросам национальной безопасности при президенте Соединенных Штатов Америки.
Уверен, что Ваши знания и опыт значительно поспособствуют продвижению повестки национальной безопасности и внешней политики США.
Армения придает очень важное значение двусторонним отношениям с Соединенными Штатами, основанным на демократии, обеспечении прав человека и верховенства закона. Мы также высоко ценим роль США, как сопредседателя Минской группы ОБСЕ в процессе мирного урегулирования Нагорно-карабахского конфликта и в вопросе окончательного разрешения статуса Нагорного Карабаха. Уверен, что усилия США будут иметь эффективную значимость в деле обеспечения всеобщей стабильности и безопасности в регионе.
Надеюсь встретиться с Вами в ближайшем будущем, для обсуждения армяно-американского партнерства, в целях сделать его более всеобъемлющим и консолидированным.