Կայացավ ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի և ՌԴ ԱԽ քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի հանդիպումը
Այսօր Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում ընթացող ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստի շրջանակներում հանդիպել են ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը և ՌԴ ԱԽ քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևը:
Կողմերը ընդգծեցին Հայաստանի և Ռուսաստանի առաջնորդների առանձնահատուկ հարաբերությունները և ինտենսիվ շփումները: Երկուստեք կարևորեցին Հայաստանի և Ռուսաստանի պաշտպանական գերատեսչությունների և հատուկ ծառայությունների գծով փոխգործակցության զարգացումը:
Անվտանգային միջավայրի ապահովման համատեքստում Արմեն Գրիգորյանը անդրադարձավ հայկական Զինված ուժերում ընթացող լայնածավալ բարեփոխումներին, այս հարցում կարևորելով երկու երկրների Զինված ուժերի փոխշահավետ համագործակցությունը, հաշվի առնելով հարաբերությունների ռազմավարական և դաշնակցային բնույթը:
Իր հերթին Նիկոլայ Պատրուշևը կարևորեց Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ ուժերի գործունեությունը, որի շնորհիվ հնարավոր է դառնում բնականոն կյանքի վերականգնումը Լեռնային Ղարաբաղում: Նա նաև ընդգծեց տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների զարգացման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում հաստատվեց Հայաստանի և Ռուսաստանի Անվտանգության խորհուրդների գրասենյակների միջև 2021 – 2022 թթ. համագործակցության պլանը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին առաջիկայում փոխադարձ այցերի իրականացման վերաբերյալ:

The Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia Armen Grigoryan Meets With the Secretary of the Security Council of the Russian Federation Nikolay Patrush
Today, the Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia Armen Grigoryan met with the Secretary of the Security Council of the Russian Federation Nikolay Patrush within the framework of the meeting of the Committee of Secretaries of the CSTO Security Councils in Dushanbe, Tajikistan.
The parties highlighted the outstanding relations and intensive communication between the leaders of Armenia and Russia. Both sides emphasized the importance of improved cooperation between Armenian and Russian defense ministries and special services.
In the context of providing security, Armen Grigoryan discussed the large-scale reforms in the Armenian Armed Forces. Also, given the strategic and allied nature of the relations between the two countries, Grigorian stressed the importance of mutually beneficial cooperation between the armed forces of both countries.
Nikolay Patrush underscored the role of the Russian peacekeeping forces in Nagorno Karabakh in restoring routine life. He also stressed the need to develop regional infrastructure.
During the meeting, the 2021-2022 cooperation plan between the offices of the Security Councils of Armenia and Russia was approved.