Կայացավ Հայաստանի Հանրապետության ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի և Տաջիկստանի ԱԽ քարտուղար Նասրուլլո Մախմուդզոդայի հանդիպումը
Դուշանբեում անցնող ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ԱԽ քարտուղարների կոմիտեի նիստի շրջանակներում կայացավ ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի և Տաջիկստանի ԱԽ քարտուղար Նասրուլլո Մախմուդզոդայի հանդիպումը:
Հանդիպման մեկնարկին Արմեն Գրիգորյանը շնորհակալություն հայտնեց Նասրուլլո Մախմուդզոդային հայկական պատվիրակության ջերմ ընդունելության և ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար:
Կողմերը ընդգծեցին այն հանգամանքը, որ սա առաջին երկկողմ պաշտոնական հանդիպումն է երկու պետությունների ԱԽ քարտուղարների միջև:
Արմեն Գրիգորյանը նշեց, որ մեր պետությունները արդեն երկար ժամանակ է ինչ հաջող աշխատանք են ծավալում ՀԱՊԿ շրջանակներում և համոզմունք հայտնեց, որ ժամանակն է նաև երկկողմանի ձևաչափով հարաբերությունների ակտիվացման համար:
Հայ-տաջիկական համագործակցության զարգացման նպատակով պարոն Գրիգորյանը իր տաջիկ գործընկերոջ հետ կիսվեց ՀԱՊԿ շրջանակներում գործընկերների հետ երկկողմ համագործակցության կուտակված փորձով և իրենց արդյունավետությունը արդեն ցույց տված մեխանիզմներով, մասնավորապես նշելով ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ԱԽ գրասենյակների միջև կնքվող համագործակցության պլանների մասին: Այս համատեքստում Արմեն Գրիգորյանը Նասրուլլո Մախմուդզոդային առաջարկեց սկսել երկկողմ աշխատանքներ նման փաստաթղթի մշակման նպատակով:
Կողմերը վստահություն հայտնեցին, որ նման փաստաթղթի առկայությունը լավ հիմք կդառնա երկու երկրների միջև անվտանգության ոլորտի մի շարք ուղղություններով փոխշահավետ աշխատանքների համար:

The Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia Armen Grigoryan Met With the Secretary of the Security Council of Tajikistan Nasrullo Makhmudzoda
The Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia Armen Grigoryan and the Secretary of the Security Council of Tajikistan Nasrullo Makhmudzoda met within the framework of the session of the Committee of Secretaries of the Security Councils of the CSTO member states in Dushanbe.
At the beginning of the meeting, Armen Grigoryan thanked Nasrullo Makhmudzoda for the warm reception of the Armenian delegation and for organizing the meeting of the Committee of Secretaries of the CSTO Security Councils at the highest level.
Both parties noted that their meeting is the first official bilateral meeting between the Secretaries of the Security Councils of Armenia and Tajikistan.
Armen Grigoryan stated that the two states have long been successfully working together within the framework of the CSTO. He is confident that the time has come to intensify the bilateral relations.
To develop Armenian-Tajik cooperation, Mr. Grigoryan shared his experience of bilateral cooperation with the CSTO partners, the mechanisms that have shown their effectiveness, and particularly the cooperation plans between the CSTO Security Council offices. In this context, Armen Grigoryan recommended to begin mutual collaboration aimed at developing a similar document.
The parties are confident that the signing of a document between the two countries would provide a basis for mutually beneficial cooperation in various security areas.