ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանում Նորվեգիայի Թագավորության նորանշանակ դեսպան Հելենե Սանդ Անդրեսենին
22 / 10 / 2021
Հոկտեմբերի 22-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Նորվեգիայի Թագավորության նորանշանակ դեսպան Հելենե Սանդ Անդրեսենին:
Հանդիպման սկզբում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել երկկողմ օրակարգին առնչվող հարցերի շուրջ և պատրաստակամություն հայտնել այդ օրակարգն առավել ընդլայնելու և համագործակցության ներուժը լիարժեք իրացնելու ուղղությամբ: Դեսպան Հելենե Սանդ Անդրեսենը մասնավորապես ընդգծել է, որ ժողովրդավարական արժեքները, մարդու իրավունքներն, օրենքի գերակայությունը, կրթությունը և էներգետիկ անվտանգությունն այն ոլորտներն են, որոնց շրջանակներում կարող են առավել զարգանալ հայ-նորվեգական հարաբերությունները:
Կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը վերաբերող հարցերի: ԱԽ քարտուղարը շեշտել է ապաշրջափակման կարևորությունը՝ տարածաշրջանում անվտանգային միջավայր ձևավորելու հրամայականում: Երկուստեք կարևորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման գործընթացում:

The Security of the Security Council Armen Grigoryan Received Newly Appointed Ambassador of the Kingdom of Norway to Armenia Helene Sand Andresen
22 / 10 / 2021
On October 22, the Secretary of the Security Council Armen Grigoryan received the newly appointed Ambassador of the Kingdom of Norway Helen Sand Andresen.
At the beginning of the meeting, the interlocutors exchanged views on issues related to the bilateral agenda and expressed readiness to further expand it, as well as fully realize the potential of cooperation. Ambassador Helene Sand Andresen particularly emphasized that democratic values, human rights, rule of law, education, energy security are the spheres within which Armenian-Norwegian relations can further develop.
The parties touched upon issues related to regional security and stability. The Secretary of the Security Council stressed the need for unblocking to create a secure environment in the region. Both sides highlighted the role of the OSCE Minsk Group Co-Chairs in the process of a comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.