ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Մ. Թրեյսիին
Նոյեմբերի 16-ին Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպան Լին Թրեյսիին:
Ա. Գրիգորյանը ներկայացրել է ադրբեջանական զինված ուժերի հարձակման հետևանքով հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված օպերատիվ մարտավարական իրավիճակը: ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի այս գործողությունները հարված են ուղղված Հայաստանի ժողովրդավարությանը:
Ա. Գրիգորյանը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումն առ այն, որ զորքերը պետք է հայելային տարբերակով հետ քաշվեն մինչև 2021թ. մայիսյան ներխուժմանը նախորդող դիրքերը: ԱԽ քարտուղարը նաև նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է սկսել սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացը, որը, սակայն, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հետ առնչություն չունի:

The Secretary of the Security Council Armen Grigoryan Met With the US Ambassador to Armenia Lynne M. Tracy
On November 16, the Secretary of the Security Council, Armen Grigoryan, received US Ambassador to Armenia Lynne Tracy.
A. Grigoryan presented the operative tactical situation on the Armenian-Azerbaijani border following the attack by the Azerbaijani armed forces.
The Secretary of the Security Council stressed that these actions of Azerbaijan are a blow to the democracy of Armenia.
A. Grigoryan reaffirmed the position of the Armenian side that the troops needed to retreat to the positions preceding the invasion in May 2021 in a mirrored way. The Secretary of the Security Council also noted that Armenia is ready to start the process of demarcation and delimitation, which, however, has nothing to do with the Nagorno Karabakh issue.