ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասին
Դեկտեմբերի 22-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն հանդիպել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահության ժամանակաշրջանում իրականացվելիք ծրագրերը: Այս համատեքստում առաջնային է համարվել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների համատեղ գործունեությունը ահաբեկչության, ծայրահեղականության, միգրացիոն անվտանգության, կենսաբանական անվտանգության, թմրանյութերի տարածման դեմ ուղղված քաղաքականության մշակման հարցերում:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-ադրբեջանական, տաջիկ-ղրղզական, տաջիկ-աֆղանական սահմանների լարվածության թուլացմանը նպաստելու վերաբերյալ: Այստեղ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը ընդգծել է աֆղանցի փախստականների կողմից դեպի ՀԱՊԿ անդամ պետությունների տարածքներ միգրացիոն հոսքերի հավանականության բարձրացումը՝ որակելով այն որպես միգրացիոն մարտահրավեր:
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը, ընդգծելով, որ այն Հայաստանի համար առաջնային նշանակություն ունեցող մարտահրավեր է: Այս համատեքստում երկուստեք կարևորել են հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացի շուտափույթ սկսման պայմանների ապահովումը:

The Secretary of the Security Council Armen Grigoryan Met With CSTO Secretary-General Stanislav Zas
On December 22, the Secretary of the Security Council, Armen Grigoryan, met with the Secretary-General of the Collective Security Treaty Organization Stanislav Zas, who is in Armenia, on a working visit.
During the meeting, the parties discussed the programs to be implemented during Armenia's chairmanship in the CSTO. In this context, the joint activities of the CSTO member states in developing a policy against terrorism, extremism, migration security, biological security and drug trafficking were considered a priority.
The interlocutors exchanged views on contributing to the easing of tensions on the Armenian-Azerbaijani, Tajik-Kyrgyz and Tajik-Afghan borders. Here, the CSTO Secretary-General stressed the growing likelihood of migration of Afghan refugees to the territories of the CSTO member states, describing it as a migration challenge.
The Secretary of the Security Council, Armen Grigoryan, presented the situation on the Armenian-Azerbaijani border, emphasizing that it is a challenge of primary importance for Armenia. In this context, both sides underlined the need to start the Armenian-Azerbaijani border demarcation process.