ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահ Անդրիուս Կուբիլիուսի հետ
Փետրվարի 21-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է ԵՄ խորհրդարանի անդամ, «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահ Անդրիուս Կուբիլիուսի հետ: Հանդիպմանը նաև ներկա էր Հայաստանում Լիտվայի Հանրապետություն արտակարգ և լիազոր դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության ու կայունության հարցերի շուրջ: ԱԽ քարտուղարն իր զրուցակցին է ներկայացրել ՀՀ դիրքորոշումները տարածաշրջանում կայունության և ԼՂ հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորման, տարածաշրջանային բոլոր հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակման, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման վերաբերյալ: Ա. Գրիգորյանը ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ ու տևական կարգավորման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև ներկայացրել է հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար հարցեր՝ ընդծելով՝ հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց շուտափույթ հայրենադարձման, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը:
«Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահ Անդրիուս Կուբիլիուսը բարձր է գնահատել Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը և ընդգծել, որ Լիտվայի Հանրապետությունը պատրաստ է ընդլայնել երկկողմ համագործակցության շրջանակը և նպաստել ՀՀ-ԵՄ երկկողմ համագործակցության խորացմանը:

Секретарь Совета Безопасности Армен Григорян встретился с Сопредседателем Парламентской ассамблеи «Евронест» Андрюсом Кубилюсом
21 / 02 / 2022
Секретарь Совета Безопасности Армен Григорян 21 февраля встретился с депутатом Европарламента, Сопредседателем Парламентской ассамблеи «Евронест» Андрюсом Кубилюсом. На встрече также присутствовала Чрезвычайный и Полномочный Посол Литовской Республики в Армении Инга Станите-Толочкиене.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по вопросам региональной и международной безопасности и стабильности. Секретарь Совета Безопасности представил собеседнику позиции Республики Армения относительно стабильности в регионе, долгосрочного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, разблокирования всех региональных коммуникаций, и делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы. А. Григорян подчеркнул необходимость всеобъемлющего и долгосрочного урегулирования нагорно-карабахского конфликта под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ, представил также гуманитарные вопросы, требующие срочного разрешения, подчеркнув необходимость скорейшего возвращения армянских военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц, сохранения армянского исторического, культурного и духовного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана.
Сопредседатель Парламентской ассамблеи «Евронест» Андрюс Кубилюс высоко оценил процесс демократических реформ в Армении и подчеркнул, что Литовская Республика готова расширять рамки двустороннего сотрудничества и способствовать углублению двустороннего сотрудничества между Арменией и ЕС.