ՀՀ ԱԽ քարտուղարը հանդիպել է ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության և Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչների պատվիրակության անդամների հետ
28 / 11 / 2023
Նոյեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության և Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով, միգրացիայի և ներքին գործերի, հետազոտությունների և նորարարության, միջազգային գործընկերության գլխավոր տնօրինությունների համատեղ պատվիրակության անդամների հետ:
Կողմերը քննարկել են անվտանգության ոլորտում ՀՀ-ԵՄ երկկողմ համագործակցության հեռանկարներն ու ուղիները: Այս համատեքստում Ա. Գրիգորյանն ընդգծել է ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության գործունեությունը, որպես ՀՀ-ԵՄ համագործակցության լավ օրինակ, իսկ Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի շրջանակներում ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությունը, որպես համագործակցության հեռանկարային ուղղություն:
Ա. Գրիգորյանը նաև ընդգծել է ՀՀ-ում իրականացվող զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողությանն ուղղված բարեփոխումները՝ կարևորել դրանք ՀՀ-ԵՄ երկկողմ համագործակցության շրջանակներում:

The Secretary of the Council of Armenia Met With the Joint Delegation of the European External Action Service and the European Commission Representatives
On November 28, the Secretary of the Security Council of Armenia, Armen Grigoryan, met with members of the Joint Delegation of the European External Action Service and the European Commission Directorates-General for Neighborhood and Enlargement Negotiations, Migration and Home Affairs, Research and Innovation and International Partnerships.
The sides discussed prospects and directions of Armenia-EU bilateral cooperation in the security sector. In this context, Secretary Grigoryan highlighted the EU monitoring mission's (EUMA) activities as a good example of Armenia-EU cooperation and the Armenia-EU partnership within the framework of the European Peace Facility as a promising direction of cooperation.
A.Grigoryan also underscored the ongoing military reforms in Armenia aimed at democratic oversight and attached importance to it as part of Armenia-EU bilateral cooperation.