ՀՀ ԱԽ քարտուղարը հանդիպել է ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության և Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչների պատվիրակության անդամների հետ
28 / 11 / 2023
Նոյեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության և Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով, միգրացիայի և ներքին գործերի, հետազոտությունների և նորարարության, միջազգային գործընկերության գլխավոր տնօրինությունների համատեղ պատվիրակության անդամների հետ:
Կողմերը քննարկել են անվտանգության ոլորտում ՀՀ-ԵՄ երկկողմ համագործակցության հեռանկարներն ու ուղիները: Այս համատեքստում Ա. Գրիգորյանն ընդգծել է ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության գործունեությունը, որպես ՀՀ-ԵՄ համագործակցության լավ օրինակ, իսկ Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի շրջանակներում ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությունը, որպես համագործակցության հեռանկարային ուղղություն:
Ա. Գրիգորյանը նաև ընդգծել է ՀՀ-ում իրականացվող զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողությանն ուղղված բարեփոխումները՝ կարևորել դրանք ՀՀ-ԵՄ երկկողմ համագործակցության շրջանակներում:

Секретарь Совета Армении встретился с членами Службы внешних связей ЕС и делегацией представителей Еврокомиссии
28 ноября Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян встретился с членами совместной делегации Европейской службы внешних действий и Генерального директората международного партнерства Европейской комиссии по вопросам соседства и переговоров по расширению, миграции и внутренних дел, исследований и инноваций (DEVCO).
Стороны обсудили перспективы и пути двустороннего сотрудничества между РА и ЕС в сфере безопасности. Армен Григорян подчеркнул деятельность гражданской наблюдательной миссии ЕС как хороший пример сотрудничества РА-ЕС, а сотрудничество РА-ЕС в рамках Европейского фонда мира - как перспективное направление сотрудничества.
Армен Григорян также подчеркнул осуществляемые в Армении реформы, направленные на демократический контроль над вооруженными силами, подчеркнув их важность в рамках двустороннего сотрудничества Армения-ЕС.