ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսին
Ապրիլի 12-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Վիլնյուսում հանդիպել է Լիտվայի ԱԳ նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսի հետ:
Ա.Գրիգորյանը հանգամանալից ներկայացրել է ՀՀ արտաքին քաղաքականության տարբեր ուղղությունները և ներկայիս առաջնահերթությունները: Անդրադարձել է Հարավային Կովկասում տիրող անվտանգային իրավիճակին, առկա մարտահրավերներին և դրանց հաղթահարման ուղղությամբ հայկական կողմի գործադրվող ջանքերին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ապրիլի 5-ի ՀՀ-ԱՄՆ-ԵՄ հանդիպման արդյունքները, ինչի շրջանակներում ԱԳ նախարարը հայտնել է Լիտվայի պատրաստակամությունն աջակցելու ՀՀ-ին առաջ մղելու ՀՀ-ԵՄ օրակարգային հարցերը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստան-Լիտվա օրակարգային հարաբերությունները՝ մատնանշելով երկկողմ համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը:

Секретарь Совета безопасности Армен Григорян встретился с Габриелиусом Ландсбергисом
12 апреля Секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян в Вильнюсе встретился с министром иностранных дел Литвы Габриелиусом Ландсбергисом.
А.Григорян подробно представил различные направления внешней политики РА и текущие приоритеты. Он также коснулся ситуации с безопасностью на Южном Кавказе, существующих вызовов и усилий армянской стороны по их преодолению.
В ходе встречи стороны обсудили итоги встречи Армения-США-ЕС 5 апреля, в рамках чего министр иностранных дел выразил готовность Литвы содействовать Армении в продвижении вопросов повестки дня Армения-ЕС.
Собеседники обсудили также повестку армяно-литовских отношений, указав на необходимость расширения двустороннего сотрудничества.