ՀՀ ԱԽ քարտուղարը ցավակցական հեռագիր է հղել Իրանի նախագահի և նրան ուղեկցող անձնակազմի զոհվելու կապակցությամբ
20 / 05 / 2024
ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար պարոն Ալի Աքբար Ահմադիանին՝ ուղղաթիռի վթարի հետևանքով Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի, Արտաքին գործերի նախարարի, ուղեկցող պատվիրակության և ուղղաթիռի անձնակազմի զոհվելու կապակցությամբ: Հեռագրում, մասնավորապես, ասված է.
«Խոր ցավով ընդունեցի ուղղաթիռի վթարի հետևանքով Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Իբրահիմ Ռայիսիի, Արտաքին գործերի նախարար Հոսսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի, ինչպես նաև ուղեկցող պատվիրակության և անձնակազմի զոհվելու մասին լուրը:
Ընդունեք իմ խորը ցավակցությունը և զորակցությունը Ձեզ՝ մաղթելով համբերություն և ոգու տոկունություն: Այս ծանր պահին մենք համերաշխությունն ենք հայտնում Իրանի բարեկամ ժողովրդին և Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարությանը»:

The Secretary of the Security Council Sent a Condolence Letter in Connection With the Death of the Iranian President and His Accompanying Staff
The Secretary of the Security Council of Armenia, Armen Grigoryan, sent a condolence letter to the Secretary of the Supreme National Security Council of the Islamic Republic of Iran, Mr Ali Akbar Ahmadian, in connection with the death of the President of the Islamic Republic of Iran, the Minister of Foreign Affairs, the accompanying delegation and the helicopter crew as a result of the helicopter accident. The telegram specifically said:
'' I received with pain the news of the death of President of the Islamic Republic of Iran Ibrahim Raisi, Minister of Foreign Affairs Hossein Amir Abdollahian, as well as the accompanying delegation and crew, as a result of a helicopter crash.
Please accept my deepest condolences and support. I wish you patience and strength of spirit. At this difficult moment, we express our solidarity with the friendly people of Iran and the government of the Islamic Republic of Iran."