ՀՀ ԱԽ քարտուղարը ելույթ է ունեցել «Համաշխարհային անվտանգության ֆորում»-ի շրջանակներում
Մայիսի 22-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Դոհայում անցկացվող «Համաշխարհային անվտանգության ֆորում»-ի շրջանակներում ելույթ է ունեցել «Խաղաղության խաչմերուկի և տարածաշրջանային փոխկախվածության հեռանկարը» թեմայով:
ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի մանրամասներն ու առավելությունները: Վերոնշյալի շրջանակներում խոսել է հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակման սկզբունքների՝ հավասարության և փոխադարձության մասին և ընդգծել, որ ապաշրջափակվող ենթակառուցվածքները պետք է գործեն այն երկրի ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո որտեղ գտնվում են:
Ելույթի ընթացքում Ա.Գրիգորյանը նաև ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի դրական ազդեցությունը՝ ունենալու ավելի անվտանգ և կայուն տարածաշրջան:

Секретарь Совета безопасности Армении выступил с речью в рамках «Форума всемирной безопасности»
22 мая Секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян выступил с речью на тему «Перекресток мира и перспектива региональной взаимозависимости» в рамках состоявшегося в Дохе "Форума мировой безопасности".
Секретарь Совета безопасности представил детали и преимущества проекта «Перекресток мира», разработанного правительством Армении. В рамках вышеизложенного он рассказал о принципах разблокирования каналов связи – равенстве и взаимности – и подчеркнул, что разблокируемые инфраструктуры должны действовать под суверенитетом и юрисдикцией страны, где они расположены.
В ходе выступления А.Григорян также представил положительное влияние проекта «Перекресток мира» на создание более безопасного и стабильного региона.