ՀՀ ԱԽ քարտուղարը ելույթ է ունեցել «Համաշխարհային անվտանգության ֆորում»-ի շրջանակներում
Մայիսի 22-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Դոհայում անցկացվող «Համաշխարհային անվտանգության ֆորում»-ի շրջանակներում ելույթ է ունեցել «Խաղաղության խաչմերուկի և տարածաշրջանային փոխկախվածության հեռանկարը» թեմայով:
ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի մանրամասներն ու առավելությունները: Վերոնշյալի շրջանակներում խոսել է հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակման սկզբունքների՝ հավասարության և փոխադարձության մասին և ընդգծել, որ ապաշրջափակվող ենթակառուցվածքները պետք է գործեն այն երկրի ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո որտեղ գտնվում են:
Ելույթի ընթացքում Ա.Գրիգորյանը նաև ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի դրական ազդեցությունը՝ ունենալու ավելի անվտանգ և կայուն տարածաշրջան:

The Secretary of the Security Council of Armenia Gave a Speech at the "Global Security Forum"
On May 22, Armen Grigoryan, Secretary of the Security Council, delivered a speech on "The Crossroads of Peace and the Perspective of Regional Interdependence" at the Global Security Forum in Doha.
The Secretary of the Security Council presented the details and advantages of the "Crossroads of Peace" project developed by the Armenian government. Within the above framework, A. Grigoryan spoke about the principles of unblocking communication channels - equality and reciprocity - and emphasised that the unblocked infrastructures should operate under the sovereignty and jurisdiction of the country where they are located.
During the speech, A. Grigoryan also presented the positive impact of the "Crossroads of Peace" project on having a safer and more stable region.