Զանգվածային ոչնչացման զենքի (ԶՈԶ) դեմ պայքարի շրջանակներում անցկացվում է սեղանային վարժանք
Ս․թ․ մայիսի 20-24-ը Երևանում ընթանում է քիմիական, կենսաբանական, ճառագայթային և միջուկային (ՔԿՃՄ) գործոններով պայմանավորված արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման և այդ իրավիճակներին հակազդելու ուղղություններով աշխատանքների համար պատասխանատու պետական կառավարման համակարգի մարմինների ներկայացուցիչների համատեղ սեղանային վարժանքը: Վարժանքն անց է կացվում Զանգվածային ոչնչացման զենքի (ԶՈԶ) դեմ պայքարի շրջանակներում՝ Անվտանգության խորհրդի գրասենյակի համակարգմամբ և Հայաստանում ԱՄՆ Պաշտպանության դեպարտամենտի վտանգների նվազեցման գործակալության աջակցությամբ:
Վարժանքը միտված է դիտարկելու և ամրապնդելու ՔԿՃՄ վտանգների տարածման, ԶՈԶ զսպման, հայտնաբերման և արգելման առկա կարողություններն ու արձագանքման միջոցառումները: Այս ամենը թույլ կտա գնահատել պատրաստվածության և արձագանքման առկա իրավիճակը, վեր հանել բացերը, այդ թվում՝ միջգերատեսչական համագործակցության տեսանկյունից, ինչպես նաև կարող է ազգային արձագանքման պլանի ստեղծման հիմք հանդիսանալ:

В рамках борьбы с оружием массового поражения (ОМП) проводятся штабные учения
С 20 по 24 мая в Ереване прошли совместные штабные учения представителей органов государственного управления, ответственных за предупреждение чрезвычайных ситуаций, вызванных химическими, биологическими, радиологическими и ядерными факторами. Учения проводятся в рамках борьбы с оружием массового поражения (ОМП) при координации аппарата Совета безопасности Армении и при поддержке Агентства по уменьшению угрозы Министерства обороны США.
Учения направлены на мониторинг и укрепление существующих возможностей и мер реагирования для предотвращения распространения химических, биологических, радиологических и ядерных угроз, что позволит оценить текущую ситуацию готовности и реагирования, выявить пробелы, в том числе с точки зрения межведомственного сотрудничества, а также может стать основой для создания национального плана реагирования.