ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Սամանթա Փաուերի հետ
Հուլիսի 10-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կառավարիչ Սամանթա Փաուերի հետ:
ՀՀ ԱԽ քարտուղարը ողջունել է Սամանթա Փաուերի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան և ընդգծել, որ գնահատելի է մեր երկրում գործակալության կողմից իրականացվող ծրագրերի ընթացքը:
Զրուցակիցները քննարկել են Ադրբեջանի էթնիկ զտման քաղաքականության արդյունքում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը, որի համատեքստում ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող քայլերն աջակցելու Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածներին:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, ինչի շրջանակներում քննարկել են դրա իրականացման հեռանկարները:

Секретарь Совета безопасности принял Саманту Пауэр
10 июля Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян принял главу USAID Саманту Пауэр.
Армен Григорян приветствовал визит возглавляемой Самантой Пауэр делегации в Армению и подчеркнул, что программы USAID в Армении, заслуживают высокой оценки.
Собеседники обсудили гуманитарную ситуацию, сложившуюся в результате проведенной Азербайджаном политики этнической чистки, Секретарь СБ представил действия правительства РА для оказания помощи вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха.
Стороны коснулись представленного правительством РА проекта “Перекресток мира”, и обсудили возможности его реализации.