ՀՀ ԱԽ քարտուղարը հանդիպել է Ուզրա Զեյայի հետ
Հուլիսի 16-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է ԱՄՆ Պետքարտուղարի քաղաքացիական անվտանգության, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների հարցերով տեղակալ Ուզրա Զեյայի հետ:
ԱԽ քարտուղարն անդրադառնալով Փենսիլվանիա նահանգում նախագահ Դոնալդ Թրամփի դեմ կատարված մահափորձին՝ ցավակցություն է հայտնել զոհվածի ընտանիքին, ինչպես նաև մաղթել շուտափույթ ապքինում վիրավորներին: Ա. Գրիգրոյանը նշել է, որ բռնության ցանկացած դրսևորում անընդունելի է:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը, կարևորելով արդեն իսկ ձեռքբերված հաջողությունները ոստիկանության, արդարադատության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակներում: Վերոնշյալ և մի շարք այլ ոլորտների համատեքստում անդրադարձել են Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ փոխգործակցությանը՝ ինչի շրջանակներում ՀՀ ԱԽ քարտուղարը կարևորել է ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանն ուղղված աջակցությունը:

Секретарь Совета безопасности Армении встретился с Узрой Зеей
Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян 16 июля встретился с заместителем государственного секретаря США по вопросам гражданской безопасности, демократии и прав человека Узрой Зеей.
Секретарь Совета Безопасности, коснувшись покушения на президента Дональда Трампа в штате Пенсильвания, выразил соболезнования семье погибшего, а также пожелал скорейшего выздоровления раненым. Григорян подчкеркнул неприемлемость любого проявления насилия.
На встрече собеседники обсудили процесс демократических реформ, проводимых в Армении, подчеркнув важность уже достигнутых успехов в системе полиции, сфере правосудия и борьбы с коррупцией. В контексте вышеуказанного и ряда других сфер коснулись двустороннего сотрудничества Армения-США, в рамках которого Секретарь Совета Безопасности РА подчеркнул важность содействия США развитию демократических институтов Армении.