ՀՀ ԱԽ քարտուղարը հանդիպել է Ուզրա Զեյայի հետ
Հուլիսի 16-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է ԱՄՆ Պետքարտուղարի քաղաքացիական անվտանգության, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների հարցերով տեղակալ Ուզրա Զեյայի հետ:
ԱԽ քարտուղարն անդրադառնալով Փենսիլվանիա նահանգում նախագահ Դոնալդ Թրամփի դեմ կատարված մահափորձին՝ ցավակցություն է հայտնել զոհվածի ընտանիքին, ինչպես նաև մաղթել շուտափույթ ապքինում վիրավորներին: Ա. Գրիգրոյանը նշել է, որ բռնության ցանկացած դրսևորում անընդունելի է:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը, կարևորելով արդեն իսկ ձեռքբերված հաջողությունները ոստիկանության, արդարադատության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակներում: Վերոնշյալ և մի շարք այլ ոլորտների համատեքստում անդրադարձել են Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ փոխգործակցությանը՝ ինչի շրջանակներում ՀՀ ԱԽ քարտուղարը կարևորել է ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանն ուղղված աջակցությունը:

The Secretary of the Security Council Armen Grigoryan Met with Uzra Zeya
On July 16, the Secretary of the SC, Armen Grigoryan met with Uzra Zeya, U.S. Undersecretary of State for Civil Security, Democracy and Human Rights.
Touching upon the assassination attempt on President Donald Trump in Pennsylvania, the Secretary of the Security Council expressed condolences to the family of the deceased, as well as wished a speedy recovery to the wounded. Grigoryan emphasised the unacceptability of any manifestation of violence.
During the meeting, the interlocutors discussed the process of democratic reforms being implemented in Armenia, highlighting the successes already achieved in the police system, the sphere of justice, and the fight against corruption. In the context of the above and several other spheres, they touched upon the Armenia-US bilateral cooperation, within the framework of which the Secretary of the Security Council emphasised the importance of US support to the development of Armenia's democratic institutions.